Si për të zbuluar veshkave kronike pyelonephritis


Indeksi artikull

Shkaqet e pielonefrit kronikeSi funksionon pyelonephritisMasat diagnostikuese që ndihmojnë për të identifikuar sëmundjeTrajtim efektiv në diagnozën: pyelonephritis


Veshkave kronike pyelonephritis - Procesi kronike nonspecific bakterial që ndodh kryesisht çiklizmit parenchyma veshkave dhe sistemit pyelocaliceal.


Shkaqet e pielonefrit kronike


Nga faktorë etiologjik që provokojnë zhvillimin e pielonefrit, duhet të klasifikohet florën microbial. Në thelb ato janë E. coli dhe parakyshechnaya, Proteus, e Pseudomonas aeruginosa, enterokoke dhe patogjene të tjera.


Një rol të rëndësishëm në patologjinë luan një formë e veçantë e baktereve që u formua për shkak të mungesës së efikasitetit të trajtimit antimicrobial dhe abuzimit të aciditetit. Këto baktere janë shumë rezistente ndaj barnave, vështirësisë së diagnozës, aftësia për të ruajtur për një kohë të gjatë të thellë në inde dhe të ndërmjetme aktivizuar nën ndikimin e kushteve të favorshme.

Kjo është e rëndësishme! Forma më e zakonshme e patologjisë kronike paraprin sulm akut. Convert inflamacion akut në procesin kronike shkarkimit është një shkelje e urinës shkaktuar nga concrements veshkave, zbaticë, ose adenomës Nephroptosis.


Mbajtja procesin e inflamacion në veshka të kontribuojë në proceset bakteriale tilla si cystitis, otitis media, apendiksit, prostatitis, grykët, sinusit, etj, sëmundje të ndryshme somatike - obeziteti apo diabeti, gjendja imunologjike dhe shkelje të dehjes.
Në gratë në moshë të re shtysë kryesore për formimin e një sëmundje kronike është fillimi i bërë nga seksualitetin, shtatzënisë apo lindjes. Fëmijët në një moshë të re shpesh pyelonephritis kronike lidhen me anomalitë kongjenitale që ndikojnë negativisht urodynamics.Si funksionon pyelonephritis


Sëmundje fshehur karakterizohet neintensyvnymy shenja klinike. Në mënyrë tipike, pyelonephritis kronike të veshkave vetme manifestohet me rraskapitje, lodhje, dhimbje koke dhe subfebrile. Edemë, dysuria, dhimbje prapa është zakonisht mungon, është proteinuria parëndësishëm, bakteuryya dhe rrit përqendrimi i qelizave të bardha të gjakut. Përqendrimi Shkelja e I pranishëm veshkave është e dukshme përmes Polyuria dhe hypostenuryy, nganjëherë ka anemi papërfillshme dhe hipertensionit.

Format relapsing natyrisht kronike patologjisë është undulating me restaurimin periodike dhe inflamacion utyhanyem. Nga manifestimet e kësaj anomalie përfshijnë peshën dhe dhimbje dhemb në rajonin e mesit, dysuria, ethe korrente. Në akute manifestohen simptomat e formës akute pyelonephritis. Me zhvillimin aktiv të pielonefrit korrente mund të fillojë anemi apo sindromi hypertensive. Në laborator Ekzaminimi zbuloi përqendrim në rritje të proteinave, qelizat e bardha të gjakut, bakteret dhe nganjëherë pamjen e gjakut në urinë.

Në sindromi hypertensive është forma mbizotëruese e presionit të lartë të gjakut, e cila është plotësuar me marrje mendsh, dhimbje kokë, çrregullimit të gjumit, dhimbje në zemër dhe gulçim. Hipertensioni nganjëherë merr një karakter malinje.


Masat diagnostikuese që ndihmojnë për të identifikuar sëmundje


Pas zbulimit të formave kronike të veshkave e pielonefrit shfaqen disa vështirësi, të cilat shpjegon shumëllojshmëri të simptomeve dhe në shumicën e rasteve të sëmundjes fshehur. Diagnoza është vendosur zakonisht duke përdorur sëmundje historike të dhënave, e cila është karakteristike për foto klinike dhe ka marrë pas laboratorike dhe ekzaminimet instrumentale rezultate.

Zakonisht zbatohen pas diagnostik sëmundje metodat:Paraqitjen urinalysis, e cila ndihmon të krijojë përqendrimin në rritje të qelizave të bardha të gjakut, qelizat e kuqe të gjakut, proteinuria, të zvogëlojë dendësia e urinës.
Paraqitjen numërimin e gjakut - kur kjo rezulton anemi, rrit shkallën e sedimentimit të eritrociteve.
Shqyrtimi i sedimenteve urinar.
Përcaktimi sasior i qelizave të procesit.
Ekzaminimi bakteriologjik të urinës.
Analiza biokimike e gjakut nga vendosjen e përqendrimit të azotit mbetur, ure dhe kreatininës.

Instalimi përqendrimin e elektroliteve në urinë dhe gjak.
Diagnostifikimi radiale e veshkave - identifikojnë ndryshimet në madhësinë e trupit, deformimi, deformimit lojë me birila dhe gota, shkelja e ton në uretrës.
Radioizotopi renography - ndihmon për të identifikuar aftësitë funksionale djathtë dhe të majtë veshkën vetëm.
Biopsi për të veshkave - themeluar proces aktiv patologjike, niveli i infiltrimit inflamatore dhe shkallën e dëmtimit të parenchyma veshkave.
Kjo është e rëndësishme! Për zbatimin e masave diagnostike intravenoz të përdorura dhe pyelography reaksionar, renografiya, stennohrafyya. Për të diagnostikuar një formë të një-mënyrë e pyelonephritis dhe ureteral kronike catheterization kryer zbuluar praninë e qelizave të gjakut, proteina në sediment urinë.
Trajtim efektiv në diagnozën: pyelonephritis

Njerëz të diagnostikuar me pielonefrit kronike kërkohet për të ndjekur trajtimin e butë, parandalimi i faktorëve që shkaktojnë acarimin, dietë të veçantë në veshkave kronike pyelonephritis. Kanë nevojë për trajtim të përshtatshëm të sëmundjeve oportuniste, kontrollin dhe monitorimin e urinës në urolog.
Sa për dietë, ju duhet vidyazykatysya nga ngrënë ushqime me erëza, kafe, erëza, alkool, mish dhe supë peshku. Ushqimet Ushqimi duhet të përfshijnë vitamina të mjaftueshme, produktet e qumështit, fruta, perime dhe enët perime, mish të zier dhe peshk.

Një ditë duhet të konsumoni së paku dy litra lëngje për të parandaluar rritjen e tepërt në përqendrimin e urinës dhe të rrugëve urinare duke ofruar kanale të ujitjes. Me zhvillimin dhe rëndim e hipertensionit me nevojën për shoqërues për të kufizuar futje kripë. Shfrytëzimi i dobishëm i shalqi, pije frutash me boronica të kuqe, kungull dhe pjepër.
Trajtimi i kronike nevojë pyelonephritis veshkave të terapisë me antibiotikë në kontabilitet florën microbial. Kimioterapia sistemike duhet të zgjasë deri në shfaqjen e baktereve ndaluar në urinë për rezultate laboratorike.

Në formën komplekse të trajtimit të drogës së pielonefrit kronike duhet të përdoret vitaminë B, C dhe A, drogë antihistamine. Në pacientët hypertensive caktuar droga formë pyelonephritis pritja antispasmodic dhe hypotensive. Me formë të zbehtë e pyelonephritis barnave të përdorura që përmbajnë hekur, vitaminë B12 acid folik. Gjithashtu, rrjedha kronike pyelonephritis treguar Organizata fizioterapi.