Si të shërohen pas një zë të ftohtë


Është e lehtë për të kapur një të ftohtë dhe efekte të mëdha negative si simptomat e ftohtë të përbashkët! Dhe, edhe pas shërim të plotë të gjitha simptomat e një kujtesë të ftohtë të rezervave të tyre në formën e zërit të humbur. Pse po ndodh kjo? Le të shohim!

Pse është humbja e zërit pas të ftohtit
Komplikimet në formën e humbjes së zërit vjen nga fakti se marrëdhëniet ende përflakur nuk mund të funksionojë plotësisht. Ato nuk mund të shkaktojë dridhjet e nevojshme të ajrit që shkaktojnë zërin normale fryrë, kështu që ju dëgjoni ngjirurit e zërit.

Shkaku më i zakonshëm i humbjes së zërit është pezmatim i fytit. Sëmundja është infeksion prishur që është virale në natyrë. Nëse ka pezmatim i fytit fyt gërvisht, fyt fillon të kruhet prekur brenda, duke shkaktuar kollë bezdisshëm thatë.

Si të shërohen votën në shtëpiPara së gjithash, duhet të kufizojë ndonjë stres në ligaments, për të përballuar me këtë detyrë do të ndihmojë të lojës në heshtje. Në kohën rozyazyka thatë fyt, dhe pastaj dridhura në shtetin nervoz kështu që ajo ndihet mungesë akute të lagështisë. Mundohuni të flisni sa më pak të jetë e mundur deri në laring restauruar plotësisht. Dhe në qoftë se flasin e nevojshme si për të thënë diçka të qetë.

Ajo është gjithashtu e nevojshme që të i kushtoj vëmendje për dietën tuaj. Marrjes të ushqimit irriton fytin tonë, por, natyrisht, vidyazykatysya e ushqimit një person nuk mund të përballojë, në mënyrë më të mirë për të kaluar përkohësisht në butë në kuptimin truest të fjalës ushqimit, si pure ndryshme. Dhe ushqimi nuk duhet të jetë shumë nxehtë ose shumë ftohtë.
Ju mund të fyt periodikisht ukutuvaty në një shall të ngrohtë. Sigurisht, jo çdo moti do të lejojë ukutuvatysya vazhdueshme të ngrohjes. Por mos harroni se fytin e irrituar gjithmonë duhet të jetë e ngrohtë. Jepini atij të gjitha uyazyka për të rivendosur sa më shpejt të jetë e mundur.

Receta tradicionale për votim shërimit


Zëri shërim me qumësht të ngrohtë


Çdo ditë para gjumit pini një gotë qumësht të ngrohtë. Ju mund të para-shpërndahet në të një sasi të vogël të mjaltit gëlqere. Pi sips të vogla të jenë.

Zëri shërim përmes tretësirë ​​eukalipt


E pra, nëse ju jeni tretësirë ​​dobishëm të eukalipt. Ajo mund të përdoret për shpëlarje fyt dëmtuar. Për ta bërë këtë, të holluar 20 pika prej qelqi tretësirë ​​e ujë të ngrohtë zier. Pastaj të përdorin zgjidhje që rezulton për të kryer zërin restaurimin gargling.

Zëri shërim me alkool të ngrohtë, mjaltë dhe limon


Alkool para-ngrohur mund të përdoret gjithashtu për gargling. Ne mund të përdorim birrë ose verë. Ky është një mjet shumë efektiv për të shërohet votë. Para përdorimit, uji duhet të shtohet pak mjaltë dhe limon. Procedura është bërë më e mirë vetëm para gjumit.

Zëri shërim përmes kamomil drogës dhe eukalipt • eukalipt mirë bluaj dhe kamomil

 • marrë përzierje të papërpunuara në pjesë të barabarta

 • pastaj një lugë gjelle e përzierje, u përhap gota e gjysmë ujë të vluar, pastaj në zjarr, të sjellë një çiban dhe kuzhinier për një tjetër 1-2 minuta

 • atëherë ju duhet të largohen nga mbush drogës për 30-40 minuta, pas së cilës ajo duhet të thahet

 • kur drogës është e gatshme, ajo mund të përdoret për shpëlarje fyt dëmtuara

 • kalojnë procedurën shpëlarje sa më shpesh të jetë e mundur, në mënyrë ideale çdo dy orë

 • kjo metodë e njohur e trajtimit që do të përdoret për shërimin e plotë të zërit tuaj


 • Zëri shërim duke përdorur lëng patate • zhvishem një patate pak, të lajë ato dhe fshij në rende të vogël

 • pastaj nga tul rezultuar patate shtrydh lëng

 • lëng pastaj të përdoret për gargling

 • kalojnë procedurën pije 3-4 herë në ditë, pas çdo vakt


 • Zëri shërim përmes inhalacion


  Trajtimi për shërim të votave inhalimi mund të kryhet duke përdorur barëra të mëposhtme:

 • eukalipt

 • margaritë

 • Calendula

 • foalfoot


 • Recetë përdorur këto barëra është:

 • Merrni një lugë gjelle e ndonjë prej bimëve të mësipërme

 • plotësoni këtë litër papërpunuara ujë të vluar

 • kreu anim mbi një supë e tillë e kapaciteteve, nakryytesya me kokë batanije e tij të ngrohtë dhe të marrë frymë vjen nga traget supë

 • pas një procedurë e tillë duhet të jetë kohë e mjaftueshme nuk do të largohet nga shtëpia për shkak të inhalimi i ajrit të ftohtë do të bëjë inhalimi para padobishme


 • Zëri shërim duke përdorur krunde dhe sheqer kafe • 400 g krunde derdh çdo litër e gjysmë ujë të vluar

 • pastaj në masë rezulton shtoni sheqer kafe

 • kur ajo shpërbëhet plotësisht - ju mund të filloni trajtimin

 • tendosje përzierje dhe pini supë që rezulton në vend të pijeve të tjera që janë të përfshira në dietën tuaj të përditshme

 • para përdorimit të thotë që ju duhet gjithmonë të ngrohtë deri