Si për të rivendosur smalt dhëmb të dëmtuara


Dhëmb smalt - është shell sipërme të dhëmbit. Pavarësisht nga fakti se ajo ishte e mirë dhe ajo është ende shumë e fortë. Smalt mbron dhëmbët dhe ndihmon për të mbajtur ata të bardhë dhe të shëndetshme. Smalt dhëmb përbëhet nga minerale, kalcium dhe fosfor. Si për të rivendosur smalt dhëmb të dëmtuara, është interesante për të vënë në pikëpyetje gjithnjë e më shumë njerëz. Restore smalt mund të në klinika të veçanta. Procedurave të stomatologji kozmetike sot nuk janë të mjaftueshme.
Aq e rrezikshme është dëmtuar smalt? Është e sigurt për të thënë po. Smalt dëmtuar do të kalbet dhe dëmtimin dhe humbjen e dhëmbit. Kështu që ju duhet për të rivendosur smaltin e dhëmbëve, dhe dentistë përfshirë në këtë tregti, duke përdorur mjete dhe procedura të veçanta.


Arsyet për shkatërrimin e smalt dhëmbit mund të vendosen. Shumë varet nga trashëgim, dietë, habitati, mënyrën e jetesës. Megjithatë, ka arsye më shpesh dhe të ndikojë në shëndetin e dhëmbëve. Ndër këto zakone të këqija, duke përfshirë pirjen e duhanit, alkoolit, ushqimi i ëmbël. Këto zakone të këqija të ketë një ndikim negativ jo vetëm në shëndetin e dhëmbëve, por edhe në të gjithë trupin. Nëse ju hani ëmbëlsirat gjatë natës, të jetë i sigurt që të lahen dhëmbët tuaj, ose eshtrat e ëmbëlsirat që të merrni mbërthyer në dhëmbët tuaj brenda natës do të shkatërrojë smaltin e dhëmbëve. Pra, nuk do të jetë dembel dhe dhëmbët të pastër. Një tjetër arsye e rëndësishme - dietë të varfër.


Në mesin e shkatërruesit smalt dhëmb janë pije të ëmbël, agrume. Frutave agrume përmbajnë acid, dhe në qoftë se ju nuk e shpëlaj gojën me ujë pas përdorimit, acid do të shkatërrojë smaltin e dhëmbëve. As nuk mund të vë në dukje dhëmbët dallime të mprehta të temperaturës. Nëse keni ngrënë të ftohtë, ju nuk mund të pini ose të ketë diçka të nxehtë. Nuk ka nevojë për të në mënyrë të plagosë smaltin e dhëmbëve. Nuk mund të dëmtojë smalt dhëmbit dhe pastrimi pluhurat. Ato mund të përdoren 1-2 herë në javë, ditë të tjera që ju duhet të lahen pastë dhëmbësh dhëmbët tuaj.

Ju shikoni një shumë arsye, por në qoftë se jo për të rindërtuar, ajo vetëm nuk do të shërohen. Në klinikat metoda të ndryshme për të rivendosur smalt dhëmbit. Çmimi varet nga kompleksiteti i procedurës.

Si mund të rivendosur smalt dhëmbit? Ju mund të përdorni xhel të veçantë, pastë dhëmbësh, do të thotë për shpëlarje gojën. Blerja pastë dhëmbësh mund të tërheqë vëmendjen për përmbajtjen e kalciumit, fluoride dhe minerale. Nëse mineralet pastë dhëmbësh janë të pranishme, nuk nxitojnë për të fshirë gojën me ujë. Më mirë të mbajë këtë gojë të ngjitur disa minuta, për të smalt dhëmb tërhoqi të gjitha materialet e nevojshme saj.

Ju gjithashtu mund të bëjë mishrat rregullta masazh, përmirësimin e qarkullimit të gjakut përkatësisht, si dhe shëndetin e dhëmbëve too. Gjithashtu, përveç fondeve vendore për restaurimin e smalt, ju duhet gjithashtu të përfshijë në ushqime dietë që përmbajnë kalcium dhe fosfor.

Si të parandalohet? Është e njohur se parandalimi është më i mirë se kurë. Ju duhet të hyjë në një zakon për shpëlarje gojën me ujë pas çdo vakt. Sigurohuni që furçë dhëmbësh ishte i saktë. Është më mirë nëse furçë është e butë, kështu që nuk do të dëmtojë mishrat e dhëmbëve. Në ushqim duhet të shmangin ushqime që përmbajnë minerale dhe vitamina. Të zvogëlojë sasinë e ëmbëlsirat të dëmshme.

Shumë duan të zbardh dhëmbët tuaj, në mënyrë që të blerë pastë dhëmbësh me zbardhjen efekt. Por nuk kanë nevojë, të tilla si pasta e dhëmbëve janë shkatërruese për smalt dhëmb. Ata shkatërrojnë smaltin e kjo shumë shpejt. Ju nuk mund të përdorë njerëz të tillë të ushqimit me dhëmbë shumë të ndjeshme. Nëse ju ende i doni të zbardh dhëmbët tuaj, atëherë këto xhel mund të përdoret 1-2 herë në javë, jo më shumë.

Ajo gjithashtu të shkojnë rregullisht te dentisti për të shqyrtuar. Ai ende mund të shohin problemin në një fazë të hershme. Në fund të fundit, nëse problemi nuk është i rrjedhshëm, ajo është e lehtë për të hequr. Çamçakëz përmban aditiv të ëmbël dhe jo sintetike, të cilat janë edhe më keq se sheqerit. Prandaj, ata që shpesh përdor çamçakëz, dhëmbët i nënshtrohen rrezikut. Për më tepër çamçakëz mund të dëmtojë mbushjet dentare.

Zbardh dhëmbët në shtëpi duke përdorur luleshtrydhe dhe luleshtrydhe. Këto manaferrat kanë një efekt zbardhjen. Pak përtyp ato dhe të mbajë në gojë për disa minuta, shpëlaj gojën me ujë. Mbrojtje të mirë kundër prishjen e dhëmbëve, sëmundje çamçakëz apo ndonjë inflamacion të mishrat - është përdorimi i rregullt i pemë çaji vaj. Një disa pika të këtij vaji duhet të shtoni një gotë me ujë dhe shpëlarje gojën tuaj rregullisht.
Rikthe smalt dhëmb të dëmtuara mund të jetë, por është më mirë të mos dëmtojë, të mbajtur dhëmbët e tyre.