Si e bën presion mbi shëndetin e njeriut


Pothuajse çdo banor i tretë i planetit është shumë e ndjeshme ndaj ndryshimeve të ndryshme të motit. Njerëzit të cilët ndjehen të pakëndshme luhatjet e motit, stuhitë magnetike dhe aktivitetit diellor, i quajtur meteodependent. Byometrolohyya Shkenca shqyrton se si presion ndikon në shëndetin e njeriut, dhe duke pasur parasysh ndikimin mbi pika temperatura e trupit, nivelin e lagështisë, rrezatimit diellor, shpejtësia e erës dhe shumë faktorë të tjerë. Për të bërë njerëzit të ndihen rehat, presioni duhet të jetë 750 mm Hg.


Me ndryshimin e dukshme kjo vlerë, si në më të vogla dhe në një mënyrë të mëdha, trupi shpesh ndjen përkeqësimin e shëndetit.

Ciklon
Rënia Cyclone quhet në presion atmosferik, e cila është e shoqëruar zakonisht me temperaturë të lartë, mbuluar re, lagështia dhe reshje. Më të ekspozuar ndaj njerëzve ciklon që vuajnë nga presioni i ulët i gjakut, funksionin e dëmtuar të frymëmarrjes, dhe probleme kardiovaskulare.

Manifestimet kryesore të ndikimit negativ të cikloni në trupin e njeriut janë: vështirësi në frymëmarrje, gulçim, gulçim dhe dobësi e përgjithshme. Kjo është për shkak të mungesës së oksigjenit në ajër përreth. Shpesh, gjatë një ciklon të njerëzve rrit presionin intracranial, duke rezultuar në migrenë të rënda fillon. Përveç kësaj, ndërprerje të mundshme në stomak dhe zorrët që janë të lidhur me mbytjes me gaz intensive.

Me ardhjen e ciklon duhet vazhdimisht të monitorojnë nivelin e tyre të presionit të gjakut. Kjo do t'ju ndihmojë të pini shumë lëngje, lavazheve vagjinore, gjumë të guximshëm të qetë dhe një filxhan kafe në mëngjes. Për të ruajtur shëndetin e përgjithshëm gjatë presionit të ulët atmosferik rekomanduar pije infuzion ose lemongrass xhensen.

Anticiklon
Anticiklon quajtur rritjen e presionit atmosferik, i cili është shoqëruar nga një mot të qartë pa erë me mungesë të ndryshimeve të papritura në temperaturë ose lagështia nivelet. Tensioni i lartë ndikim shumë negativ në shëndetin e njeriut, veçanërisht nëse ajo është alergjik, astmatik apo vuajnë prej tensionit të lartë. Këta njerëz janë mjaft të ndjeshëm ndaj ndotesve të ndryshme në ajër, numri i të cilave është në rritje në mënyrë të konsiderueshme në një mot të thatë të qetë.


Në njerëzit anticiklon duket koka dhe dhimbje të zemrës, ul performancën, dobësi të përgjithshme dhe gjendja e keqe. Presionin e lartë të ndikon negativisht funksionet mbrojtëse të trupit duke ulur numrin e leukociteve në gjak. E gjithë kjo në masë të madhe dëmton shëndetin, duke e bërë atë të prekshme për sëmundje të ndryshme infektive.
Në mënyrë që të lehtësuar anticiklon e veprimit është e rekomanduar për të marrë një mëngjes të ftohtë freskuese dush, kryejnë gjimnastikë të lehta dhe të hyjë në dietën tuaj të përditshme më shumë fruta që përmbajnë kalium. Për të zvogëluar ngarkesën në sistemin imunitar dhe nervor të njerëzve për një kohë më të mirë vidyazykatysya nga raste të rënda dhe të rëndësishme. Nevojë shumë të jetë e mundur e pjesës tjetër të shërohem humbur shpejt nga trupi për të luftuar anticiklon ndikimit negativ.


Kushtet zvogëluar simptomet meteozalezhnosti
Presioni atmosferik, por ndryshimet e tij e papritur, kapet shpesh nga banorët roje të qyteteve të mëdha. Shërohet plotësisht kjo formë meteozalezhnosti pothuajse e pamundur, por duke ndjekur disa rregulla të thjeshta, ju mund të lehtësojë ndjeshëm shëndetin e tyre në kushte të vështira atmosferike.

Para së gjithash ju duhet të monitorojë në mënyrë rigoroze rutinën e tyre të përditshme dhe nëse është e mundur para se të shkojnë në shtrat. Në dallimeve të mprehta e gjumit presion atmosferik duhet të zgjasë të paktën 9 orë. Për pjesën tjetër një natë e plotë është e rekomanduar për të pirë në xhami natën e kamomil ose çaj nenexhik, dhe zgjohen - bëjë këmbët lehta masazh dhe këmbët, dhe pastaj vetëm të rritet nga shtrati. Për të ngre kokën duhet të jenë ushtrime të shkurtra të përditshme për të ndihmuar të gjetur tonin e enëve të gjakut. Është e nevojshme për të përjashtuar ushtrime gjimnastikor tilts dhe squats, si ata i nënshtrohen ekuilibrin. Pas akuzuar është e rekomanduar për të marrë një dush të ftohtë, e cila ndikon pozitivisht në shëndetin e të gjithë sistemeve të brendshme dhe organet.


Mbështetje e mirë të ndihmuar sistemin vitamina komplekse nervor që duhet të merren në dallimet e presionit atmosferik. Ju duhet të hani shpesh, por porcione të vogla, dhe në çdo rast të mos mbingarkoj trupin vakt të rëndë. Gjatë orëve të gjata të punës së kompjuterit duhet periodikisht të marrë një pushim, gjatë së cilës ju mund të kaloni ushtrime të shkurtra, ndryshim sjellje, si dhe në mënyrë të pavarur për masazh qafën dhe zonave tokësore. Për të bërë transferimin më pa dhimbje të gjitha surpriza motit të përpiqet për të shmangur rritje të fortë dhe stresi. Gjithashtu në këtë kohë nuk është e rekomanduar trajnimit peshë dhe masa të përgjegjshme. Kur pika presion do të jenë të dobishme për të vizituar pishinë ku efektet qetë dhe shëruese të ujit do të ndihmojë për të harruar për të gjitha problemet.

Njerëzit Meteodependent rekomanduar për të rritur konsumin e lëngjeve ujore dhe frutave. Kur pika e presionit të gjakut duhet të jetë më e pjesa tjetër në pozicionin e shtrirë në shpinë. Kthejeni tonin e trupit në presion të ulët ndihmon çaj të ngrohtë ëmbël.

Është e rëndësishme që në këto ditë kohë të vështirë për të vëreni shenjat paralajmëruese që mund të tregojë një sëmundje të rëndë:
- parehati në gjoks, mu në krah, shpatull ose rajon kërthizës;
- Humbja e papritur e ndjesi në gjymtyrë ulët dhe të lartë;
- gjysma mpirje e fytyrës;

- gjuha e komplikuar;
- Përzier sulmues;
- defocusing e mizat ose ndezje para syve të mi;
- frymëmarrje probleme.