Si funksionon lakër për shëndetin e njeriut


Lakra - një burim i madh i vitaminave, dhe çdo lloj të perimeve është e pasur me pronat e shërimit. Si funksionon lakër në shëndetin e njeriut dhe se si ajo është e dobishme, e konsiderojnë edhe më tej.
Pronat e dobishme e lakër
Gjethet e varieteteve lakër të përmbajnë një shumë të pasura me vitamina, provitaminat, të paqëndrueshme, fibra dhe minerale të tjera të nevojshme për shëndetin e njeriut. Lakra është një zgjidhje e shkëlqyer për shumë sëmundje. Ajo i ndihmon me mosfunksionim e sëmundje të zemrës, diabeti, njerëz të cilët janë të trashë. Vepron si anti-inflamator, analgjezik, antytoksychnoe, antibacterial, plagë shëruese dhe laksativ. Lakra stimulon sistemin imunitar dhe normalizes metabolizmin, ndihmon në përmirësimin e shëndetit në shumë sëmundje të organeve të brendshme. Lakra lë aplikuar edhe në plagët, djegiet dhe sëmundjet e lëkurës.Prona lakër mund të ndryshojnë, në varësi se si ajo është e përgatitur. Nëse lakër kuzhinier 30 minuta, ajo mund të sigurojë efekt astringent, dhe në qoftë se 10-15 minuta - kjo është një pastrues. E pra provaryvshayasya lakër të rritur pronat, të parandaluar pagjumësi, kollë kronike, inflamacion të zorrëve. Promovon forcimin dhe shërimin e djegieve. Megjithatë, njerëzit që vuajnë nga ulcera, lakër të freskët kundërindikuar.
Njëlloj mirë për pickling lakër në formë. Ai rikthen dhe zhvillon dobishme bilanci intestinale microflora në dysbakteryoznom ka veti antimicrobial. Lakër turshi dhe stimulon tretjen, forcon dhëmbët dhe mishrat. Por shumë njerëz, lakër turshi mund të shkaktojë fryrje si lakër ky lloj duhet të jenë të kujdesshëm.

Lakra përdoret si kozmetike. Ajo mund të forcimin e flokëve dhe ata që vuajnë nga aknet - të ndihmojë të shpëtoj prej tij.

Si e bën lulelakër në shëndetin e njeriut
Më lulelakër quajtur shpesh gjatë për shkak të paraqitjes së saj. Në lulelakër përmbajtje të lartë të fibrave. Njerëzit me probleme të traktit digjestiv duhet të zëvendësohet me lakër për ngjyra. Kjo formë e lakër përmban vitaminë C dhe 2 herë më shumë në atë se në agrume. Me një përmbajtje të tillë të madhe të kësaj vitamine, lulelakër është një antioxidant natyrore. Shumë mirë ndikojnë në sistemin nervor, dhe acid tartronova është një pengesë për daljen e yndyrës së re. Fëmijët lulelakër të dobishme, si dhe një përmbajtje të rëndësishme proteine, kryesisht në këtë lloj lakër domosdoshme për një trup në rritje. Protein vegjetal vepron si një material të ndërtesës. Lulelakër largon kolesterolin, forcon muret e enëve të gjakut, merr masa parandaluese kundër sulmit në zemër dhe infarkti. Shumë e vlerësuar lëng kaçurrel Kale për shkak se ajo është e pasur me glukozë dhe fruktoza. Shëllirë dhe ndihmon për të rivendosur oreksin.

Nëse shërimi gjatë plagë apo djegur, ju mund të përgatisë një përzierje e proteinave dhe marule dhe të aplikojnë një fashë ose compress mbi plagë.

Lakër e kuqe
Lakër e kuqe u soll nga Evropa Perëndimore dhe e quajti fillimisht "lakër blu". Kjo është diçka e ngjashme me lakër, por ka dallime të saj. Kjo shumëllojshmëri e lakër është një ilaç parandalues ​​për tuberkulozin. Ai përmban të paqëndrueshme, nuk janë të lejuara për të zhvilluar tuberkulozit bacil. I njohur për vetitë e saj të spastrimit lakër e kuqe - ajo largon toksina dhe substancave të tjera të dëmshme nga trupi dhe pastron mëlçisë.

Është e rekomanduar për të përdorur pacientëve lakër të kuqe me hipertension, si ajo ndihmon për të reduktuar presionin. Lëng lakër jep vajza skuqem dhe djema forcat.

Lakër
Kjo shumëllojshmëri e lakër përmban:
- acidet amino;
- acide organike;
- glukoze;
- Vitamina B, vitamina A, C, E, P
Në Lindje, ky lloj i lakër konsiderohet çelësi për shëndet të mirë dhe jetëgjatësi. Shpesh ky lloj i lakër të përfshijë të gjitha llojet e dieta, kalojnë agjërimi ditë. përmes ulcerat e saj trajtojnë stomak, sëmundje të zorrëve, gastrit.


Alga deti
Kjo lakër, i quajtur gjithashtu lamynaryey pasur me jod, i cili largon toksina nga trupi i njeriut, metalet e rënda dhe radionuclides. Ajo ndikon në aktivitetin kardiovaskular, normalizimin ajo kontrollon presionin e gjakut, ul kolesterolin. Në përdorimin laminaria, ju gjithashtu të kryejë parandalimin e gripit, atherosclerosis, përmirëson imunitetin, normalizes funksion tiroide.
Leshterik thata është i përshtatshëm për trajtimin e lëng për gargarë fyt për të derdh një lugë gjelle e thata lakër zier me ujë dhe të lënë për 10 orë.

Leshterikët - ajo është gjithashtu një nxitës i fortë. Ajo ndihmon në trajtimin e sistemit riprodhues femëror. I njohur si dhe popullor në cosmetology.

Por ka contraindications të alga deti është:
Intolerancës 1. jod
2. Kur shtatzënia
3. Kur sëmundja e veshkave
4. Hemorroide
5. Kur tuberkulozi
6. Në sëmundjeve të traktit gastrointestinal
7. Kur puçrra fytyre
8. rinitit kronike

Lakra kohlrabi
Ky lloj i lakër efekt pozitiv në traktin gastrointestinal. Ajo është në gjendje të shpejt dhe në mënyrë efektive të pastruar zorrët e toksinave dhe toksina. Por ne duhet të kujtojmë se në dietën tuaj duke futur këtë lloj lakër, ju duhet të pini shumë ujë. Në mënyrë të ngjashme, kohlrabi, si lakër përmirëson oreksin dhe normalizuar metabolizmin. Ajo heq lëngjeve të tepërta nga trupi, duke zvogëluar ngarkesën në mëlçisë, veshkat dhe fshikëz e tëmthit.

Dobishme për anemi, për të rivendosur imunitetin në diabet. Kalciumi përfshira në këtë lloj lakër, në mënyrë të favorshme ndikon në formimin e flokëve, dhëmbëve, thonjve dhe kockat në fëmijë.
Të gjitha varietetet e lakër për përfitimet e saj shëndetësore çdo person.