Si funksionon motit në shëndetin e njeriut


Kjo moti i ndryshueshëm dhe kapriçioz gjithmonë ka pasur një ndikim në njerëz. Era, mjegull, shi, etj një ndikim në rritjen e numrit të njerëzve. Le të shohim se si motit ndikon në shëndetin e njeriut. Ku ka një marrëdhënie të tillë, dhe i cili është i ekspozuar ndaj tij më të madhe?
Në fakt, shumë njerëz kanë meteosensitivity. Këta njerëz ndjejnë një siklet të lehtë. Ajo dallohet edhe nga meteosensitivity meteozalezhnosti. Njerëzit Meteozavysymыe tolerojë ndryshim shumë më serioz në mot. Njerëz të tillë janë të prirur për të swings papritur humor dhe përkeqësim shëndetin. Në këtë periudhë meteodependent njerëz madje mund të përkeqësohet sëmundje të ndryshme. Ky reagim të motit cënon përshtatjen e njeriut në kushtet mjedisore.Në ndryshimin e motit në shumë njerëz një dhimbje koke, sleepiness ditës shfaqet në disa kontrast, pagjumësi, lodhje dhe disponimi këqija. Në berthama e kësaj periudhe mund të jetë një dhimbje në zemër, tensioni i gjakut mund të ngasin. Gjithashtu, kur ndryshon moti në shumë njerëz dhemb dhemb nyjeve dhe lëndimet e kaluara, veçanërisht në qoftë se ajo frakturave. Përjetuar dallimet në mot dhe njerëz pas operacionit, të shqetësuar në lidhje me njerëzit e tillë veçanërisht vendet që kanë pësuar kirurgji.
Në qytetet e mëdha, uyazyka natyrore kanë një ndikim më të madh mbi njerëzit sesa në zonat rurale. Smog në qytetet e mëdha të konsiderueshme zvogëlon sasinë e rrezatimit ultravjollcë. Dhe çfarë të them në lidhje me shter papastërtitë e dëmshme dhe lagështia e lartë. Në më të ndjeshëm ndaj ndikimeve të motit - seksit, moshës, trashëgim dhe shëndetin e përgjithshëm. Femrat janë më të ndjeshëm ndaj ndryshimeve të motit sesa meshkujt.

Katër faktorë ndikojnë në shëndetin e njeriut - një erë, stuhi magnetike, temperatura dhe dritë.

Mungesa e dritës ndikon një person me forcë, ajo manifestohet në swings humor, ndjenjat e dëshpërimit dhe apatisë. Kjo ndodh më shpesh në vjeshtë dhe zyyazykay kohë. Sigurisht, dritë artificiale mund të zëvendësojë vërtetë - me diell, por ende, edhe kështu. Prandaj, për të shmangur depresionin kaloni më shumë dritë në ato dhoma ku janë.
Temperatura gjithashtu ndikon në gjendjen e njeriut. Sidomos për njerëzit që kanë sëmundje vaskulare (VSD). Një distonia njohur vaskulare (vvd) është në shumë njerëz. Prandaj këta njerëz ka një ndikim negativ si ngrohjes dhe të ftohtë. Kjo mund të manifestuar veten në garat presion, kokës dhe sëmundjet e zemrës. Njerëzit me sëmundje vaskulare duhet të përfshihen në orarin e përditshëm të stërvitjes. Ju mund të paguani vëmendje të aktivitetit aerobic, ata janë të ngopur me oksigjen, qelizat e trupit. Duke ecur, ski, vallëzimi, vrapim, biking, not, do të trajnojë ton enëve të gjakut, dhe për të zvogëluar meteozalezhnist.


Në ditët e stuhive magnetike do të jenë të kujdesshme për të reduktuar stresin fizik dhe mendor. Më shumë gjumë dhe pushim. Njerëzit Meteodependent në ato ditë, ju mund të pini sanëz ose Motherwort. Nuk duhet të hani ushqim lehtësisht të tretshëm, për të mos mbingarkoj traktit digjestiv.
Njerëzit Meteozavysymыe gjithashtu reagojnë fort për të rritur lagështia. Veçanërisht i fortë në një mot të lagësht reagojnë asthmatics dhe pacientët me sëmundje kardiovaskulare. Megjithatë, njerëzit shumë të shëndetshme mund të ndjeni dobësi dhe lodhje, gjatë lagështia e lartë. Sigurisht, nuk është ekstrem tjetër - kjo është me ajër shumë e thatë shtëpie gjatë sezonit të ngrohjes. Duke qenë në fusha të tilla thatë mukozës, të cilat mund të kontribuojnë në sëmundjet virale. Prandaj, në shtëpi apo apartament që ju duhet të përdorni humidifiers. Ata janë në shitje opsione të ndryshme që ju mund të zgjidhni ndonjë çmim të përshtatshëm dhe me cilësi. Një alternativë më të lirë do të jenë enët me ujë që mund të vihet në dritareje, ajo do të zhduket gradualisht dhe lagështoj dhomë.


Edhe në shëndetin e njerëzve që varen nga kushtet e motit dhe ndikimet e erës. Prandaj, sidomos në ditët me erë në njerëz meteodependent kanë shëndet të keq. Gjithashtu në një mot me erë intensifikuar shqetësim, ankth dhe depresion në njerëzit me sëmundje mendore.
Gjithashtu njerëzit meteodependent ndikojnë ndryshimet në presion atmosferik, e cila çon në probleme me presionin e gjakut. Eleutherococcus tretësirë ​​ndihmon njerëzit me presionin e ulët të gjakut gjatë uljes së presionit atmosferik.
Si për të trajtuar meteozalezhnist? Para së gjithash, këta njerëz kanë për të jetuar një mënyrë jetese të shëndetshme. Kjo përfshin - dietë e duhur, sportive, kalitje, pushim, gjumë. Ju gjithashtu duhet të marrin vitamina dhe minerale komplekset shtesë. Gjithashtu efekt pozitiv do të çaj jeshil, ca balsam, oe limon, jamball, dhe shafran i Indisë.