Cili është ndikimi në frutat e detit buckthorn njeriut


Fryti i kësaj bime përmban një bandë e tërë e vitaminave, elementët gjurmë dhe acide të ndryshme organike. Të gjitha këto substanca janë të domosdoshme për parandalimin dhe trajtimin e shumë sëmundjeve. Leximi artikull, ne mësojmë se si të ndikojë në fruta buckthorn trupit të njeriut.
E vendosur në detit buckthorn? Në manaferrat detit buckthorn dhe gjethet e glukozës, acideve yndyrore (linoleik, oleik), acide organike (schavelnaya, tartaric, malic). Pasur me vitamina: B1 B2 C, B12 (acid folik), D, E, PP (acid nikotinik). Është vitaminë K, carotene dhe carotenoids, i pasur në flavonoids (rutin më). Me elementët gjurmë janë mangan, hekur dhe bromine. Në frutat e detit buckthorn janë komponimet e azotit që përmbajnë dhe taninet.Përveç kësaj, fruta buckthorn detit, leh, degët dhe e lë ai përmban serotonin luan një rol të rëndësishëm në sistemin nervor të njeriut. Në gjethet janë taninet, të paqëndrueshme, minerale, acid kajsi. Nga të gjitha sa më sipër, ne mund të sigurtë në përfundimin se buckthorn deti është shumë i dobishëm për trupin e njeriut.
Si duhet të marrë atë? Frytet e kësaj bime mund të hahen të freskëta. Ju gjithashtu mund të marrë formën e Liquors, lutem, verëra, lutem, bllokime, jellies, marmelatë, karamele, pelte, fruta zier, shurupe dhe lëngje. Ato janë të pasura me vitamina. Vini re se fruti buckthorn detit përkryer ruan të gjitha vetitë e saj gjatë ngrirjes.


Ndikimi i naftës detit buckthorn. Për shembull, krasnoplodnыe varietetet e kësaj bime janë përdorur për të marrë përgatitjen unik të naftës detit buckthorn. Ky vaj ka veti antibacterial, soothes dhimbje, promovon shërimin dhe indeve эyptelyzatsyy dobishme nëse membranat mukoze të dëmtuara dhe të lëkurës.
Si pjesë e naftës detit buckthorn është një sasi të madhe të carotenoids dhe carotene, vitaminë E dhe F (përfshirë në mënyrë aktive në rregullimin e metabolizmit në lëkurën e njeriut). Ka stearynы, mineralet dhe elementet (vanadium, kobalt, silic, nikel, argjend, bakër, mangan, hekur) gjurmë. Përveç kësaj ka gliceride të linoleik, oleik, stearik dhe acidit palmitik.


Vaj buckthorn detit rritet antioksidantë endogjene, stimulon riparim të dëmtuara indeve të mëlçisë (madje e dëmit që ka ndodhur si rezultat i dehje alkoolit), përmirëson metabolizmin lipidet. Për të parandaluar sëmundjet e frymëmarrjes Thithja e zbatueshme, të cilat kanë një vaj buckthorn detit. Kur faringjit apo pezmatim i fytit duhet të lyej naftës mukoza buckthorn detit. Ju mund të përdorni një shtupë pambuku. Ju gjithashtu mund të bëjë thithjen e naftës detit buckthorn.

Heqja bajamet mbeten plagët operacionale që lyej këto reagime temperaturës vajra normalizimin dhe kontribuojnë epithelialization sipërfaqe plagosur. Ulçera e stomakut apo duodenum. Në qoftë se trajtimi i tyre është mjaft e efektshme trajtim ndihmon vaj buckthorn detit. Nëse nuk është rritur aciditetin e stomakut lëng, acid nga nafta detit buckthorn duhet neutralizuar magnezi ose një zgjidhje të dobët të sode buke.

Hemorroide, pezmatimi i zorrës së trashë dhe muskul unazor e saj, fissures anal shpesh të përshkruara qirinj me vaj buckthorn detit. Shpesh vaji i kësaj bime është përdorur për të përshpejtuar rigjenerimin e dëmtimit të lëkurës nga rrezatimi sëmundje Daryna, lupus, psoriaza, ekzema, trajtimin e plagëve që nuk shërohet, ulcerat, ngrirja sipërfaqësore dhe djegiet, ulcerat deje.

Shpesh këto produkte janë ophthalmologists në keratitit, djegiet, kornea dhe sëmundjeve të tjera që lidhen me mëparshëm syrit. Dhe dentistë përdorni vaj në trajtimin e pulpitis. Përveç kësaj, vaj buckthorn detit mund të zvogëlojë frekuencën e angina, progresion të arteriosklerozës dhe për të zvogëluar nivelin e kolesterolit në gjak. Oncologists përdorin këtë drogë për trajtimin e efekteve të terapisë rrezatuese. Gjinekologë këshilluar të përdorni vaj për shërimin e përshpejtuar e erozionit qafës së mitrës ose proceset inflamatore.


Ndikimi i detit lëng buckthorn dhe manaferrat. Pronat e dobishme e lëng buckthorn detit, e cila mund të përdoret si një agjent antitussive. Ne trajtimin e semundjeve respiratore akute ose infeksionet virale, bronkit jospecifik kronike. Ajo duhet të marrë në mjaltë. Në anemi dhe vitaminë mangësi marrë tretësirë ​​e frytet e kësaj bime. Gjithashtu manaferrat mund të përmirësojë lëvizshmëri zorrëve dhe kanë pronat antibacterial.
Një zierje e frutave të detit buckthorn përdorim të mirë Ulçera duodenale dhe ulçerë apo sëmundjeve të tjera të traktit gastrointestinal. Në gastrit kronik, reduktuar aciditetit të stomakut ose kapsllëk zorrëve, ndihmon në lëng të freskët të përkryer apo manaferrat. Në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës përdorur një zierje e fruti i buckthorn detit. Pods buckthorn përdorur në trajtimin e hepatitit toksike. Vitamina B, të cilat janë në detit buckthorn, e përdorur për rritjen e dëshirës seksuale. Për ta bërë këtë, ju mund të shtoni vaj buckthorn detit në salads ose ngrënë manave të freskëta.


Në gjethe dhe fruta është kumarin, të cilat ulin koagulimit të gjakut, duke parandaluar formimin e clots në enët e gjakut. Frutat dhe gjethet e buckthorn detit ndihmon për të hequr përqendrimit të tepërt të oksalik dhe urinës nga trupi.
Kundërindikimet. Ajo është kundërindikuar vetëm gjatë inflamacionit akut të traktit biliar, pankreasit, sëmundjet akute dhe kronike te zorreve dhe të stomakut. Ndonjëherë ajo mund të jetë buckthorn origjinalitet det.