Si për të shpëtuar të nxehtit në shtëpi


E pra, kjo është që vijnë në mendje në mesin e dimrit të ftohtë bardhë borë për të menduar në lidhje me këtë problem: si për të shpëtuar të nxehtit në shtëpi? Dhe ende, ajo vjen - ngrohjes tonë verë, ferr, gjë frymë për shkak të ngrohjes. Dikush do të thotë - të ajrit të kondicionuar në banesë mbi shpëtim, në më të keq ju mund të blej një tifoz. Por të guxojnë për të sfiduar pretendimin se këto mjete të detyruar ftohjes trupin tonë të vdekshëm është shumë i përshtatshëm dhe i mirë. Për shembull, tifoz - treads nxehtë e ajrit, pothuajse cubes kjo dendur, mbytës narubaet atmosfera, nuk të ndihmojnë, dhe në mëngjes - up! - Dhe u zgjua me një të ftohtë mbi buzët. Ku? Produlo nga tifoz. Ndonjëherë kjo me ju? Është e mundur që shumë herë. Dhe ajrit të kondicionuar - kjo është një mënyrë e drejtpërdrejtë për garën në rrugët e djersitur, fëmijëve ngazëllyer mbrëmje zjarrtë këputur, një moment i kapur inflamacion. Si për të shpëtuar të nxehtit e personit mesatar, pa rrezik për shëndetin, në shtëpi, çfarë duhet të bëjmë?


Edhe pushimet e verës nuk është e mirë në qoftë se të gjitha pre lëvizje mallkuar të nxehtë - në ambiente të mbyllura mbytje, frymë asgjë. Asnjë relaksim nga qyteti, as nuk mund të pushoni e as relaksohuni. Megjithatë, sigurohuni që të heqin qafe e ndjenja që ju të skuqura në ferr ferr ende e mundur, dhe, mjaft të arsyeshme dhe efektive, mënyra shtëpi. Të mjaftueshme për të dini disa truket, të cilat flasin. Ne supozojmë kjo stuff nuk është vetëm këshilla se si për të shpëtuar të nxehtit në dorë në shtëpi, por një plan i vërtetë për mbijetesën në një apartament të zakonshëm në kushtet ruse sezonit të verës dhe mungesa e fondeve ngrirje totale të të gjitha gjërave, për këtë arsye:


1. Trajtimit të ujit. Sigurisht, para së gjithash në mendje vuan nga të nxehtit dhe të fuqishëm poteyuschemu njeri vjen pikërisht kjo - një dush të ftohtë. Stop! Gabimi i parë - një dush të ftohtë, ndër të tjera, shkakton rritjen e fluksit të gjakut në trup, në fillim, natyrisht, të jetë e mirë, por pas 10-15 minuta ju mund të mendoni se ishte edhe hotter. Për më tepër, një ndryshim të mprehtë në temperatura mund të shkojë në dëm të njerëzve që zakonisht vuajnë nga ky lloj problemesh. Nëse ju nuk mund të fle, kohën e gjumit duhet të marrë një dush të ngrohtë, madje edhe të nxehtë, të cilat shumë njerëz kanë për të kapërcyer veten. Merrni një dush të nxehtë në të nxehtit, është pothuajse i njëjtë me atë të derdh ujë të ftohtë në të ftohtë. Larë larg të gjithë djersën e nën një dush të nxehtë, ju së pari mund të ndjeheni si në qoftë se ishte ende e nxehtë, por doli nga banjo, ti e kupton se frymë shumë më e lehtë. Tani ju mund të sigurtë të fle pa vuajtur nga të nxehtit, ju duhet rreth një orë e begatshme, nuk bien në gjumë - do të duhet të përsëritet. Çfarë e shpjegon këtë fenomen? Fizikë, zonja dhe zotërinj - ajri i nxehtë është ftohur më shpejt se ftohtë, kondensimi nxehtë nxehet shumë më ngadalë se të ftohtë. E pra, të themi, të marrë moulds për akull, i hedh ujë të ftohtë atje dhe ujë të nxehtë - ujë të ftohtë do të ngrijë më shumë se sa të nxehtë. Megjithatë, ndërsa në lëkurën e tyre nuk do të ndjehen të, nuk e kuptoj - marshimin në një dush të nxehtë!


2. shtrirje në shtëpi. Zgjidhja më e thjeshtë, dhe mjaft të sigurt në sezonin e nxehtë për njerëzit të prirur për ftohjet, dhe fëmijët. Mos u habitni - një zgjerim natyror nuk sjellin mjerim të madh, nuk aq zell mbrojnë atë në të nxehtit, siç është bërë zakonisht në të ftohtë. Shënim sidomos: një zgjerim natyror, por jo i detyruar, të krijuara nga një tifoz. Ju vetëm duhet të hapur të gjitha shfryn, ose në një nga dhomat më të largëta të banesës. Megjithatë, disa thonë se një budalla mban dritaren mbyllur në vapën e verës? Përgjigja: ka shumë njerëz kanë frikë të drafteve dhe të veprojë si duhet për të mbrojtur veten kundër tyre, por në dëmin e nxehtë sezonit nga produvu të tilla nuk do, nuk gjyshet, nuk ka fëmijë.


3. Këmbët në legen. Sigurisht, tas duhet të derdh, e përshtatshme për ftohje një mënyrë disa njerëz të zgjuar të njohur me ligjet e fizikës dhe të anatomisë njerëzore, të shpëtuar nga të nxehtit, dhe mjaft sukses. Kjo është e dobishme, shkruani, derdh në një tas me ujë të ngrohtë, (rreth 25 gradë), të vënë në shtrat, këmbët e përhapur në peshqir, shtrihem, të vënë këmbët në një legen me ujë. Ju mund të ndjeni ndjesi e ngrohjes padurueshme lë trupin shpejt, disa madje thonë se duke filluar të ngrijë pak. Megjithatë, sa më shpejt që siklet, tërhiqe këmbën nga baseni dhe hedhin në peshqir të përgatitur paraprakisht. Shkëlqyer i mbushur, nuk ka ngrohje!


4. pije duhur. Shumë shanset të mos shkrihet nga nxehtësia e banorëve të shtëpive me tulla - ky material ndërtimi është një e mirë që të mbani cool dhe nuk e le të ngrohjes në shtëpi. Por në panel rritje vala e të nxehtit shkon direkt në shtëpi, shkon sauna, dhe ne do të shkojmë në banjë vetëm të premteve, jo çdo ditë. Çfarë duhet të bëni? Duhur të pijshëm - çelësi për marrjen e shpëtoj ngrohjes cëcëritës, për të shmangur ujë me sheqer të gazuara, ata nuk do të ndihmuar të heqin qafe nga etja. Në ngrohjes duhet të pini pije natyrore, ujë mineral, në fund. Në qoftë se nuk ka sëmundje të tilla në të cilat duhet të kufizojnë veten në lëngun duhet të pini sa më shumë që të jetë e mundur.


5. Bimët. Ndihmojnë bimët e transferimit të ngrohjes - fakt. Bold, i bëri ata kanë aftësinë për të ftohur e ajrit edhe në mes të ashpër. Dikush nuk i pëlqen për të mbajtur bimët në shtëpi, thonë ata, duhet të kujdeset për ta, lotim dhe më shumë. Por! Ka disa bimë shtëpi që mbahen në shtëpi për vetëm disa muaj - sezonale. Ajo është e mirë për të zgjedhur lulet me gjethe të gjera, ata lirimin e më shumë oksigjen dhe substanca të tjera që kontribuojnë në një dhomë të ftohtë.

6. fletë lagur. Mjeti i fundit kur fle në të ngrohjes janë joreale. Edhe nëse rritet tavan nga dëshpërimi shumë e nxehtë, dhe ju mendoni se ngadalë rastekaetes apartament pellg mjetin e fundit - fletë lagësht. Lagësht, fshehin dhe të mbuluar deri ngrohur.