Përballja me neurozë Cilat barna të ndihmojëKohët e fundit, gjithnjë e më shumë njerëz të ndjehen gjendjen e stresit, depresionit, neurozë. Në ritëm të furishëm e sotme të arsyeve të jetës për këtë duke qenë e mjaftueshme: është një problem i parave, familja e tensionuar, frika e humbjes punët e tyre dhe më shumë. Nëse hasni shkelje e qetësi se është e nevojshme për të luftuar.Neurozë - një vështirësi aftësinë e trupit për të përshtaten me mjedisin. Një person që vuajnë nga kjo sëmundje shpesh bie efikasitetin, duke eliminuar ndjenjën e gëzimit të jetës, dhe ka probleme në komunikim.


Për neurozë karakterizohet nga simptomat e mëposhtme: hezitim, vetëbesim të ulët apo të lartë, sulme paniku, ankthi shpeshta dhe frika, qëndrimi pasiguri dhe qëllime, swings humor të mprehta, nervozizëm, ndjeshmëri, dobësi, tearfulness, dhe çrregullim gjumi. Përveç nga simptomat mendore dhe fizike janë, për shembull, dhimbje të zemrës, dhimbje koke, lodhje rritur në tendosje, marramendje, problemet me oreks, vegjetativ të ndryshme dhe probleme të tjera.

Nëse veten ose të dashurit tuaj vëreni këto simptoma, ju duhet menjëherë të mendoni: si të përballen me neurozë. Për të filluar për të kuptuar shkaqet e kësaj gjendje. Shumë psikologë rekomandojmë shkruaj një listë të të gjitha sfidave emocionuese. Pastaj ju duhet të dalë me një plan që gradualisht të heqin qafe e situatave të pakëndshme dhe të veprojë mbi të. Gjëja kryesore është që të mos lënë çështje të pazgjidhura.

Mos kërkoni për të zgjidhur në një kohë të shkurtër. Ajo duhet të jetë në gjendje të pushoni dhe relaksohuni. Në orarin e saj të duhet të kushtojnë kohë për komunikimin me njerëzit e mirë, duke shkuar në vendet me interes për ju, duke shikuar filma të mirë dhe të dëgjoni muzikë pozitive. Vlen dhe bëni ndonjë hobi Addictive, të fillojë një pishinë apo palestër.

Nëse këto opsione nuk japin efektin e dëshiruar, të jetë i sigurt për të parë një specialist i cili ju tregon se si të merren me neurozë nga ana mjekësore. Vetëm një mjek të saktë mund të përcaktojë shkakun e sëmundjes dhe do të marr në këtë trajtim individual bazë. Shpesh njerëzit që vuajnë nga neuroza, ilaqet kundër depresionit të përshkruara. Kohëzgjatja e trajtimit me këto agjentë është zakonisht i kufizuar në një muaj, atëherë numri i tableta gradualisht.

Shkaku i neurozë mund të jetë lodhje banal. Të plotësoj Forcat Energjisë sistemin nervor përshkruajnë barna që përmirësojnë shkëmbimin e ushqyesve dhe furnizimin e gjakut në tru, dhe vitamina.
Trajtimi më i zakonshëm i neurozë vjen në psikoterapi. Kjo ndihmon për të hequr qafe mendimet e pakëndshme, të hequr ankthi, për të përmirësuar gjumin. Ajo është e mirë për të zgjedhur për veten e tyre metodën e relaksimit me të cilën ju mund të kontrollojë gjendjen tuaj, duke eliminuar stresin dhe të mos i lënë ata të grumbullohem.

Në disa raste mjekët duhet të jenë të durueshëm tranquilizers pritjes. Ato ndihmojnë eliminimin e ankthit dhe normalizimin e gjumit. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se përdorimi i zgjatur i këtyre barnave çon në varësisë dhe shfaqjen e varësisë. Përveç kësaj, tranquilizers gjendje për të eliminuar simptomat, por nuk heqin qafe e arsyes pse ata vetëm të lehtësojë gjendjen në një kohë.
A nuk do të vonojnë zgjidhje për problemet për më vonë, ose pyetje mund të grumbulluar një shumë që ndikojnë negativisht në shëndetin. Mundohuni të bëni çdo gjë në kohë, kaloni sa më shumë kohë me njerëz pozitiv për të luajtur sportive dhe nuk kënaq në kënaqësitë këndshme. Në qoftë se ju ndiqni këto këshilla të thjeshta, ju mund të shmangur neurozë.