Si të kujdeseni për këmbët tuaja në shtëpi


Këmbët tona mbajnë barrën e përditshme, e cila ndikon në shëndetin e përgjithshëm dhe në disponimin tonë. Këmbët verore lëkura bëhet e thatë, i përafërt, kjo nuk është shpesh shfaqen të çara dhe drithërat. Shumica e këtyre problemeve të ndodhë në verë, si ne veshin këpucë të hapura sepse këmbët e tij shpesh e ekspozuar ndaj dëmtimit mekanik. Por kujdes këmbë nuk duhet të jetë vetëm në verë, për shkak se ndalesa e jashtëm shtetëror përgjegjës për shtetin e tyre të brendshme. Foot Care shtëpi nuk ka marrë shumë nga koha juaj, por ju të merrni rezultate të shkëlqyera nga seancën e parë. Mos harroni se lëkurën delikate në këmbët fëmijët më të vjetër që ju pengon nga bërja e këmbë tuaj ashtu si i butë? Si të kujdeseni për këmbët tuaja në shtëpi dhe i bëjnë ato të shëndetshme dhe të bukur, ju do të mësoni duke lexuar këtë artikull.


Ashtu si me të gjithë trupin tonë, këmbët paraqitja - një pasqyrim i faktit se ne "ushqyer".
- Vitamina A. Roli i tij kryesor - ndërtimi i qelizave të reja, ndërsa sasitë e saj të pamjaftueshëm në trup, lëkura bëhet përafërt, i përafërt. Të përfshira në karrota, produktet e detit, gjalpë.
- Acidet yndyrore (vaj peshku).
- Karbohidratet (drithëra, vakt).
- Vitamina C është e nevojshme për të mbrojtur lëkurën nga plakja (lakër, fruta dhe perime).
- Vitamina E është gjithashtu e përfshirë në mbrojtjen e lëkurës nga radikalet e lira (produkte soje, bimeve).

Hani shumë perime, drithërat që janë të dobishme në fibra, ajo do të ju ndihmojë që të heqin qafe e toksinave, duke përmirësuar lëkurën.

Para kujdesin e këmbëve, të trajtojë disa minuta masazh tyre. Masazh përmirëson qarkullimin e gjakut, të ndihmojë në lehtësimin e ënjtje dhe të gjitha procedurat e mëtejshme do të jetë me përfitim maksimal. Merrni disa pika të naftës tuaj të preferuar dhe masazh këmbë tuaj, ju menjëherë do të ndjeni efekt zbutës. Pasi ju mund të kryejnë ushtrime të thjeshta për këmbët. Për shembull, të ecin nëpër një rrogoz masazh gome në banjo, të heqë off dysheme artikuj këmbët të ndryshme dhe të ecin në shkoj vjedhurazi. Këto ushtrime mund të bëhet në çdo kohë, më besoni, goditjes ata nuk do të. Të gjitha procedurat e kujdesit këmbë në shtëpi përfshijnë:

- pastrimi;
- dush;
- hydration dhe të ushqyerit;
- pedikyr.

Pra, gjëja e parë që duhet të bëni - të pastruar lëkurën e këmbëve. Ndonjëherë vetëm një larja e përditshme nuk është e mjaftueshme. Pra, kap një rregull një herë në javë për të bërë të lëkurës lëkurë këmbët. Ajo heq grimcat me brirë hap poret dhe lëkura më të mirë të absorbuar të gjitha ushqyesve. Lëkurë në këmbë mund të bëhet në shtëpi, ose gati për t'u përdorur, blerë në një dyqan apo farmaci.
Përgatitja e një përzierje e llum kafeje një dush xhel pak dhe lëvozhgë portokalli. Aplikoni këtë pastrim në këmbët tuaja, masazh dhe pije pas 2-3 minuta. Gjithashtu grimcat brirë mund të hiqet guri shtuf ose furçë trashë. Por nga makina rroje për të hequr peshore vidyazykatysya më mirë, sepse ju mund të plagosë lëkurën e këmbëve dhe për të hequr lëkurën me një brisk promovon rritjen më të madhe omertvevsheho shtresë.


Faza tjetër e kujdesit - një banjot këmbë.
Banja mund të jetë e lehtë me ujë të ngrohtë me një sapun pak të butë. Por ju mund të shtoni ato në vaj, ekstrakte të bimëve.
1. Infuzion i bimëve kamomil, Calendula dezinfektohet;
2. supa patate e bën lëkurën të butë;
3. Infuzion i nenexhik, limon balm rifreskoni lëkurën;
4. Oak leh, hala zvogëluar këmbët djersitje;
5. glicerinë, shtuar në ujë, moisturize lëkurës;
6. këmbët i lodhur shpejt të sjellë rregull në dush kontrast - ulin këmbët alternuar në ujë të nxehtë dhe të ftohtë. Temperatura Dallimi i ujit do të përmirësojë qarkullimin, lehtësimin e lodhje.

Por mos harroni se përdorimi i banjot këmbë është kundërindikuar për njerëzit me sëmundje të tilla si ulcerat, ekzemë, venat me variçe.

Maska për këmbët e lëkurës. Pas procedurës, masazhet dhe banjot ofrojnë përdorimin e këmbët maskë tuaj. Ajo mund të blihen në dyqan, pasi ka shumë maska, por është në dispozicion për të bërë pa lënë në shtëpi.
- Merrni një gjysmë limoni dhe fshij, si për të ndaluar ata lëkurës - kjo Skin Mask zbardh dhe të bëjë atë të qetë;
- Djathë dhe salcë kosi janë palë e përsosur e këmbëve për të zbutur lëkurën. Aplikoni jo më pak se një orë, ju mund të përfundojë këmbët për paketën e lehtë;

- Pure patate - Asistent me drithërat dhe calluses. Apliko për 30 minuta;
Një efekt i shkëlqyer mund të merret në qoftë se vihet në këmbët yndyrë krem, të tilla si fëmijët, të vënë çorape pambuku në këmbët tuaja dhe të shkoni për të fjetur. Lëkura thith krem ​​gjatë natës si ajo ka nevojë, dhe në mëngjes takë tuaja janë të tenderit.

Për rezultate të dëshiruara, është e rëndësishme për të kryer një kurs të maska ​​dhe banjot për këmbët rreth dy muaj për të shijuar efektin e plotë.
Por nuk ka efekt të trajtimeve do të jetë i plotë dhe pa thonjtë manicured dukshme dhe pedikyr. Filloni atë nga zvogëlimin thonjtë për të shmangur gozhdë i hyrë në mish, nuk e prerë gjysmërreth gozhdë, postryzhit direkt.


Pra, shkoni bëni pedikyr në shtëpi. Për ta bërë këtë, thith këmbët në vaskë me ujë të mjaftueshëm të ngrohtë për 15 minuta, ajo do të ndihmojë të zbutur cuticles dhe më të mirë për të hequr lëkurën me brirë rreth gozhdë. Pas dush për të hequr qelizat e lëkurës vdekur piskatore. Thonjtë Pidpylyayete në një drejtim, për shembull, e majta në të djathtë, por në çdo rast jo të gjithë. Pastaj degrease para se të aplikoni gozhdë llak. Ngjyra bojë marr tuaj, ajo mund të jetë në bojë ton në duar. Nëse ju nuk jeni të kënaqur me formën e thonjve, bojë atyre llak pangjyrë.


Kujdesi dhe të kujdeset për këmbët tuaja dhe mos harroni se rezultati nuk do të presë gjatë. Dhe pas tij dhe të kapur njerëzit rreth jush, sepse mendimi i një gruaje kalon paraqitjen e saj të parë.