Si të kujdeseni për AIDS të sëmurë rëndë të infektuar dhe kini frikë


Njerëzit të cilët kanë për t'u kujdesur për pacientët e AIDS, në përputhje me masat, duke përdorur pajisje mbrojtëse, mos kini frikë të merrni infektuar. Për shembull, rreziku i HIV infektuar të gjakut përmes shkurtimeve ose plagë në lëkurë. Prandaj, ju duhet të veshin dorashka e disponueshme, sidomos kur punojnë me gjak, dhe kanë një qese plastike për lavanderi pista. Me shkurtimeve dhe plagët mund të përdorni suva i papërshkueshëm nga uji. Veshje, mbathje, pelena, të ndotura me gjak, duhet të vlim, të djegur plehrat letër.


Infermieret spital do të mësojmë dhe të tregojnë se si të kujdesen për AIDS të sëmurë rëndë të infektuar dhe kini frikë, të durueshëm ndjeu lehtësim dhe rehati, dhe njeriu i cili duket pas tij, u bënë më të sigurt dhe ndjeu kënaqësi nga ajo.

Ajo që njerëzit kujdesen për të sëmurë rëndë AIDS duhet të dini në vijim:

Si për të parandaluar ulcerat në një pacient të shtrirë në AIDS
Për të shmangur bedsores, lëkura duhet që vazhdimisht të ishte e pastër dhe të thatë. Nëse ka seriozisht jashtëqitje sëmurë myyazytsilni dhe urinim, lëkura kontaminuar duhet të fshihen, larë, të thata dhe të përpunuara vazelinë ose krem, me pak lëvizje fshij masazh. Në pritje rregullisht ndryshoni pozicionin e trupit të pacientit, brenda 2-4 orë kthejë atë.


Si për t'u kujdesur për sytë tuaj
Nevoja larë e të lyer për të përgatitur një zgjidhje: ujë të valë, shtoni kripë për shije ajo ishte si shijen e lotëve, dhe swabs pambuku sterile. Për të trajtuar Sytë duhet të njomet shtupë pambuku në zgjidhjen dhe shtrydh të butë, pije një sy, pastaj të marrë një shtupë dhe të larë sy tjetër. Swabs pambuku duhet të hidhet pas procedurës. Pas çdo 4 orë sytë sy lagur pika. Në pacientët me SIDA të avancuar, sytë përfundimisht të bëhet e thatë dhe shpesh të prirur për të infeksioneve, e cila shkakton konjuktivit.


Kujdesi Oral
E pra në qoftë se vetë pacienti mund të lahen dhëmbët tuaj ose pije zgjidhje gojën. Aplikoni zgjidhje mund të jenë të përgatitur me ujë të zier me një sasi të vogël të Permanganat kalium ose sode buke dhe një sasi të vogël me lëng limoni.
Por, kur forcat të lënë pacientin, ai bëhet i dobët, sjellja e këtyre procedurave vetëm është e pamundur. Nëse ai nuk mund të gëlltisë, ajo do të jetë e thatë në gojë, dhe goja në mishrat dhe cheeks formuar stomatitit. Për të njomet gojën seriozisht i sëmurë, kjo duhet t'i japë atij sips gojën me ujë fluide dhe periodikisht zbryzkuvaty zier me një sasi të vogël lëng limoni dhe glicerinë. Kjo procedurë do të mbajë gojën tuaj me lagështi. Nëse keni nevojë të lahen dhëmbët tuaj, ju duhet të bëni një furçë të vogël të butë apo gishtin tuaj, mbështjellë me një leckë të butë. Kur gjakderdhje mishrat të infektohen nuk kanë nevojë të veshin dorashka e disponueshme dhe materialet e përdorura nevojë për të mbledhur një paketë për asgjësimin.


Si për të parandaluar dhimbje të muskujve dhe vuajtje
Për të lehtësuar dhimbjet e muskujve dhe dhimbje koke, është e këshillueshme për të bërë një masazh të rregullt të duarve dhe këmbëve, shpatullat dhe kurrizin. Kjo do të përmirësojë qarkullimin e gjakut. Nëse lëkura është e dëmtuar sarkomë Kaposi, pastaj përsëri masa duhet të ndiqet. Në rast të dëmtimit të lëkurës mund të jenë të mbuluar me plagë ose të jetë i ndjeshëm në prekje, duhet të kini kujdes e lëkurës. Vazhdimi i nevojshëm për kthimin e pacientit dhe për lehtësi vë jastëkët.


Si për të ushqyer AIDS sëmurë seriozisht në qoftë se është e vështirë të përtypë ose
Dobëson pacientin çdo ditë bëhet më e vështirë për të ngrënë dhe të pirë. Ju duhet së pari të kontrolloni nëse inflamacion gojës së pacientit ose ajo mund të jetë candidiasis esophageal. Nëse nuk stomatiti, ushqim dhe pije nuk duhet të jetë e nxehtë, por të ngrohtë apo të ftohtë. Ushqimi në çdo rast nuk duhet të jetë me erëza, i kripur, acid, ajo duhet të jetë e butë. Ushqimi duhet të jetë i balancuar, është e nevojshme që ajo ishte proteina. Prandaj është e nevojshme që të përfshijë në dietë e fasule të ziera, peshk, vezë, salcë mishit që mund të shërbyer me pjata të ndryshme anësore të tilla si patate pure, oriz. Ju gjithashtu mund të japin një sasi të vogël perimet jeshile dhe domate. Që nga pacienti në të njëjtën kohë ha pak, pjesa që të jetë i vogël, dhe për këtë arsye ajo duhet të ushqehen shpesh. Ju mund të bëni akullore ose proteina, ushqimi i tillë është i mirë, në qoftë se një inflamacion gojë. Në portokalli të freskët ose lëng limoni përmban shumë vitamina C dhe A, të cilat të nxitur shërimin. Nuk ka nevojë për të dhënë shumë të ëmbël, pije të gazuara në veçanti. Megjithatë, ne duhet të mbajnë në mend se disa erë shkaktojë neveri.


Duke ndihmuar pacientit për t'u ulur me pozicion të prirur
Që pacientët duhet të trajtohen me kujdes ekstreme, sepse vendet janë të dhimbshme, lëkura është shumë e ndjeshme të trupit. Ju nuk mund të tërheqë duart e pacientit apo këmbët.
Për të mbjellë një pozicion të prirur me pacientin, edhe kur ka dy njerëz, ju përdorni dorën e djathtë mbi pacientin e djathtë dhe të majtë - të majtë. Ne duhet të marrë dorën nën bërryl të pacientit dhe të heqë së bashku, duke mbështetur atë nën armë. Vënë atë më të lehtë, në shpinë dhe pillows qafë vendin. Ne duhet të përpiqemi që të mos lënduar shpinën.

Për të përfunduar nga një pozicion ulur pacienti më të mirë së bashku, duhet një dorë për të mbështetur shpinën e pacientit dhe nga ana tjetër të vendosur nën gjunjë dhe të heqë atë, ju mbani shpinën drejt, në rritje nga ijet.

Si për të ndryshuar linens shtrirë në pacientët me AIDS
Mbështetur pacienti nuk do të lihet të qëndrojnë gjatë në shtrat i lagësht, të pista dhe të brendshme lagësht gjithmonë duan të ndryshojnë. Pacienti u kthye në anën, duke mbajtur dorën e tij përsëri. Fletët e lagur apo të ndotura duhet të rrokulliset përsëri në pacientit, dhe ky vend i vendosur fletë të pastër. Pastaj kthehet pacienti në anën tjetër për të pastruar fletët, të pastër shtrirje të pista dhe të pastër. Ne duhet të konkludojmë pacientin pasi ai është i përshtatshëm.