Si dietë ndihmon me kripëra në shkaqet veshkave dhe manifestimet e depozitave kripë


Kusht, e cila është e bazuar dietë me kripërave në veshka - është një kripë përjashtim nga dietë dhe konsumit të ushqimit në atë kohë, dhe në kohën e përgatitjes së saj. Salt ngadalëson sekretim të ujit nga veshkat, duke provokuar një ndikim negativ. Në vend të kripës lejohet të përdorë Kastrati, uthull ose lëng limoni.
Mos mbingarkoj trupin e konsumit të tepërt të kalorive, por konsum të pamjaftueshëm kalori është edhe e rrezikshme. Miri konsumojnë rreth tre mijë kalori në ditë - rreth 450 gram karbohidrate, 80 gram yndyrë dhe proteina. Sasia e ushqimit duhet të jetë 4-5 herë. Në prani të kripërave në veshkat inkurajohen që të marrin mjaft e lëngjeve.
Pse kripëra depozitohen në veshka


Shkaqet e gurëve në veshka është prania në produktet dietë që janë të fortifikuara me vitaminë D dhe kalcium. Në këtë drejtim, në qoftë se një person në të kaluarën hequr gurët apo një person që vuan nga dhimbje barku i veshkave, ju vidyazykatysya e produkteve me një përqendrim të lartë të kalciumit. Ky grup përfshin peshk ose mish të konservuar, supë mish, sallam. Gjithashtu duhet të eliminojnë kafe, limon, çokollatë, mustardë, piper, bizele, fruta të thata, majdanoz, currants dhe gooseberries, rrepkë. Qumështi dhe djathi janë të lejuara për të marrë, por në moderim.

Sipas rekomandimeve të mjekut mund të minimizuar rrezikun e gurëve në veshka dhe për të parandaluar çdo komplikacione. Është e rëndësishme për të marrë një sasi të mjaftueshme të lëngjeve në mënyrë që të zbatojë funksionimin e duhur të veshkave për të punuar si duhet veshkat mund të turret nga padëshiruar dhe kripë. Gjithashtu lejohet të marrë pije frutash boronicë, e cila lejon pidkyslyaty urinës dhe ndalon riprodhimin e baktereve, parandalimin e përhapjes së infeksionit.

Kjo është e rëndësishme! Është rreptësisht e ndaluar gjatë rëndim të alkoolit ose pijeve të gazuara. Por zierje e hips u rrit ka një efekt pozitiv në sëmundje të veshkave - ndihmon në eliminimin e kripë nga veshkat dhe kanalet urinare.
Si zbulohet formimin e kripes


Për vite kripa në veshkat nuk mund të identifikohen, nuk jep ndonjë shenjë, në mënyrë që njerëzit nuk mund edhe të dyshuar në lidhje me zhvillimin në patologjinë e tij të trupit. Për uyazyka që kripë fillojnë të lëvizin në uretër zhvillon dhimbje të forta dhe simptomat e kripërave në veshkat.Shenjat e shkatërrimit janë treguar thjesht individuale, sepse vetëm vizitoni një mjek i mundëson diagnozë të saktë:dhimbje të mprehtë në anë ose në zonën e vetëm mbi bel;

përzier me të vjella;
dhimbje, i shoqëruar nga shkelje të rrjedhjes së urinës;
manifestim i dhimbje në ijë;
paraqitja e kripërave në urinë;
ngritjen e temperaturës në 38 gradë;
turbullt e urinës.Shumë manifestime të gurëve në veshka janë në gjendje të jetë si sëmundje të tjera, kështu që në rastin e simptomat e para të kripës në veshka duhet të vizitoni një specialist i cili do të përshkruajnë urinës, gjak dhe ultratinguj.

Kjo është e rëndësishme! Përveç kësaj, ju mund të kenë nevojë tomography veshkave, urography, urography, MRI dhe metodat tjera diagnostike.
Rregullat themelore e të ushqyerit në depozitat e kripës


Miell, bukë krunde me kripë, bukë gri dhe të bardhë, biskota pa kripë shtuar.Kursi i parë - fruta apo qumështit supave, borscht, supave me makarona, supë pule ose perime supave.
Enët kryesore - peshk, mish, shpezë ligët, burgers, gatuar steamed, drithëra, qofte, makarona, perime, vezë - një maksimum prej dy copë në ditë.
Desserts - zierje e krunde me limon dhe mjaltë, ekstraktet e trëndafilit, shurup e kumbulla të thara, kajsi të thata, kajsi të thata, mollë e pjekur, pelte, pelte bërë nga fruta të freskëta, lëngje frutash dhe kokrra të kuqe, pjepër, shalqi dhe mjaltë.

Produktet e qumështit, kos, djathë, krem, kos, salcë kosi dhe qumështi.
Yndyrna, gjalpë dhe perime të naftës, por pa shtimin e kripës, gjalpë i shkrirë.
Qumësht, salcë kosi, salcat domate dhe vegjetarian.
Çaj i dobët me qumësht ose pa.Njerëzit me depozitat e kripës në veshka ndaluar për të ngrënë këto ushqime: peshk, mish, supë peshku, mish yndyrshëm, salcat me peshk ose mish, sallam, kërpudha, produkte tymosur, salcice, fasule, turshi, konservuar kalë dori rrepka, majdanoz, qepë, mustardë, piper dhe çdo erëza të mprehtë, e cila çokollatë, kafe natyrale. Mjek dietë specifikuar varësi karakteristikat individuale te pacientit.