Si për të ndihmuar fëmijën tuaj gjatë shpërthimit të dhëmbit të parë


Jo çdo grua shtatzënë e di se shfaqja e tregimit dhëmbët foshnjë fillon edhe para se të lindte. Statusi i tyre është i kushtëzuar jo vetëm gjenetikisht, por nëpërmjet dietë nënës. Në fëmijën e fetusit në javën e 6-të të zhvillimit në dhëmbit nofulla është hedhjen veshkat, në 12-24 - dhëmbë formuar të ardhmen smalt. Prandaj, në qoftë se gruaja do të shohim në atë se dieta e saj kishte më shumë vitamina dhe substanca të mineralizuara, atëherë fëmija të gjithë është mirë me dhëmbë dhe pyetjen: "Si për të ndihmuar fëmijën tuaj gjatë shpërthimit të dhëmbit të parë" A nuk do të jetë shumë serioze dhe e rëndësishme.Ju mund të ndihmoni fëmijën tuaj edhe para pamjen e saj, kryerjen e disa rekomandime për nënat e ardhshme.
- Shtoje tek fluor tuaja dietë - dhe ushqime të kalciumit (spinaq, çaj jeshil, peshk deti ligët, turnips rinj, brokoli, kos, qumësht, kos, etj).
- Përdorni elementët gjurmë dhe vitamina (Hani fruta të thata, fruta të freskëta dhe perime, pije - lëng shtrydhur fllad, të marrë vitaminë zgjedhur enkas për ju komplekset)
- pini ujë që u filtruar,
- mos abuzojnë pije shumë sheqer dhe ëmbëlsirat,

- Kontrolloni gjendjen e dhëmbëve në dhe të shpenzojnë, nëse është e nevojshme, trajtimin,
- shpenzojnë chyschenye detyrueshme dhëmbët e tyre dhe të hahet pas shpëlarje produkte.

Dhe, pasi fëmija juaj ka lindur. Ajo ka qenë një periudhë e gjatë shpërthimit të sjelljes së parë të dhëmbit dhe gjendja e saj mund të ndryshojë në mënyrë dramatike. Fëmijë më keq ha, fle, kapriçioz, bëhet i shqetësuar dhe shpesh duke qarë. Në mënyrë tipike, në patate të skuqura Desna ndezur, nuk ka të vjella apo diarre, rritet temperatura pak dhe nganjëherë Manyunya ndalon fituar peshë. Përveç kësaj, fëmija të fillojë të rrjedhë lumi pështymë, gishtat ose grushta - nga Soother goja fillon të irritojë dhe fëmija vazhdimisht duke kërkuar për armë. Sigurisht, ajo është shumë e vështirë, dhe çdo ditë fillon të zvarritet si një vit!


Si për të ndihmuar fëmijën tuaj gjatë shpërthimit të dhëmbit të parë?
Në Evropë, konsiderohet si metoda më efektive për të teething praktikisht pa dhimbje - Fëmijët gjerdan me qelibar.
Gjatë shpërthimit të dhëmbit të parë, baby veshin qafë qelibar diellore gjerdan, me dhimbje ulur. Një gjerdan i projektuar për fëmijët e qelibar është për të ndihmuar fëmijën tuaj. Mbani vetëm fëmija nuk ka marrë rruaza në gojë. Sidomos çmuar gjerdan për foshnjat nga guri Baltik diellit.

Që qelibar është origjina e natyrshme analgjezik dhe përbërja e tij, acid sukcinik absorbohet nëpërmjet lëkurës së fëmijës dhe në heshtje, painlessly ndihmon gjatë shpërthimit të dhëmbit të parë, prindërit nuk duhet të përdorë medikamente të ndryshme dhimbje. Modelet rruaza për shumë fëmijë, por jo të gjithë prej tyre janë të sigurta. Veshin në një necklaces vogla të kërkuara, kur ajo është nën kontrollin absolut të të rriturve. Zgjedhja e tyre ju duhet të i kushtoj vëmendje për atë që e bëri fasteners rruaza. Mos përdorni metalike, pasi kjo mund të çojë në asfiksi aksidentale!

Forma e rruaza duhet të rrumbullakohet dhe të rafinuar vetëm, ai është i sigurt dhe të rehatshme. Përveç siguruar kontakt më të drejtpërdrejtë dhe të afërt me lëkurën e foshnjës.
Fëmijët ndryshojnë nga rruaza qelibar me diell në mënyrë që kur stringing rruaza, nyjë aftë para dhe pas secili prej tyre. Kjo metodë ndihmon për të shmangur derdhjen rruaza. Secila nga këto necklaces përfundon zavynchyvayuscheysya shtrëngoj plastike qelibar. Pas hulumtimit në kapje mangësive konfirmuar sigurinë e saj për përdorim.

Beads janë fëmijët e mëdhenj të gjinive të ndryshme. Modelet dhe ngjyrat e tyre të ndryshme.

Çfarë është kujdesi për fëmijët gjatë shpërthimit të dhëmbit të parë?
Në fillim të zgjasë përgjithmonë, biokimistë nga Europa gjetur se acid është qelibar, është një amino acid që është krijuar nga natyra. Ajo aktivizon frymëmarrje qelizore në energji aerobic nga yndyrna metabolizatsiyi, proteinave dhe karbohidrateve. Prona amber përfunduar si dhe veprimit të saj antimicrobial. Ndonjëherë ajo veshur një shpërndarje të sasive të vogla të naftës qelibar që është ngjyhet në gjak, zvogëlon simptomat dhimbje gjatë shpërthimit të dhëmbit të parë, zvogëlon sasinë e jargëzim, Desna "stuhayut" ethe dhe diarre kalon.

Duke përdorur një material lashtë rrjedhin nga rrëshirë pishe fosilizuar, do të ju ndihmojë për të zgjidhur çështjen: "Si të ndihmoni fëmijën tuaj gjatë shpërthimit të dhëmbit të parë?" Dhe mbrojtur krijimin tuaj nga çdo problemet e dhimbshme!