Si për të ndihmuar veten për të sjellë gurë nga veshka


Indeksi artikull

Shenjat dhe simptomat klinikeTrajtimi i dhimbje barku i veshkaveSi të tërhiqen nga gurët në veshkaSi për të ngrënë pas dhimbje barku i veshkaveDukuri të shpeshta në urolithiasis - dhimbje barku i veshkave. Zakonisht paraprihet nga një numër faktorësh negative, të tilla si pesha heqjen, të mprehtë udhëtim lëvizjet truska apo stresi psiko-emocional.
Në rastin e dhimbje barku i veshkave duket dhimbje shumë të mprehtë dhe torturues që ka karakter paroksizmal. Në mënyrë tipike, vendndodhja e dhimbjes tregon vendndodhjen e një guri, por tipik i vendndodhjes së saj - të gjithë ose ureters.


Shkaku i dhimbje barku i veshkave është kryesisht urolithiasis, por edhe ajo mund të provokojë dhe sëmundjet gjinekologjike, proceset akute në veshka (pielonefrit), tumor veshkave apo trauma, dhe proceset e ndryshme retroperitoneale inflamatore. Nuk mund të jetë një faktor nxitje për bllokimin e lumen të mukusit traktit urinar ose qelb, clots gjakut, zona nekrotyzyrovannыmy e compression indeve të uretër apo reagim veshkave vrullshëm në një tas.
Dhimbje barku i veshkave ndodh kur mbivendosjes lumen konkrementom e traktit urinar dhe shkelje rrjedhjen e urinës nga e sipërme. Kjo çon në një rritje të tepruar në presion në parenchyma, ënjtje dhe kapsulë hyperextension veshkave.Shenjat dhe simptomat klinike


Simptomat e tërheqjes së gurëve në veshka është dhimbje barku i veshkave. Kjo zakonisht shkaktohet nga lëvizja e gurit dhe vrull e fibrave muskulore shkaktuar këtë lëvizje.
Kolka ka një veçori shumë karakteristike:Cramping dhimbshme në projektimin e veshkave;
Dhimbje mund të japin ijë, rajoni çapokor, kofshët e brendshme dhe organet seksuale;
Kërkojnë të shpeshta dhe kryesisht të rreme për të urinoj, dhe urina mund të mos dal fare ose rënie;
Muskujt e barkut të tensionit;

Pacienti hedh në shtrat - jo jashtë nuk sjell lehtësim.Ndonjëherë shkaku i dhimbje barku nuk është jashtë prej guri, dhe tërheqja e një numri të madh të "rërë" - kristaleve shumë të vogla. Dhimbja rritet me lëvizjen e gurit dhe pak ul në ndalesën e saj. Stop gur, zakonisht ndodh në vendet e ngushtimin fiziologjik të traktit urinar - kalimin në gota legen, uretër në kryqëzimin e anijeve të mëdha para se të hyjnë në fshikëz (në qoftë se ka tenesmus - kërkojnë dhimbshme false të pastroj), në hyrje të fshikëzës (dhimbje jep penis ose klitoris, ka thirrje të forta për të urinoj). Kjo është jashtëzakonisht e rrallë - dhimbje pasqyrë - kjo ndodh në një veshkë të shëndetshme.

Në dhimbje barku shfaqen simptomat pesimist (nauze, vjellje, mbajtjes gazit dhe refleks kapsllëk), temperatura mund të rritet në numër të lartë, pulsin urezhatsya kundër presionit të moderuar.
Në mostren e urines të marra në kohën e dhimbje barku i veshkave gjithmonë mund të zbulojë mikro - ose hematuria bruto, urina është tinged nganjëherë me gjak forcë të mjaftueshme, e cila është një shenjë se guri gërvishtem uretër mukozës ose parenchyma veshkave.
Kur urina veshkave dhimbje barku nuk mund të qëndrojë apo të vijë në pjesë të vogla ose pika - shenjë të tërthortë të urinare Lumen traktit concretions tavan.

Gur lëshuar zakonisht hetohen nga analiza spektrale për të përcaktuar strukturën e tij.
Në film të thjeshtë gurët në veshka visualized mjaft mirë në një hije të formave të ndryshme. Patologji kronike të mushkërive mund të përcaktohet duke përdorur kontrasti urography. Në këtë rast hyri në një renthenkontrastnoe substancë të veçantë dhe të shikuar progresin e tij mbi sistemin urinar mund të gjykohet në konkrementa lokacionit, ose se si të shkojë nga gurët në veshka. Ku është guri vërejtur zakonisht pezëm substancë i plotë ose i pjesshëm radiografike tregon praninë e pengesave.

Gjatë Ultrasonografi (transabdominal, transrectal ose Transvaginal) dhimbje barku i veshkave kthehet zgjerim traktit urinar lokalizimin e zonës concrement.
Gjithashtu, një metodë ndihmëse e hulumtimit është studimi dopler i enëve të veshkave. Tipari kryesor i gurëve në veshka në këtë studim është ndryshimi në raportin e qarkullimit të gjakut në zonën e pengesave. Një tjetër metodë për të përcaktuar statusin e microcirculation është metodë radiothermometry. Në veshkave vasospasm dhimbje barku lokale vërejtur në fushën e gurë, respektivisht, po ndryshojnë dhe temperatura.

Të gjitha këto metoda mund të identifikojë jo vetëm dhe të përcaktojë vendndodhjen e gur, por edhe për të planifikuar strategjinë e trajtimit.


Trajtimi i dhimbje barku i veshkave


Në shumicën e rasteve, pacientët me dhimbje barku i veshkave të hyjë në spital. Në dhimbje eliminimin moderuar të rëndë të mundshme të fenomeneve ekzistuese të pavarur.
Sepse është e rekomanduar:Merrni një dush të ngrohtë - ajo ndihmon në eliminimin e spazma dhe dhimbje qetësua;
Për lehtësimin e dhimbje sulm mund të bëjë Injeksioni intramuskular por-PS, baralgin, aspirina, papaverine me platifillin, metamizol, pytofenona, fenpyverynyya.
Gjithashtu lehtësimin e simptomave, lehtësimin inflamacion dhe për të sjellë gurët nga veshkat ndihmë bimor - tsyston, tsystenal, Canephron, fytolyzyn. Ata gjithashtu kanë një efekt të butë diuretik dhe për të promovuar shpërbërjen e gurëve. Ata duhet të marrin në varësi të formës së regjistrimit - 1-2 tabletë ose 15-20 pika, ose gjysmë lugë çaji paste, i holluar në një gotë me ujë.
Kur dhimbje barku i veshkave të rekomandojë marrjen e teas bimor me Hypericum, rue, horsetail, lë thupër, kopër. Ata kanë antispasmodic, analgjezik dhe pronat diuretik.Si të tërhiqen nga gurët në veshka


Të gjitha fondet e mësipërme janë të përshtatshme jo vetëm për lehtësim të menjëhershëm dhimbje në dhimbje barku i veshkave, por për tërheqjen e plotë të gurëve.Në qoftë se këto metoda nuk ndihmojnë pacientët me dhimbje barku i veshkave duhet të merren urgjentisht në spital. Pas ekzaminimit, mjeku do të vendosë se cili lloj i terapisë në këtë rast tregon - stacionar trajtimi konservativ ose masat kirurgjikale.


Si për të ngrënë pas dhimbje barku i veshkave


Së pari, ju duhet të konsiderojnë me shumë kujdes të ardhmen e ushqimit dhe regjimit të pijshëm. Pas vrull kaloi, dhe rregulluar rrjedhën e urinës, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj në lidhje me produktet e pranueshme dhe pijeve.

Sa për lëngje për të mbajtur në mend se kjo sëmundje duhet të pini mënyrën me normë prej 3 ml lëng për çdo kilogram të peshës trupore të zgjeruara, por për njerëzit me bashkë-morbidities (kardiovaskulare, metabolike, sëmundje inflamatore renale) duhet pak të zvogëlojë sasinë e lëngjeve . Për pacientët e tjerë të njëjtën sasi të lëngshme është e rekomanduar për 3 litra në ditë. Kështu pjesa më e madhe të lëngshme duhet të pini në pasdite, pasdite vonë.
Sa për produktet e mjekut të autorizuar mund të jenë të ushqyerit terapeutik në gurë në veshka vetëm pas përsëritura me kalimin e kohës provuar urinë acid-alkaline ose gurë pas një studimi që kishte ardhur gjatë një sulmi të dhimbje barku i veshkave.

Për më tepër, ajo duhet të kihet parasysh se shumica e gurëve janë polimorfe dhe përfshin disa lloje të kristaleve, i projektuar në mënyrë dietë duhet të konsiderojnë këtë pikë. Zgjedhja dietë e duhur mund të parandaluar episode të mëtejshme e dhimbje barku i veshkave korrente.