Ndihma në shtëpi me djegie


Nga kujdesit askush nuk është imun, vetëm për të marrë atë, dhe nuk shërohet lehtë. Por ka shumë mënyra, kur në njerëz në shtëpi shpejt të përballuar me sëmundje. Sot ne do të flasim për këtë.
Ku njerëzit të djegur? Dhe kudo. Çdo amvise e di se gënjeshtër në dorë ka një hvatalochka të veçantë me të cilën ajo do të hequr pan, ibrik ose pan. Megjithatë, ka surpriza, ju aksidentalisht mund të prekë një objekt të nxehtë. Natyrisht momente të tilla në jetën e shumë. Ne duart e zhveshur "rritet në të nxehtit," edhe pa e kuptuar.


Një njeri bie, diçka e djegur në zjarr, sprinkles banal në lëkurën vaj të nxehtë derdhur ujë të valë. Ju mund të merrni djegur hekuri thjesht neglizhencë mund të rrëmbej një dorë në shufër, dhe mund të vuajnë në punë të rrezikshme. Pa marrë parasysh se ku problemi ndodh, është e rëndësishme që ne bëjmë kur djegur. Duke ndihmuar në shtëpi me djegie?
Nëse jeni djegur, menjëherë të ulur në vendin e plagosur nën ujë, vetëm ju mund të nën drejtimin e ftohtë. Një ngrohjes pak më kalon, dhe ju do të ndjeni dhimbje aq shumë. Pas vendi djegur duhet të jetë tharë me kujdes. Mos e fshij, nuk djeg dhe nuk fshij yndyrat kostum apo vajra. Besoni mua, në vetvete, yndyrë nuk i ndihmon. Ne ju inkurajojmë të bëni kështu.


Kur djeg thatë, lëvizje 250 g gjalpë, 350 g niseshte patate, 1 g anestezina, 1 enë të vogël me penicilinë. Kjo përzierje ju mund të bëni veten, nuk do të kandidojë në farmaci, duke humbur kohë të çmuar. Dele në dy shtresa të garzë dhe të aplikojnë krem ​​të përgatitur në vendin e olokaustit. Vaj zhytur rreth gjysmë ore kur përmbajtja salcë dries, të ndryshuar atë dhe të vazhdojë të bëjë kështu për 3-4 orë. Nëse djeg trajtohet, bazuar në recetë, atëherë shërimi do të zhvillohet shumë shpejt dhe më e rëndësishmja, që trupi të jetë shenjat e lëna.

Gruaja ishte duke u përgatitur darkë dhe të plagosur. Mbrëmje, të gjithë të lodhur, farmaci larg. Mos u shqetësoni, është e nevojshme për përzierje verdhë veze të zier me vajra krem. Ftohtë dhe zbatohen djegiet. Recetë fillore dhe të shpejtë.
Një pacient në klinikën tonë aksidentalisht tregoi se si u shërua babai i tij. Asgjë e komplikuar, vetëm gjëra të thjeshta trajtohen, për çudi, por ajo ka ndihmuar me të vërtetë. A nuk duhet të shkoni te mjeku, trajtohen në shtëpi.

Historia e saj.
Im kazan ngrohje babai, bërë çaj dhe e vënë atë në tavolinë. Ndërsa çaji është ftohur, ai përgatiti një vakt. Next në tryezë ishte një karrige. Kur ai u ul, nuk e vëreni në buzë të mbulesë tavoline në anën e pasme të një karrige, u ul mbi të. Vyvernulasya Kupa në shpinë të tij. Ujë të vluar derdhur në shpinë të tij. Mami peshqir të lagur me ujë të ftohtë dhe të aplikojnë për të djegur ishte kthyer shpejt nahrivalosya peshqir, ajo ngjyhet atë përsëri dhe përsëri aplikuar, kështu që vazhdoi rreth një orë. Dhimbje gradualisht u zhduk, por ajo ishte e nevojshme për të trajtuar shpinën. Gjithkush e kuptoi se djeg fortë dhe problematike. Çfarë duhet të bëni, ai ishte shtylla e familjes në familje


Ajo ishte 93 vjet në dhjetor, farmacitë nuk kanë qenë shumë të drogës, paratë u shumë e vështirë, ne kemi menduar, se sa për të trajtuar baba për të ndihmuar në shtëpi me djegie? Ndërtues i ati, kishte për të kaluar urgjentisht objektin, kështu që spitali u diskutua. Çuditshmërisht kërkoi familjen e tij, njeriu nuk pranoi. Ai trimërisht shkoi për të punuar, e dinte se për të ushqyer një familje. Por ishte dimër, natyrisht kishte të veshin një shumë e rrobave. Ne kemi kërkuar për të ndihmuar atë. Ata filluan të pyesin njerëzit, kemi këshilluar recetave të ndryshme. Ajo ndihmoi vaj buckthorn, arra grimcuar dhe krem. Këshilloi një grua e moshuar i cili ka punuar metodat tradicionale të trajtimit të njerëzve në shtëpi. Çdo ditë kemi ndryshuar fashë në shpinë të tij, një ditë lyhet bujarisht me vaj buckthorn detit, slurry natës është aplikuar me arra dhe krem. Gjithashtu aplikuar lë lakër. Gjethet janë nxjerrë ngrohjes dhe hoqi ndezjen vaj buckthorn deti, salcë kosi me arra promovuar shërimin e mirë pa plagët. Babai im shpejt shkoi në mend. Pavarësisht punës së madhe dhe një shumë e rrobave vetëm në 3 ditë duke shkuar skuqje. Po, ashpër mbajtur gjatë, por në sajë të kujdesit të nënës dhe një recetë e mirë që shuhet gradualisht. Një muaj më vonë, babai ndjehet shumë më mirë, dhe së shpejti ishte në fakt i shëndetshëm. Scars në anën e pasme e majtë, rezulton se ndihmë në shtëpi me djegie është realist dhe i mundshëm. Ato vite të gjata prapa, dhe babai i tij mirënjohje kujton se si shërohet pa mjekët dhe spitalet. Ne duhet të paguajë haraç për të recetave, ata nuk janë më keq se droga në farmaci. Ndonjëherë në shtëpi, ju mund të shpëtoj të këtij problemi që lind me djegie, dhe efekti nuk është gati më e keqe se droga blerë nga një farmaci.


Metodat e trajtimit të djegieve në shtëpi shumë. Kur larja e lëkurës djegur mund të përdorni një zierje e leh lisi, të bëjë atë me locion. Fasha të dobishme bëra nga gjethet e rodhe, gjethe delli. Mrekullueshëm ndihmon aloe - aloe, të quajtur kështu lule me gjemba që rritet në pothuajse çdo shtëpi. Është e mundur që të shpresojnë për një rezultat pozitiv duke përdorur karrota zakonshme, kjo e bën fasha hekura parë në rende gjobë. Ju keni dëgjuar për kënetë kumak? Zakonisht rritet pranë streams dhe ka veti të shkëlqyera analgjezik. Duhet të pres gjethe të freskëta dhe Cowslip birrë në ujë të vluar, pastaj të përfundojë në fonde të trasha garzë të marra dhe të zbatuara në vendin e djegur. Rezultati nuk do të pres.

Lakra ndihmon shëruar djegie. Lajthi shumë të dobishme, ata duhet të pres dhe të shtoni vezë e bardhë, pastaj rregullisht lyej njollat ​​e lënduar.
Vetë natyra ofron këshilla për njerëzit. Ajo ka shumë të bimëve të dobishme, lule dhe fruta. Mos harroni se ne jemi edhe bij të natyrës dhe të jetojnë në një planet - Tokë. Kimi asgjë më të mirë bar, ju mund të gjeni me këmbë në të cilat mund të ndihmojë me djegie më të mirë drogat më të shtrenjtë.