Si për të ndihmuar një pacient me infarkt miokardi


Plagë miokardi infarkt quajtur fushat mono të muskulit të zemrës që shkakton çrregullime akute të qarkullimit të gjakut në këtë sektor. Duhet të theksohet se infarkt miokardi shpesh ndodh në meshkuj, sidomos pas dyzet vjet të jetës dhe mund të ndodhë në pacientët me sëmundje të zemrës koronare dhe hipertension dhe arteriosklerozës. Shkaqet kryesore të infarkt miokardi janë pirja e duhanit dhe kjo është për shkak të faktit se tymi i duhanit përmbajnë substanca kancerogjene që ngushtojë enët e gjakut të muskujve të zemrës, duke rritur pėrshkueshmėrisė e tyre dhe për të zvogëluar elasticitetin.


Kjo çon në rritjen e brishtësisë, dhe enët e humbasin elasticitetin e tyre dhe kështu të ndërprerë furnizimin me gjak të muskulit të zemrës që redukton aktivitetin e saj motorike. Për të ditur se si për të ndihmuar pacientit me infarkt miokardi, duhet të dimë shkaqet dhe simptomat e zhvillimit të saj. Ushqyesve dhe oksigjenit të vijë në qelizat e muskujve të zemrës në enët koronare dhe në rastin kur ka një bllokim të një mpiksje gjaku e enëve të gjakut, fillon për të zhvilluar infarkt miokardi dhe një nga seksionet e ushqimit të murit muskujve të zemrës, në këtë rast, miokardit, dhe ndalesa pas gjysmë ore muskujve nuk është kompetent. Në këtë rast, në qoftë se nuk ka ndihmuar menjëherë infarkt miokardi, muskujve ndryshime të pakthyeshme të fillojnë të ndodhin, dhe 5 orë pas sulmit, mund të vdesin zonën e muskujve dhe indeve nekroza fillon, e cila depërton gjithë trashësinë e miokardit dhe ky proces është quajtur transmural.


Fotografia klinike e pacientit me infarkt miokardi mund të jenë shumë të ndryshme dhe është e vështirë të diagnozës në një kohë të shkurtër. Zakonisht, diagnoza mund të vendosen mbi bazën e tre leximeve, ai ndoshta dhimbje në zemër, ndryshime tipike në elektrokardiogramë dhe gjakut të provave që mund të tregojnë dëme në qelizat e muskujve të zemrës. Në rastin kur një mjek diagnostikuar dyshime, ju mund të përdorni teknika radioizotopi që kontribuojnë për të zbuluar nekrozë të miokardit. Simptomet kryesore të infarkt miokardi është dhimbje szhymayusche presion gjoks në zemër, e cila është dhënë në blades sup, prapa dhe qafën, por dhimbja mund të ndalet pas marrjes nitroglycerin. Një pacient me të dyshuar të miokardit infarkt Arsimit shërben djersë të ftohtë, fytyra e tij është e zbehtë, me cianozë nën sytë dhe pacienti është pa ndjenja. Por jo gjithmonë kjo foto e qartë në këtë sëmundje, shpesh njerëzit vetëm fillimi për të ndjehen siklet në gjoks, dhe ai mund të jetë një përçarje të vogël të zemrës.


Ka raste që pacientët të fillojnë nga sulmi në zemër nuk shkakton sindromave të dhimbjes, por ka simptome kur një person fillon të mbytem apo zhvillojnë dhimbje barku, këto simptoma atipike komplikojë mundësinë e diagnostikimit të saktë, pa kontrolle shtesë duke përdorur pajisjet dhe gjak. Në rastin kur diagnoza është e gabuar, ajo mund të prishin ritmin e zemrës që të çon në shok kardiogjenik dhe madje edhe vdekje. Si për të ndihmuar një pacient me infarkt miokardi shpejt dhe filluan proceset e pakthyeshme në muskujt e zemrës, ju keni nevojë për të thirrur një ambulancë dhe ardhjen e një mjeku mund të japin ndihmën e parë. Për ta bërë këtë, të vënë një njeri në shtrat ose të bëjë atë të përshtatshëm u ul, dhe pastaj të t'i japë atij nitroglycerin nën gjuhën dhe të jetë në gjendje për të ndihmuar një bie karvalola pak.


Atëherë pacienti është dërguar në njësinë e kujdesit intensiv, ku kaloi veprimin terapeutik për të shpërndarë një mpiksje gjaku që formuar në infarktin anije, atëherë reduktojë presionin e gjakut përdorimin e drogës. Trajtimi i sulmit në zemër varet nga koha e sulmit dhe sigurimin e atij ndihmë në kohë, si dhe ndryshimet degjenerative fokale në miokardit. Në rastin kur pacienti është infarkt miokardi në fazën akute, pacienti mund të ndihmojë për kripë e acidit laktik natriumi, izadrin (izuprel), kortikosteroidet, lidocaine, lidocaine, yzoptyn, Inderal, Panangin novokaynamyd.V ose kur dhimbja e pacientit zgjat, të t'i japë atij nitroglycerin, эrynyt, valokordin dhe validol, por kur pacienti ka shprehur dhimbje shumë, ai analgesics përshkruara, droga neyroplehicheskie koronarorozshyryuvalnoyu dhe madje edhe të narkotikëve si Promedolum apo amnopon.


Aktualisht, trajtimi i infarkt miokardi kryer me ndihmën e droperidol, fentanilit, ata të lehtësuar zemrën, përmirëson qarkullimin e gjakut në enët e gjakut periferike dhe të përmirësojë rrjedhjen e gjakut në qarkullim pulmonare, e cila lehtëson zemrën. Për trajtimin e infarktit miokardiak përdorur oksid azoti, dhe është shumë efektive, dhe kjo përzierje është 30% dhe 70% oksigjen oksid azotuar. Si mjet koronarorozshyryuvalnyy përdorur nuk-kapanoneve dhe papaverine, por duhet të monitorojnë tensionin e gjakut. Ju mund të vënë në zonën e zemrës Leeches dhe mustardë. Infarkt miokardi aplikojnë norepinephrine, norepinephrine, mezaton, caffeine, kordiamin, kamfor, anhyotenzynamyd, heparina, talamonal. Në rastin kur dështimi i zemrës infarkt miokardi zhvillon, pacienti është përshkruar në doza të vogla strophantine dhe koronarorozshyryuvalnoyu fondet është karbohromen, hloratsizin, difril (korontyn), verapamil (yzoptyn) dhe theobromine, këto barna të përmirësojë rrjedhjen e gjakut koronare dhe rivendosjen e zemër të mirë muskujve.


Pacienti duhet të përputhet me pjesën tjetër krevat, por marrë parasysh se qëndrim më të gjatë në shtrat të çon në një shkelje të qarkullimit koronare. Kjo rrit rezistencën totale periferike ndaj fluksit të gjakut që mund të çojë në impulse centripetal dhe kjo çon në ndryshime degjenerative të miokardit dhe të muskujve indeve.