Uria se sa të fortë mbyt


Moderne njeri civilizuar ndjenjë praktikisht të panjohura nga uria e vërtetë. Çfarë është përjetuar shpesh nga paraardhësit tanë në mungesë, luftërat dhe fatkeqësitë e tjera nuk e kanë shpëtuar pjesën e lindjeve në dekadat e njerëzve të fundit. Njeriu modern - një "njeri-to-konsumatorit," ai përdori për të shijuar frytet e qytetërimit dhe nuk e njohin me varfërinë e vërtetë. Sa e vështirë do të ketë nëse papritmas një herë për të marr me vete e konsumatorit e njeriut është kjo: supermarkete, mbushur me produkte të ndryshme, energji elektrike, shtëpitë e ngrohjes, kolltuqe, pajisje moderne dhe kështu me radhë.


Megjithatë, ne do të vazhdojë nga realiteti dhe për të sjellë konceptin e "një ndjenjë të fortë të urisë" ndjenja që ndodh në dietë ditën e parë normale. Trashje - një kamzhik i modern njeri-konsumatorit dhe në mënyrë që disi të mbajtur të arsyeshme që ai ka për të bërë ndryshime në ushqimin tuaj. Për ata që vetëm duhet pak kohë që të përmbahen nga ushqimi të ndryshme dhe të shijshme, të ulen në një dietë, gjithmonë duan të dinë se si për të shtypur një uri të fortë për dietë ishte aq pa dhimbje. Brenda pak orësh pas dietë që ne të fillojnë të ndihen të uritur, dhe pas dy apo tre ditë dhe nuk mund të bien, mbytja është ndjenjë e pakëndshme diçka të shijshme.


Çdo person ka kaluar me sukses me dietën ka sekretet e saj si për të shtypur kundërshtarin e fortë, urinë ndonjëherë i papërmbajtshëm. Megjithatë, ka rregulla të përgjithshme nën të cilat ju mund të përballen me detyrën e humbjes së peshës dhe të rrinë në pushtet të sistemit të zgjedhur shumë në mënyrë efektive dhe painlessly. Në këtë detyrë, ne do të të ndihmojë: fruta të freskëta, perime dhe ujë të pastër.

1. Çështja shqetësuar se si për të shtypur kundërshtarin nuk është një ndjenjë e fortë e urisë gjatë një dietë, ju duhet të dini se në qoftë se ju hani shpesh, por pjesë të vogla, mund të bëjë sulmet e urisë nuk është aq e mprehtë dhe e dhimbshme. Në dietë një qasje e tillë nuk do të ndikojë negativisht, por do të lehtësojë përputhshmërinë me fuqinë e sistemit zgjedhur. Megjithatë, ndodh që ushqimi të tilla të shpeshta, për çfarëdo arsye nuk mund, për shembull, kur një person është në punë, atëherë mund të vijë në ndihmë të snacks. Në përvojën tonë, ne e dimë se snacking - është armiku kryesor i figurave tona, por në qoftë se ju bëni atë "lehtë", kjo nuk do të sjellë dëm. Rostiçeri duhet të përbëhet nga ushqime me kalori të ulët: trangujve dobishme, mollë, grejpfrut. E gjithë kjo do të ndihmojë për të fituar një ndjenjë të fortë të urisë dhe të mbajë jashtë deri në vakt normale.


2. Në qoftë se konfiskimet e vazhdueshme uria torturën, ajo është e rekomanduar për të pirë ujë të rregullt të ngrohtë (1 filxhan) - kjo do të mashtrojnë stomak për të krijuar një ndjenjë të mbushjes. Kjo duhet të përdorin vetëm ujë të thjeshtë, pa gaz, ose çaj. Pije të tjera për këtë qëllim nuk janë të përshtatshme.

3. Në kërkimin e zgjidhjeve sa për të shtypur kundërshtarin e fortë, urinë papërmbajtshëm, ju mund të kontaktoni disa metoda psikologjike. Hobi interesante, okupimi, interesat do të ndihmojë për të shkëputur nga mendimet rreth ushqimit dhe uria e kohës do të harrohet. Shumë njerëz entuziastë shpesh njoftim pas tij, që keni bërë dashuri, ata harrojnë për të ngrënë, edhe në qoftë se ata kanë probleme me figura. Këto klasa mund të jetë çdo gjë, ajo është e mirë në qoftë se ajo do të jetë stërvitje intensive - vrapim, ecje, ecje, etj


4. Shumë interesante është fakti se shkencëtarët japonezë kanë zbuluar hormonet e ngopje dhe urisë. Hormone Uria - ghrelin. Është ky hormon për mijëra vjet njeriu nuk ulen ende, dhe të kërkuar për të marrë një bukë. Në botën e sotme të konsumit-personit të privuar nevojë për të prodhuar punë e tyre të ushqimit të vështirë, por ghrelin (i njëjti hormon urisë) mbetet e pandryshuar dhe vazhdon të veprojë. Të qetë mund të jetë vetëm një mënyrë - për të ngrënë, e cila është arsyeja pse ekspertët rekomandojnë të hahet pak, por shpesh, dhe jo të rritet yndyrë, një person duhet të mbajë një shtet të moderuar të mirë-ushqyer vazhdimisht. Ajo flet për nevojën për overeating, por një ndjenjë të fortë të urisë po aq të dëmshme për njerëzit.


Ngopje hormon - leptin. Rastësisht, ajo është mbajtur në adipocytes (qelizat yndyrë), uria aktive reduktuar nivelin e leptin. Kështu, në qoftë se në mënyrë dramatike të reduktuar kalori dietën tuaj, niveli i këtij hormoni fillon të bjerë ndjeshëm, e cila në fund të fundit e bën tezgë dhe thyejnë dietë. Dietat ulët-kalori janë në gjendje të provokojnë oreksin çrregullim do të vazhdojë të kthehet njeri hamës.

Disa këshilla praktike për mënyrën se si për të stimuluar leptin në sintezën e tyre dhe për të frenuar hormon ghrelin. Me qëllim rritjen e nivelit të hormoneve në ngopje të trupit duhet të vidyazykatysya e ushqimit të ulët kalori: të prodhojë trupi leptin ka nevojë për të paktën 1000-1200 kalori në ditë. Nëse ju të kufizojë konsum tuaj kalori drastike, dështim i madh yyazytsirnist në rastin e humbjes së peshës. Gjithashtu, të jenë të vetëdijshëm se hormon rrit ngopje malozhyrnoe gatim ushqim, por ajo pengon ushqimet yndyrore me origjinë shtazore.


Në mënyrë paradoksale, por në mënyrë për të frenuar oreksin, ju duhet të hani. Të gjithë ushqimet e bimëve të ulët në yndyrna rritur nivelin e hormoneve ngopje në trup. Përveç kësaj, sinteza e saj në ushtrimin dobishme trupit, stërvitje, gjumë normalisht të jetë për të zhvilluar një trup të leptin jo mungesa uhnetalas e gjumit.

Njeriu modern, konsumatori nuk e di se si për të shtypur një ndjenjë të fortë të urisë, është e vështirë për të frenuar dëshirat e tyre si tundimet rreth - shumë. Për të shpëtoj veten e tyre, në procesin e humbjes së peshës duhet të përmbahen nga duke vizituar dyqane, supermarkete, sepse ajo shpesh provokuar puçrra, mekanikisht blerë.