Si dietë varet nga mosha e personit


Siç e dini, gjatë gjithë jetës, dietë e tij çdo ditë po pëson disa ndryshime, në qoftë se ju shikoni nga ana e për të gjithë periudhën e ekzistencës së individit, mjaft serioze. Askush nuk dyshon se ushqimi i ri fëmija do të jetë shumë i ndryshëm nga dietë të rritur, edhe në moshë të vjetër vjen koha për të ndryshuar radikalisht zakonet e tyre të hahet. Si dietë varet nga mosha e personit, çfarë produkte duhet t'i japë përparësi një fazë të caktuar të jetës?
Sigurisht, ndryshimet në dietë e njeriut nuk ndodhin vetvetiu, ne mbështetemi kryesisht në nevojat e trupit tuaj dhe e konsiderojnë atë të jetë e mundur, që në një moshë të caktuar mund të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme. Si ushqim varet nga mosha e një personi, ka thënë një shumë - nutritionists, psikologët dhe kurrë profesionistë të tjera mjekësore gomave të na kujtuar se çdo fazë nga zgjedhjet e jetës e ushqimit që hamë është e tyre, të veçantë. Ndërsa ne jemi të rinj, pyetja se si dietë varet nga mosha, ne nuk ishim shumë të shqetësuar, por kur një person fillon të komplikimeve shëndetësore që gjithmonë ta arrijë pas vitesh, nuk mund të ndihmojë zadumayeshsya se ushqimi duhet të jetë i preferuar për të në fund mos e humb veten.Fëmijët e moshës 1. Ne nuk do të gërmoj nëpër libra më shumë në pyetjen se si një person duhet të hani në fëmijëri, sepse kjo është një temë për një tjetër rozyazyka të madhe, për më tepër, se dietë në një moshë të re e njeri, në përgjithësi, është e pavarur sepse ushqimi në kjo periudhë e përfshira, prindërit ose kujdestarët. Vetëm për të përmendur se rritja dhe zhvillimi i organizmit të ri kërkohet një dietë që do të përfshijë ushqime tërësisht t'i japë atij të gjitha përbërësit e nevojshme: vitamina, minerale, dhe micronutrients tjera. Dietë e fëmijës, nëse ai e ka lënë tashmë fëmijërinë e hershme, duhet të jenë të pasur dhe të ndryshme, një të tillë që merr parasysh nevojat e në rritje të organizmit.


2. Të rinjtë (16-23 vjet). Në këtë fazë, trupi vazhdon të rritet, por formimi i saj tashmë vjen në një të afërt. Produktet më të rëndësishme që duhet të diversifikuar dietë në këtë moshë janë ato që ndikojnë në zhvillimin normal të skeletit, pra, përmbajnë kalcium të mjaftueshme. Këto janë spinaq, peshk dhe ushqime të qumështit. Një tipar karakteristik i kalciumit është që plotësisht të asimiluar kjo ndodh gjatë natës dhe në mëngjes, kështu që ju duhet të paguani vëmendje të veçantë për mëngjes dhe darkë e tyre, ky vakt duhet të jetë e pasur me ushqime që përmbajnë kalcium. Përveç kësaj, vitamina D nxit absorbimin më aktive të kalciumit dhe një burim i pasur i kësaj vitamine janë të mëlçisë e peshkut detare. Një tjetër pikë e rëndësishme në dietën e njerëzve të adoleshencës është se në këtë periudhë është pjekuria e fundit e sistemit riprodhues dhe për të krijuar uyazyka favorshme për këtë proces, është e nevojshme për të pasuruar menu e produkteve të caktuara. Në veçanti, të rinjtë janë të rekomanduara për të preferojnë prodhimet e detit që përmban zink, thelbësor për të prostatës. Vajzat e dëshirueshme që të përfshijë në dietë e vajrave të ndryshme bimore, të tilla si vaj, ullinj, flaxseed, mustardë.


3. Të rinjtë (24-29 vjet). Kjo periudhë e jetës më të favorshme për gratë për të mbetur me barrë dhe të lindë një fëmijë, për shkak se sistemi riprodhues në këtë moshë janë në kulmin e tyre. Menu gratë duhet të jenë të pasuruar me vitamina, hekur dhe veçanërisht të produkteve që përmbajnë acid folik. Dietë duhet të përfshijë fruta, mollë, drithëra me krunde, peshku salmon familjes, ajo është e dobishme për të gjithë gjelbër. Për fat të keq, në këtë moshë, shumë njerëz, veçanërisht gratë, problemi fillon me të qenit mbipeshë. Gjatë kësaj periudhe, është e këshillueshme për të menduar në lidhje me reduktimin marrja e karbohidrateve, sidomos ëmbëlsirat përmbante. Për burrat në këtë moshë karakterizohet nga reduktimi fillim të aktivitetit seksual, e cila është përgjegjëse për kulmin e adoleshencës. Në këtë periudhë trupi mashkull ka nevojë për ushqime të tilla si perimet jeshile, mish, varieteteve të ulët-yndyrë.


3. Maturimi (30-45 vjet). Sigurisht, shpërndarja e moshës në këtë artikull dhe jo arbitrare, shumë prej dyzet në asnjë ngut për të fshirë veten nga kategoria e të rinj, por mendoj se për nevojat e trupit ende nevojë pozicion objektiv. Kjo periudhë e vështirë në jetën tashmë kërkon një kontroll të rreptë mbi atë që ne hamë. Menuja është e dobishme për femrat të përfshirë më shumë ushqime të pasura me jod, reduktuar futje kripë. Shumë të dobishme të paktën një herë në javë për të organizuar një ditë "agjërimi" veggie, mundësisht edhe të organizojnë rregullisht "ditë peshk". Për meshkujt është koha për të filluar, kur keni nevojë për vidyazykatysya nga të hahet yndyrna shtazore të ngopura - yndyrë të skuqur patate dhe mish për 45 vjet të çojë në rritjen e rrezikut të sulmeve të zemrës dhe goditje.


4. venitje (45-60 vjet). Respektimi i parimeve të një dietë të shëndetshme dhe të jetesës e duhur, madje edhe 50 ose më shumë vjet wilting gati çdo gjuhë nuk mund të shkojnë, por le të quajmë këtë periudhë rasti. Gratë në këtë moshë po shkojnë nëpër menopauzë, atëherë ai bëhet pak më e lehtë - ju mund të kaloni në dietën tuaj kryesisht në produktet e qumështit nga koha në kohë nuk është e ndaluar për të marrë peshk dhe mish (1-2 herë në javë). Burrat në këtë moshë duhet të monitoruar tensioni i gjakut, alkool vidyazykatysya, kafe.


5. të moshës verës. Gjatë kësaj periudhe personi i ngadalësuar proceset është shumë e rëndësishme për furnizimin me karbohidrate trupit për trurin duhet vidyazykatysya mish, preferojnë qull me drithërat dhe frutat. Moshuarit inkurajuar përdorimi më i madh i seasonings të ndryshme, erëza, pije me preferoni qumësht, TEAS bimor.