Si për të qëndruar bukur gjatë shtatzënisë


Gjatë gjithë shtatzënisë trupi i gruas është duke përjetuar ndryshime të rëndësishme në nivele të ndryshme. Shpesh nënat e ardhshme mund të jetë shumë e vështirë për të marrë të përdoret për të periodike, surpriza shumë të pakëndshme që të ndodhë me ta gjatë shtatzënisë, por ndonjëherë gratë thonë se jeta e re brenda bën ata shumë tërheqës. Pse po ndodh kjo? Nga njëra anë, ndryshimet në gratë shtatzëna në nivelet hormonale të ndihmojë në rritjen e hormonit të lumturisë - endorphin dhe qetësues prohestorona psikikë që lejon të ndjehen të kënaqshme dhe tërheqëse. Por e njëjta stuhi të hormoneve në trup është i aftë për të bërë ndryshime të rëndësishme në pamjen që nuk do të jetë krejt në mënyrë pozitive.


Gratë shtatzëna shpesh shqetësohen për pamjen e tyre, ata besojnë se ata mund të humbasin bukurinë e tyre dhe shpesh pyes veten se si për të qëndruar bukur gjatë shtatzënisë. Sidomos shumë pajisje dhe preparate të posaçme në këtë fazë nuk është thjesht në dispozicion, për shkak se ata mund të dëmtojë fëmijën e palindur. Megjithatë, është e rëndësishme për gratë që të jenë të sigurt në ankesën e tyre, veçanërisht e rëndësishme gjatë shtatzënisë për shkak se një humor të mirë dhe emocionet pozitive janë të domosdoshme për zhvillimin normal. Këshilla se si të mbetet tërheqëse dhe të bukur gjatë shtatzënisë, mund të jetë e dobishme për shumë gra në "pozitë interesante".


1. Ruaj formën dhe bukurinë e gjirit. Shumë shpesh shkakton ankth në mesin e grave është çështja, sepse shtatzënia dhe pastaj prodhimin e qumeshtit, shpesh çojnë në ndryshime në bustit dhe nganjëherë jo në mënyrën më të mirë. Gjëndër qumështit gjatë kësaj periudhe tyazhchayut bërë zemrat e zgjeruar dhe ndonjëherë mund të vidvysnuty. Për të shmangur këtë, ajo është e rekomanduar për të përdorur një dedikuar, sytjena zgjedhur siç duhet, dhe gjatë shtatzënisë dhe laktacionit, ata mund të jenë të ndryshme. Është thelbësore që një bra mbante gjoksin e tij e ngritur pak, por nuk zdavlyuvav atë kupë. Një mënyrë shumë efektive për të mbështetur gjoksin dhe nuk i japin vidvysnuty saj janë masazh, sidomos në avionëve të ujit në dush. Kjo e bën lëkurën e gjirit më elastike dhe të zhdërvjellët, masazh duhet të jetë i butë, i zoti. Pas një dush të mirë të përdorni një krem ​​të veçantë për elasticitetin e lëkurës, por ju duhet të zgjidhni një mjet që i përshtatet në gratë shtatzëna.


2. Luftimin striae (shënon shtrirje). Në shqetësimet rreth asaj se si për të qëndruar e bukur dhe tërheqëse gjatë shtatzënisë, nuk duhet të harrojmë për një aspekt të tillë të rëndësishëm si kujdesin e lëkurës. Për fat të keq, gjatë shtatzënisë lëkura është e prirur për të shtrihen dhe zonat e rrezikut shpesh ndodhin pas lindjes shënon shtrirje. Në përgjithësi, shënon shtrirje të shfaqet më shpesh në këmbë, bark, gjoks, shpatulla dhe ata duken si shirita, të cilat ndryshojnë në ngjyrë nga pjesa tjetër e sipërfaqes së lëkurës (kuq, blu). Pas lindjes së fëmijës shënon shtrirje vazhdojnë, ata i kthejnë të bardhë dhe do të keqësojë pamjen. Për të parandaluar këto shenjat janë mjete të posaçme - gels, vajra, krem ​​që janë të sigurt për gratë shtatzëna përfshijnë vitamina, ekstrakte të bimëve medicinale. Kozmetike tillë shitje është një shumë, por zgjedhja duhet të trajtohen me kujdes maksimal.


3. Getting shpëtoj e problemeve të lëkurës. Shumë nëna shtatzënë seriozisht nuk mund të kuptoj se si për të qëndruar e bukur edhe gjatë shtatzanisë pa përdorur një arsenal të pasur të produkteve kozmetike për të cilat ata janë të mësuar për të në jetën e përditshme. Në të vërtetë, shumë nga ajo që gratë e përdorur për të luftuar për bukurinë ende nuk është në dispozicion për shkak të rrezik potencial për shëndetin e fëmijës së palindur dhe gruas. Megjithatë, probleme me lëkurë gjatë shtatzënisë është jo më pak, në të kundërtën, numri i tyre rritet në mënyrë eksponenciale - një shumëllojshmëri të skuqjen, acarim, thatësi, lëkurë, etj Por jo të gjithë kaq të trishtuar për shkak të shitjes kanë karakteristika të veçanta që lejojnë për kujdesin e lëkurës gjatë shtatzënisë pa rrezikuar shëndetin e fëmijës. Lëkurë të ndjeshme ka nevojë në këtë periudhë të kontrollit mbi veprimtarinë e hormoneve në zbatimin e kujdesit të plotë. Po aq e rëndësishme për lëkurë të mbetur të qetë dhe të butë, ka një rimbushje të plotë të trupit me vitamina të nevojshme, çfarë duhet të hani e drejtë, të relaksoheni plotësisht, fle mirë dhe mos harroni në lidhje me regjimin e higjienës.


4. Kujdesi për flokët. Është vënë re se, ndërsa mbante një fëmijë me flokë në gratë shpesh është diçka e çuditshme ndodh: shumë prej tyre janë të shurdhër dhe të brishtë, dhe disa në vend të bërë papritmas më të përpunuar, të trashë, më të bukur. Shumica e mjeteve për flokët në dispozicion në jetën e zakonshme, është e papranueshme, por mos harroni se vajzat të mbeten në shërbim me shumë receta që erdhi nga njerëzit. Ndihmuar në trajtimin e mjete shumë efektive popullore flokëve të tilla si vezë e verdhë veze, Krapivny ose TEAS kamomil, bukë të zezë, kos.


5. Kujdesi Nail. Thonjtë, si flokët, gra të ndryshme mund të sillen në mënyrën e vet: ata të bëhet i brishtë, apo anasjelltas, të fortë. Arsyeja është çekuilibër i mineraleve dhe vitaminave në gratë shtatzëna. Është e rëndësishme për të monitoruar dietën tuaj, zgjidhjen e këtij problemi nga brenda, në të njëjtën kohë kujdesin e thonjve të zakonshëm, manicures cilësisë, do të mbajë thonjtë në mënyrë që, përveç kësaj, procesi i kujdesit gozhdë shpesh jep grave disa momente të këndshme dhe ndjenjat e kënaqësi. Një duhet vetëm të vihet në dukje se në këtë periudhë të mirë të ketë të shkurtër, thonjtë të pastër.