Si të përdorni kripë për të mirën e shëndetit


Më parë u mendua se shkalla e kripë për të njeriut ishte 2 metra, dhe tani ajo është një tregues pak ulur. Pse ndodhi kjo? Fakti që kjo luftë me një rritje të konsiderueshme të sistemit kardiovaskular, trashje dhe sëmundje të tjera që përhap në mbarë botën përmes përdorimit të sasive të mëdha të kripës. Prandaj është e rëndësishme të dini se si të përdorin kripë me shëndetin. Kjo ne mësojmë nga ky nen.
Le të shohim se si dhe ku kripë është përdorur. Komponenti kryesor i këtij produkti, klorit dhe natriumit, të cilat janë pjesë e ndonjë lëngjeve biologjike në trup. Jonet natriumi kontribuojë në ofrimin e sheqernave dhe aminoacidet të qelizave. Përveç kësaj, klori dhe natriumi kontribuojnë në formimin e acidit klorhidrik në stomak drejtave, komponenti më i rëndësishëm në lëng stomakut. Bilanci acid-bazë në trup është i përkrahur nga jonet klorure dhe sodiumit. Përveç kësaj kripe është pjesë e lëngjeve indit dhe gjak. Në mjekësi përdoret gjerësisht solucionet ujore përdoren si zëvendësues në humbjen e madhe të gjakut.


Pra, në qoftë se në të gjitha hiqni kripën nga dietë, trupi do të reagojë mjaft shpejt në mungesë të kësaj substance. Një person mund të humbasin oreksin, etja do të jetë i lodhur shpejt, dhimbje të muskujve mund të ndodhë. Fakti që ai ndjeu mungesën e klorit dhe sodiumit, trupi juaj do të marrë atë diku tjetër, të tilla si në inde ose gjak.

Ushqyerit. Ushqimi ka një shije më të fortë në qoftë se ajo është pak kripë. Por nutritionists besojnë se në qoftë se ju teproj me këtë produkt, ajo mund të jetë i rrezikshëm për shëndetin e njeriut. Besohet se të mjaftueshme për të ngrënë çdo ditë rreth 6 mg kripë. Ky produkt do të sjellë numrin e veshkave. Por futje mesatare kripa është thënë se një person ha deri në 30 mg në ditë. Për ata që duan kripur ndryshme duhet ta dinë se ato ndikojnë buds shije emocionuese, kështu që nuk është një ndjenjë të rreme nga uria. Rezultati është overeating dhe peshë të fituar. Kjo nga ana tjetër do të sjellë stres shtesë në sistemin kardiovaskular, sistemin musculoskeletal. Më shumë kripë do të çojë në abuzim të hipertensionit dhe shfaqjen e edemë të fortë. Ulja e tepërt kripë mund, duke ngrënë ushqime të pasura me kalium.

Balneotherapy. Është lloj i terapisë, ku kripa është përdorur si një agjent të jashtëm. Për shkak të aftësisë së saj për të depërtojnë shtresa e lartë e lëkurës mbron veshje e guaskës nga tharje. Praktikisht të gjitha dermatologists këshillojnë marrë banjot kripë nëse ka një sëmundje e lëkurës (dermatit atopik, psoriasis, dermatit). Pas marrjes dush në qelizat e tilla aktivizon metabolizmin. Pra, nëse i paaftë për punë, ju keni stres apo dobësi, perevtomylysya ju duhet të marrë banjot kripë si një tonik. Por ata nuk janë të këshilluar që të marrë vetëm para gjumit, banja të tilla stimulojnë sistemin nervor. Marrë më shumë se 20 minuta. edhe ata nuk duhet të jetë.


Speleotherapy. Në planetin tonë mund të gjeni shpellë kripë. Qëndro edhe ata trajtojnë sëmundjet e traktin e sipërm respirator. Fakti që mikroklimës karstike shpellë aftë për veprim terapeutik. Ajo doli gjatë luftës, kur të organizuar në një strehë të tillë shpellë. Në mënyrë të qartë, njerëzit kishin për të qëndruar gjatë në shpellë, si rezultat, ata që vuajtën nga astma ose bronkit habitur kur ata e kuptuan se gulçim dhe kollitjes kaluar. Një mikroklimë shpellë dallohet nga përbërja e tij të gazit dhe lagështia relativisht të ulët, temperaturë konstante dhe mungesa e çdo bakteret, presion barometric dhe shumë të joneve negative. Këto prona formojnë bazën e speleotherapy. Për një kohë të gjatë, shpella kripë përdoren për trajtimin e sëmundjeve të rënda. Kjo astma bronkiale dhe bronkit kronik zgjatura.

Kripa është quajtur shpesh pastër natyrore natyrore. Është vënë re se uji i kripur është pastruar shumë më shpejt se të freskëta. Prandaj, detet dhe oqeanet, pavarësisht nga ndotja intensiv të shpejtë të rivendosur pastërtinë e saj. Kjo ndodh nëpërmjet strukturës kristal e produktit. Kripa është përdorur edhe në cosmetology. Ju mund të bëni scrubs të ndryshme dhe maska ​​dhe duke shtuar ujë të marrë një dush, e cila është e dobishme për shëndetin.

Bath Kleopatra. Në lidhje me këtë mbretëreshë bukurie thënë shumë legjenda. Ne e dimë se për të mbajtur të rinjve dhe bukuri ajo përdoret banja të veçanta qumështit. Për këtë ne kemi nevojë për 1 litër qumësht. Ajo duhet të jetë e ngrohjes dhe shtoni 1 filxhan mjaltë (të lëngshme) përzierje tërësisht dhe pour përzierje në banjë. Tani të marrë 200 gram kripë deti dhe përzierje me një filxhan të madh të salcë kosi (yndyrë) dhe përzierje pomassiruem lëkurës në trup. Si rezultat, lëkura e qelizave të vdekur hequr dhe ajo do të jetë i përgatitur për ushqyesve miratimit.

Lëkurë lëkurës me vaj. Merrni 1 tbsp pineapple tul sezhey (duke kaluar atë nëpërmjet një mulli mishit) dhe përzierje me 1 lugë gjelle kripa e detit (mundësisht të vogla). Aplikoni maskë për të pastruar fytyrën, fërkim të lëkurës në një lëvizje rrethore për rreth 5 minuta. Syri nuk kanë nevojë për atë. Pas procedurës, larë atë me ujë dhe aplikoni një krem ​​qetësues.

Trajtimi me kripë, mënyra tradicionale. Salt trajtohet me sukses e sëmundjeve të ndryshme. Ftohjet, bronkit kronik, dhimbje të fytit. Nëse nuk ka temperaturë, është e mundur për të përballuar me sëmundje duke aplikuar një procedurë të tillë. Nxehtësia një tigan 1 kg kripë dhe shtoni 2-3 lugë mustardë ose speca të nxehtë. Përzierje duhet të derdh në tas, dhe këmbë çorape pambuku veshin këmbë më të ulët në legen dhe për të mbajtur ata atje deri në kripë ftohtë.

Dhimbje koke. Dhimbje koke mund të lehtësojnë një qese me kripë ftohtë. Ajo duhet të vihet në ballë, shtrihem për 10-15 minuta pas kripë nga trupi nxehet, përkthehet qese në sy dhe shtrihem për rreth 10 minuta.