Si për të ndihmuar lëkurën me djegiet e diellit


Revistat e modës janë plot me fotot e vajzave tanned podstavlyayuschyh organet rrezet e tyre të diellit tropikale. Zonja nga e gjithë bota nxitojnë për në plazh, dhe mjekët janë fryrë alarmi, sepse për ta ngjyra tan e çokollatë - nuk është një shkak për dëmtimin e zilia dhe certifikatën e lëkurës, e cila përpiqet për të mbrojtur trupin.
Pra, pavarësisht nga të gjitha paralajmërimet e ekspertëve, numri i njerëzve të cilët dynden në vendpushimet dhe plazhet, nuk reduktohet. Pra, le të flasim rreth asaj se si për të ndihmuar lëkurën me dielli djeg nëse ju jeni overzealous në dëshirën e tyre për të arritur një çokollatë në modë cirk. "Masat e rehabilitimit" të nevojshme për të miratuar pa vonesë, si zlopamyatna lëkurën e njeriut, sidomos në fëmijëri dhe adoleshencë. Pra, nesër manifestuar sot mendjelehtësi mund të kthehet pasoja të trishtuar.


Për të filluar, të mësojnë në lidhje me parandalimin. Personi djegur nuk mund të sunbathing në plazh. Kjo mund të ndodhë edhe në zyrë, në dritare të hapur, ndërsa udhëtonte ose në këmbë, me makinë. Në rastin e fundit, rrezet e diellit shtohen dhe era e ftohtë që sucks lagështi nga lëkura është jo më pak se diellit.

Pra, si për të ndihmuar lëkurën të qëndrojë e hapur në qoftë se rrezet e diellit nuk mund të shmangen? Këtu janë disa këshilla të thjeshta:
• Mos e prekni lëkurën nxehtë e duarve dhe të mos përpiqen për të larë atë me ujë të ftohtë, më shumë sapun.

• lyej lëkurën e frutave apo lëng domate, pastaj pije me ujë.
• Në qoftë se lëkura overdried, fshij atë me një të vogël vaj luledielli të nxehtë.
• Për të ndihmuar lëkurën inatosur dhe reddened, lehtë pluhur me një niseshtesë së patates dhe në çdo rast nuk do të vajos krem.
• Shtëpi vymyytesya me ujë të ngrohtë dhe të aplikoni në lëkurën obsushytes ndonjë produkt qumështi.

Por, çfarë nëse ju ende djegur? Lëkura mund të ndihmojë me aditive speciale dush.

• Shto një gotë të ftohtë e banjës uthull.
• Hidh një grusht sode buke mbi sipërfaqen e ujit të ngrohtë dhe duke marrë një dush, jo peshqir obtyraytesya të thatë zgjidhje sode në lëkurë.
• Hidh në bollgur qese prej liri dhe të sigurt atë në rubinet në mënyrë që uji rrodhi nëpërmjet saj. Merrni këtë dush për rreth 15 minuta.
• Shtoje 1 lugë gjelle në banjë 500 ml mjaltë ose glicerinë.

Shtresohem shtresa e lartë e epidermë në djegiet e diellit - një peshë e lehtë, defekt pothuajse estetike. Por në vend të lëkurës olokaustin ishte lëkura trëndafili i ri është shumë e ndjeshme ndaj diellit dhe mund të djegur seriozisht edhe në rrezatim të ulët. Pra, deri sa vjen pigmentim lëkurës ri, dmth derisa të bëhet një hije e lëkurës përreth të shëndetshme, sunbathing nuk është e nevojshme.

Gjatë periudhës së rimëkëmbjes, kur dielli djeg për lëkura juaj duhet të trajtohet veçanërisht me kujdes. Ajo ka nevojë për hydration intensive, të ushqyerit dhe shërimin. Për ta bërë këtë, përdorni kozmetike të mira të cilat përmbajnë amino acidet, acid Hyaluronic, vajra esenciale, vitamina A dhe E, kolagjenit det.

Nëse djegien nga dielli ishte i pasuksesshëm dhe lëkurës ishin spote, për të luftuar me ta duhet të jetë menjëherë. Njollat ​​Fresh ndriçohet shumë më e lehtë se sa të vjetër. Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se rezultatet e luftës vëreni vetëm pas 3 javë. Baza e mjeteve të posaçme kundër spote moshës bërë acide frutash, vajra esenciale dhe ekstrakte të agrumeve, acid vitaminë C.

Të infektuar me djegie të lëkurës diellore nuk e lënduar, ju mund të përdorni këshillin e njerëzve të tillë, lyej atyre kefir brenda natës, krem ​​ose krem ​​vajra thartë. Ju mund të aplikoni dhe vaj të veçantë: furatsylynovuyu - për të dezinfektoj solkoserylovuyu lëkurës - për shërim. Lëkurë të plagosur mund të lahen me një sfungjer dhe sapun, sidomos me pastrim. Shqetësojnë më mirë me masë.

Kjo është pasojë e rënda djegien nga dielli - kancerit të lëkurës, sidomos në ato raste kur digjet pjesa më e madhe e sipërfaqes së trupit. Shkencëtarët thonë se fajtor i formacioneve kancerit - lloj UV Art. Prandaj, rekomandohet edhe për sunbathing orën më mirë të mos qëndrojnë në diell më shumë se 30 minuta. Kujtojnë se mjekët janë të këshilluar që të bëj banja dielli në 10:00 ose në mbrëmje, pas 17 orësh, kur përmbajtja e UV spektrit diellor arrin një maksimum, dhe infra të kuqe - minimum. Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se kujdesi i rrezeve infra të kuqe të shkaktojë lëndim të vogël, por rrezet ultravjollcë të çojë në djegie të rënda.

Nëse pas ose gjatë sunbathing ju me të lëkurës acarim përjetuar nauze, vjellje, ethe, dhimbje koke, ethe, apo në qoftë se pas disa ditësh ju keni qenë të prekur nga ënjtje të lëkurës, ju duhet të kontaktoni menjëherë mjekun, mundësisht - për të djegur departamenti.
Edhe më i rrezikshëm për shëndetin e njeriut dhe madje edhe të jetës së tij Sunstroke mbushur. Ajo është shkaktuar nga ekspozimi i zgjatur ose intensive ndaj diellit direkt ngrohjes kokë goditje.


Më të prirur për të overheating fëmijët dhe njerëzit me sëmundje kardiovaskulare dhe trashje. Ata dobësuar qarkullimin e gjakut në indet sipërfaqësore, dhe kështu të thyer dhe thermoregulation e trupit.
Ka disa gradë e Sunstroke ashpërsi. Simptomat e saj kryesore përfshijnë marramendje apo i dobët, presionin e ulët të gjakut, rrit norma e zemrës, djersë të ftohtë, lëkurë të zbehtë. Viktima duhet menjëherë të qetësoheni - të shkojë në hijet, varrosur në rërë të ftohtë, mbushe me ujë. Ajo është e mirë për të bërë këtë pasi duke e quajtur brigadës "ndihmës së parë".