Siç përdoret në mjekësinë popullore acaroj


Që nga fëmijëria, të gjitha është e mirë për të kujtuar se me hithrat punojnë me duart e zhveshur nuk është: lëkurë djegie, dhe kjo ndjenjë e pakëndshme për një kohë të gjatë nuk mund të shpëtoj. Dhe edhe me kopshtet e saj gjithmonë duke u përpjekur për të pastruar, duke besuar barërat e këqija, ka shumë mënyra për të hithër përdorur në mjekësinë popullore. Që nga nëntëmbëdhjetë hithrat filluar ndonjëherë ia atribuojnë veti të mrekullueshme e origjinal, dhe të dhënat e lashta tregojnë se duke përdorur ngrohtë gjethet e kësaj bime shuar dhimbje prapa, këmbët, gjoks. Duhet të konsiderohet si supë bërë nga hithrat dhe për ato nënat që ushqehen me gji bebet e porsalindura.


Hithër Pronat e dobishme shkak të përbërjes së saj, e cila përfshin disa të dobishme dhe të rëndësishme për të acideve të trupit: oksalik sukcinik, formik, gal, Pantothenic. Përveç kësaj, si pjesë e acaroj përmban shumë vitamina C, K, B, dhe hekur, mishrat, proteina, carotenoids, vajra esenciale dhe kripëra minerale. Kjo përbërje i pasur në gjendje të kryejë mrekulli, por duhet të dini se si të përdorin hithër në mënyrë që të punojnë mirë, por ishte e substancave të rrezikshme.

Mjekësinë popullore ka qenë prej kohësh përdorur nettles si një mjet për të luftuar qelizat e kancerit. Ajo karakterizohet nga rigjeneruese veprim, për të përshpejtuar shërimin e plagëve dhe shkurtimet, të rivendosur lëkurës. Përdoreni këtë fabrikë djegie dhe si një, anticonvulsant, laksativ, agjent antiseptik hemostatik. Është e rekomanduar për të përdorur ata që kanë probleme në gjëndrën ndihmon tretjen e ushqimit. Cakto zierje e hithrat në mënyrë që të rrisë qelizat e kuqe të gjakut në gjak dhe zvogëlimin e sheqerit në gjak. Të tilla hithër multilaterale të veprimit në trupin e njeriut e bëri atë popullor popullore produktin medicinal që zëvendëson apo shtojcave një numër të drogës.


Ka disa recetave të përdorura nettles si një trajtim për sëmundje të ndryshme.
1. 300 ml ujë pour 1 tbsp copëtuar lë hithër. Kapaciteti i përmbajtjes vënë në zjarr dhe të japë një çiban, pastaj të lënë për të ngrohur edhe për 10-15 minuta. Pas kësaj do të thotë të lënë të ftohtë, filtruar, dhe pastaj ajo mund të merret me gojë. Ne rekomandojmë përdorimin e një recetë në trajtimin e dizenteri, në kundërshtim me rregullsinë e karrige, sëmundjeve të mëlçisë. Gjithashtu efektive është trajtimi i përdhes, sëmundjet e sistemit nervor - krizë nervash, skizofrenia. E njëjta zierje është e dobishme për të marrë në ftohjet e zakonshme gjatë të ftohtit. Shuma e rekomanduar ditore - 1 tbsp në mëngjes, pasdite dhe në mbrëmje.

2. një litër ujë në vlim 100 gram nettles copëtuar. Vlim 10 minuta, pastaj të ftohtë, Express gjirit dhe të lënë për një orë. Për forcimin e përgjithshëm të organizmit dhe vitaminat e saj mbushje pajisje e tillë është e rekomanduar për të pirë një gotë me të rriturit të paktën 3 herë në ditë. Ky mjet do të ndihmojë të ndaluar gjakderdhje, dhe do të promovojë shërimin e shpejtë të plagëve ekzistuese në trup. Në të njëjtën mënyrë në mjekësinë popullore përdoret për të compress trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të lëkurës. Nga këto Gadgets bëjnë, kjo zierje rubbed fushat problematike, duke përfshirë edhe fytyrën, e cila është puçrra fytyre. Kjo supë është një mjet i shkëlqyer për ata që kujdesen për flokët dhe dëshiron për t'i dhënë atyre një shkëlqim të shëndetshme dhe forcë.

3. Një lugë gjelle para-copëtuar lë hithër derdh një gotë me ujë të valë. Ajo mbetet për një orë të mbush. Rezulton supë është e rekomanduar si një mjet për përmirësimin e zhelchevыvodyaschuyu veprimtarinë e organizmit si një ilaç për mëlçinë dhe veshkave, për çrregullime nervore. Veçanërisht efektive është kjo për shëndetin e grave: në qoftë se ju doni të përmirësuar tonin e mitrës, atëherë qasja infuzion nuk mund të jetë më mirë. Cakto infuzion të pranishëm dhe ata që vërehet gjakderdhje zorrëve apo të mitrës.


Hithrat mund të përdoren si materiale për çaj. Për këtë gjysmë lugë çaji lë pour 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 20 minuta zavaryuvatysya. Ju mund të shtoni për nxjerrjen e mjaltë për shije. Ky mjet lehtëson kollën bezdisshëm, reumatizmi në mënyrë efektive dhe mund të jetë gjithashtu një parandalim i mirë kundër malaries. Ky çaj është një diuretik i fortë, e konsiderojnë këtë, kur ju pini atë para se të shkojnë në shtëpi.
Nga gjethet hithër opsionale përgatitur infuzion ose zierje. Gjethe të freskëta të përdorura për të dezinfektoj plagën për të shpejtuar shërimin e saj, të zvogëlojë pleh organik. Shpëlaj me ujë të ngrohtë gjethe duhet të zbatohen për të pacientit apo vendet e prekura. E njëjta metodë përdoret kur keni nevojë për të kuruar lythat.

Rizomat hithër mund të jenë të thata dhe pastaj zasaharyt, ky mjet do të jetë shumë i dobishëm kur një kollë e fortë në dimër. Lëng acaroj zbatueshme dhe të freskët - kjo duhet të pini me kujdes, 1 lugë gjelle mëngjes dhe në mbrëmje në sëmundjet e lëkurës ose zorrë.

Nga thatë lë të lehtë për të përgatitur pluhur. Hithrat para-larë, të japë thatë mirë, grimcuar në gjendjen e pluhur. Ajo mund të përdoret për të përhapur mbi plagët e hapura dhe për të ndaluar gjakderdhje nga sinuseve hundës. Me pluhur mund të jenë të përgatitur dhe decoctions, infusions, kështu që të bëjë të aksioneve nevojshëm të bimëve të dobishme për dimër është i rekomanduar. Koha më e mirë e vitit, kur keni nevojë për të mbledhur hithra dhe të përgatiten për dimër është verë. Në çdo muaj, duke filluar në muajin maj dhe duke i dhënë fund gusht, mblidhen gjethet e kësaj bime, por rrënjët më të mirë të gërmoj në fund të shtatorit ose në fillim të tetorit. I ashtuquajturi sezonit në rritje është më e favorshme në fabrikë, dhe ajo ndërton shuma maksimale e ushqyesve.