Si për të mbrojtur veten nga gripi dhe të ftohtë


Pastaj erdhi i ftohtë, dhe me ta ftohjet e shpeshta, ndjenja të ndryshme në lidhje me zdorovya.Stalo tyre tashmë të njohur se çdo dimër epidemitë e gripit është e shoqëruar me informacion mbi numrin e rasteve të dëgjuar çdo ditë në televizion, në radio. Disa njerëz i referohen paralajmërim dhe parandalimin skeptike, duke besuar se një rrezik të veçantë sëmundje virale nuk janë, dhe nuk e kuptojnë se edhe të ftohtë, madje edhe në formë të butë, mund të ketë komplikime të rënda.
Të tjerë, nga ana tjetër, të marrë të gjitha masat që të mos merrni të sëmurë, shpesh duke e bërë shumë e tepërt dhe e panevojshme, kënaq në panik nga shtëpia për disa muaj, dhe nëse ata dështojnë, kjo është vetëm një fashë garzë dhe oksolinovuyu trasha ointments. Sjellja e këtyre njerëzve është shumë i dobishëm për farmacitë, farmacistët këshillojnë klientët shqetësim të tillë ilaçe më të shtrenjta, duke e përshkruar dinjitetin e tyre gjallë dhe sigurimin e efikasitetit, duke e ditur se ka shumë të ngjarë, ata gjithashtu do të blihen. Ajo nuk do të jetë të bëjë pjesë në grupin e parë ose të dytë, ne gjejmë terren të mesëm dhe të vlerësuar në mënyrë adekuate situatën, le të flasim rreth asaj se si për të mbrojtur veten nga gripi dhe ftohjet pa shkuar në ekstrem dhe arritjen efektin maksimal të masave të marra.Winter - nuk është arsye për vuajtjet dhe kufizimet në të gjitha. Për të mbrojtur veten nga gripi dhe të ftohtë të përbashkët, e cila është aktivizuar me fillimin e motit të ftohtë është e rëndësishme për të zhvilluar taktikat e veçanta dhe të ndjekë atë. Rekomandimet tona do t'ju ndihmojë të vendosni se si të procedojë.
1) një shëtitje në ajër të pastër. Shëtitjet e tilla nuk janë vetëm shumë të përmirësojë disponimin dhe japin kënaqësi nga soditje e bukuritë e natyrës, por edhe, natyrisht, forcimin e sistemit imunitar, ajrit të ftohtë trajnon sistemin e frymëmarrjes, trupi është i pasuruar me oksigjen. Pjesa tjetër aktive në ajër të pastër - ushtrim i shkëlqyer, duke i lejuar organit të ngre kokën lart dhe të aktivizojnë të gjitha rezervat e saj të fshehura. Duke ecur parqeve duhet të zgjidhen, rrugët pa transportit dhe të mbushur me njerëz, ju mund të shkoni në pyll apo një shëtitje rreth pellg. Gjëja kryesore - të bëjë atë rregullisht.

2) Rishikimi rutinën tuaj të përditshme. Planifikoni ditën tuaj në mënyrë që të jetë në gjendje për ta bërë atë dhe të bëjë të gjitha punët e nevojshme dhe të pushoni. A nuk e pajis keq në gjumë - gjumë duhet të jetë i plotë, varësisht nga nevojat dhe karakteristikat e trupit tuaj - 6-8 orë
3) I kushtoj vëmendje për dietën - provoni një "ushqime të shëndetshme", - të përfshijë në menynë tuaj të përditshme e fruta të freskëta, perime, sallata të veshur me vaj perimesh (majonezë është më e mirë për të përjashtuar), drithëra, bukë nga miell gruri, krunde, produktet e qumështit. Sport pije janë gjithashtu të rëndësishme në luftën kundër gripit dhe ftohjet. Mundohuni të marrë të paktën dy litra lëng në ditë të ndryshme. Çaj shumë i dobishëm me limon dhe mjaltë, komposto e thata fruta, pelte, lëng. Nga përdorimi i pijeve të gazuara me ngjyra dhe preservatives të heqë dorë, ata nuk sjellin dobi dhe mos shuaj etjen.

4) Gjithmonë duke folur me mjekun tuaj të blerë vitaminat dhe të hani ato në përputhje me rekomandimet e ekspertëve. Ju mund të preferojnë vitamina të shtrenjta, dhe mund të kufizojë pritjes undevyta Revit ose - në varësi të preferencave tuaja dhe emërimeve mjeku. Ushqimi drejtë dhe duke marrë vitaminat, ju mund të jepni trupin tuaj çdo gjë të nevojshme për funksionimin efikas të të gjitha sistemeve, duke përfshirë edhe imun. Nëse mjeku juaj nuk jep rekomandime specifike për të marrë vitamina, të marrin ato si të shkruara në manual për drogë blerë.

5) Mendoni për mjetet juridike popullore. Shkëlqyer mund të mbroheni nga gripi dhe ftohjet, duke përdorur hudhër zakonshëm. Dy karafil në ditë është e mjaftueshme. Shtoni atë në ushqim, salcat, dhe në qoftë se nuk qëndrojë erën e hudhër, përdorni udhëzimet e mëposhtme - çdo ditë mjaft të përtypë një ose dy karafil të vogla. Hips, raspberries, limon - asistent i besueshëm në luftën kundër infeksioneve. Dobishme dhe kulpër, por ajo duhet të kujdeset për njerëzit me presion të ulët, pasi ajo është në gjendje për të zvogëluar atë edhe më shumë.


6) Mundohuni një periudha e mundshme epidemike për të shmangur duke qëndruar në vende të mbushur me njerëz, nëse ju keni planifikuar për të vizituar këtë ngjarje, e cila do të paraqesë një shumë njerëz, ajo është e mirë për të menduar për transferimin e tij në një tjetër kohë.
7) Shumë varet edhe nga kushtet e mukozën e hundës - në qoftë se ajo është e hidratuar mjaftueshëm, mbrojtja kundër viruseve - e garantuar, ata nuk depërtojnë në trup. Si të moisturize? E bukur dhe e lehtë - duke e bërë zgjidhjen e kripës të përbashkët apo det - lugë e paplotë kripë në një gotë me ujë të ngrohtë zier, ju gjithashtu mund të shtoni disa pika të jodit. Plotësoni zgjidhje në një shishkë të pikave për pikatore hundës me rehat gjatë ditës disa herë varrosur 2-3 pika në secilën vrimë hunde. Ju mund të përdorni dhe të ashtuquajturat kripur, të cilat mund të blihen në farmaci. Kripur lajë hundë gjithashtu e dobishme në mëngjes dhe në mbrëmje. Ju duhet të ligët mbi dush, zgjidhja ishte derdhur në një tas të gjerë. Pastaj tërheqja e hundës dhe të nxjerr nga goja e lëngshme. Pastrohen në mënyrë shumë të mirë mukozën e hundës, sipërfaqja e tij është larë off, pluhur dhe viruset vonuara.

8) vaj oxolinic. Mukoza Grease para se të nisej nga shtëpia, në qoftë se ju e dini se çfarë ju pret udhëtim në një transport të mbushur me njerëz ose duke vizituar vende të mbushur me njerëz. Por pas mbërritjes në shtëpi, ajo është më mirë për të larë me ujë të ngrohtë.
9) Të jetë i sigurt për të larë duart tuaja sa më shpesh të jetë e mundur. Kjo procedurë e thjeshtë do t'ju lejojë jo vetëm të mbrojtur veten nga gripi dhe ftohjet, por edhe nga shumë sëmundje të tjera.
10) Përpiquni të shmangni stresin, tensionin nervor dhe lodhje. Asgjë nuk minon sistemin imunitar si ata janë.


Qetë, humor të mirë, vëmendje për veten e tyre - mbrojtja më e mirë në periudhën e zyyazykay!