Si për të mbrojtur lëkurën tuaj nga ngrirja në të ftohtë


Në mot të ftohtë, problemi është pamja shumë aktuale nga ngrirja. Temperaturat e ulëta nxisin dridhura dhe shfaqjen e lëkurës lënduar nga ngrica. Kështu që ju duhet të përpiqen të ndjekin disa rregulla për të mbrojtur veten nga ky fenomen të pakëndshme.
Si për të mbrojtur lëkurën tuaj nga ngrirja në sezonin e ftohtë të gjithë të interesuarit.
Për të filluar të ndjekin rregulla të thjeshta:
1. Rrobat për sezonin e ftohtë duhet të zgjidhet në mënyrë që asgjë nuk presion as lëvizjet stesnyalo.
2. Shfaqja e ngrirja mund të kontribuojë në lagështi këmbët, kështu që ju duhet të kryejë një palë rezervë e çorape dhe këpucë tharë tërësisht. Recommended investojnë insoles ngrohta në këpucë.


3. Mos vishni disa palë çorape, pasi kjo këpucë këmbë shtrydhur dhe nuk ka asnjë shtresë e ajrit, e cila kontribuon në ruajtjen dhe ngrohjes.
4. Në qoftë se era është shumë e fortë, të mbuluar hundën dhe faqet me një shami apo shall.
5. Në asnjë rast nuk do të hani ose pini asgjë jashtë të ftohtë.

6. Mundohuni që gjithmonë të lëvizin gishtërinjtë tuaj, edhe në qoftë se ju jeni të mirë mbathur.
7. Në qoftë se kjo është shumë e ftohtë, provoni atë para se të shkojnë jashtë për të ngrënë të lartë kalori ushqime të dendura, si ajo do të ndihmojë në identifikimin e energjisë për të mbajtur ngrohtë.

8. Mundohuni të mos konsumojnë pije alkoolike. Alkooli nxit vasodilatation, dhe në mot të ftohtë ajo mund të çojë në rritjen e nxehtësisë.
9. Mos e mbani bizhuteri të ftohtë metalike - unaza, vathë, etj Metal fitilin trupin shumë më të shpejtë për temperatura të ulëta, duke rezultuar në të jetë e mundur "ngjitje" lëkura e dhimbje dhe lëndime. Unaza në gishtat e bën të vështirë të qarkullojë gjak normalisht. Shmangni kontakt zhveshur lëkurës me metal.
10. Në asnjë rast do të heqë këpucëve me gjymtyrë të ngrira, ajo rozpuhne, dhe ju nuk mund të vihet në përsëri.

11. Kthimi në shtëpi pas një shëtitje në të ftohtë, të jetë i sigurt për të verifikuar mungesën e ngrirja e gjymtyrë, mbrapa, veshët, hunda, etj
12. Pasi të keni përjetuar në një hipotermi ecin dhe ngrirjes gjymtyrë sa më shpejt të jetë e mundur të shkojnë në ndonjë vend të ngrohtë, dyqan, kafene dhe hyrje - për ngrohjen dhe të shqyrtojë potencialisht të prekshme për vende ngrirja.

Sa për mbrojtje kundër krem ​​në mot të ftohtë, ka një pamje e zakonshme që aplikimi krem ​​i yndyrshëm mbron lëkurën. Në fakt kjo nuk është e vërtetë. Kur aplikoni krem ​​të lëkurës ngrirje të shpejtë. Përveç kësaj, kur të aplikoni krem, lëkurë subjektivisht ndjehet ngrohtë sepse njerëzit nuk mund të shihni se si duhej ngrirja.

Nëse lëkura është reddened dhe filloi të zhvishem off, të sëmurë, ose të filluar procesin e postrashney, një nevojë urgjente për të parë një mjek.
Mjetet juridike popullore për të luftuar morth mund të përdoren vetëm nëse skuqje.

Një kohë që janë përdorur për të trajtuar morth lakër. Kur keni nevojë për të bërë skuqje delikate, pure dhe letër në vend të dëmtuara.
Vetëm të përdorni patate. Lëng i saj me ngrirja punon si një efektiv anti-inflamator. Pecetë nevojë lëng bollshme lagësht dhe të aplikoni për vendin e lënduar, fiksimin fashë ose suva. Gjysmë ore më vonë fashë duhet të hiqet dhe të zëvendësohet me një të re.

Përdorni dhe xhenxhefil. 1/4 lugë xhenxhefil dhe hekura duhet të përtypë ose pini një gotë verë xhenxhefil. Në vende të lënduar nga ngrica mund të kullojnë lëng xhenxhefil disa herë në ditë.
Lëkura yndyrat mund të jetë i sëmurë lëng celandine. Pasi ju të aplikoni shtresën e parë, prisni derisa ajo thahet dhe të aplikojnë një tjetër, fërkim atë në lëkurë.
Ju mund të përgatisë këtë infuzion, thupër veshkave, plep, qershi - 1 lugë gjelle, 1 lugë gjelle vaj zbardhura, 1 tbsp. l. terpentinë, 1 lugë gjelle alkoolit. Të gjitha përzierje, insistojnë 3 javë. Lyej lëkurën lënduar nga ngrica 2 herë në ditë, pas smearing përfundojë.


Ju mund të përdorni kamomil. Përgatitja infuzion: 1 lugë gjelle. l. lule kamomil pour 1 filxhan ujë të vluar, le të qëndrojë për 1 orë, tendosje dhe të përdorin si një locion.
Dobishme kur zakonshëm ngrirjet me gjethe të freskëta grimcuar ose lëng e aloe. Ata eleminuar inflamacion dhe acarim.
Nëse jeni të ngrirjes duart, mund të bëjë një dush të tillë: 2-3 tbsp lisi leh pour 2 gota ujë të vluar, vlim për 15 minuta, të lënë për 1 orë. Në këtë supë të mbajë duart për 15 minuta. Duart yndyrat natën ulliri parafinuar ose vaj luledielli dhe veshin doreza pambuku.

Nëse ju ngrijë fort cheeks, furçë një shtresë e hollë e vajit vegjetal lëkurës së pari, dhe mjaltë. Pas 10-15 minuta pije me një çaj krijoj dobët të gjelbër ose supë e majdanoz.

Mos harroni se kur ngrirja në asnjë rast të jenë:
1. Mos përdorni një jastëk për ngrohje dhe vaskë të nxehtë, ngrohje duhet të jetë i ngadalshëm dhe të zhvillohet në të njëjtën kohë me restaurimin e rrjedhjes së gjakut, apo nekrozë e mundshme indeve.
2. Në ngrirja rënda nuk fshij lëkurën. Ju mund ta bëni vetëm dëm.

3. Ju nuk mund vidihrivatysya ngrohjes e thatë (ngrohës) ajo mund të shkaktojë dëme të pakthyeshme indeve.