Si për të mbajtur të shëndetshëm dhëmbët gjatë shtatzënisë


Në gratë shtatzëna një rrezik të lartë të sëmundjeve të dhëmbëve. Kariesi dentar dhe sëmundjet periodontale janë sëmundjet kryesore të zgavrën me gojë, të cilat mund të kandidojë në një grua. Çfarë duhet të bëni për të parandaluar këto probleme dhe se si për të ruajtur shëndetin e dhëmbëve gjatë shtatëzanisë?
Vizita e detyrueshme për te dentisti
Para së gjithash, ju duhet të vizitoni dentistin. Kjo duhet të bëhet në muajt e tretë dhe të shtatë të shtatzënisë. Trajtimin e pacientëve dhëmbët gjatë shtatzënisë nuk është vetëm e mundshme, por edhe një domosdoshmëri. Përndryshe kjo mund të ndodhë që pas lindjes do të kuruar asgjë. Përveç kësaj, dhëmbët e prekur nga kariesi është një parajsë për mikroorganizmave të ndryshëm. Ndër këto mikroorganizmave janë patogjene, mund të shkaktojë një shumëllojshmëri e sëmundjeve të pakëndshme nuk është vetëm nëna, por edhe fëmijën. Mjeku juaj duhet të jetë jo vetëm "ekspertë në dhëmbë" dhe dentist punojnë në klinikën e grave apo me gratë shtatzëna. Këtu është një specialist do të hartojë një listë të produkteve të detyrueshme dhe të padobishme që ofrojnë disiplinë të ushqyerit, rezultat i së cilës ju mund të mbani shëndetin e dhëmbëve gjatë dhe pas shtatzënisë.Fluorinizimi i dhëmbëve
Në mënyrë që të ruajnë dhe forcuar smaltin e dhëmbëve, mjekët shpesh këshillojnë lokale bojra Fluorinizimi fluori dhe zgjidhjet.

Një dietë e ekuilibruar
Tani le të shohim se çfarë ushqime mund të ndikojë pozitivisht në shëndetin e dhëmbëve gjatë shtatzënisë.
Kjo kryesisht qumështi dhe prodhimet e qumështit janë të pasura me kalcium dhe fosfor, si dhe vitaminë A. Përveç kësaj, dieta duhet të jetë i frutave dhe perimeve të pranishëm që ofrojnë trupin e femrës me vitamina, fibra dhe minerale. Përveç të qenit fruta vështirë dhe perimet plotësoj elemente të dobishme të përbërjes kimike të trupit, ata gjithashtu të ndihmojë në forcimin e dhëmbëve. Ajo ka qenë prej kohësh e njohur se dhëmbët, si dhe muskujt dhe skelet, duhet akuzuar. Dhe në sajë si ushqime të ngurta mund të bëjë stërvitje të mrekullueshme për dhëmbë. Përveç frutave dhe perimeve për këtë qëllim mund të përdoret dolli dhe i krisur.


Po në lidhje me vitamina të tjera? Vitamina A mund të përdoret së bashku me bukës dhe furrë produkteve nga miell gruri, mëlçisë, bishtajore, mish derri ligët; Vitamina C - me agrume ose veshur (portokall, limon greipfrutit) ijet; vitaminë D - nga verdhë veze veze, mëlçisë, vaj peshku.
Sot të gjitha vitaminat që ju mund të blejnë në farmaci një përzierje kolektive. Megjithatë, është e rekomandueshme që të konsultoheni me një mjek që mund të vini deri për ju përgatitje individuale optimale. Është e rëndësishme të dini se në qoftë se gratë shtatzëna janë ndonjë problem me mëlçi, pastaj multivitamina saj kundërindikuar. Kjo është për shkak të faktit se ato përmbajnë përbërësit që formojnë kripëra pazgjidhshëm në veshka, e cila kërcënon zhvillimin e urolithiasis. Gjatë shtatzënisë, është e pamundur për të prishur këta gurë, kështu që trajtimi i kësaj sëmundje do të jetë e vështirë. Kjo është arsyeja pse edhe mjekët më të mirë ende nuk kanë dalë me ndonjë gjë më të mirë se një dietë të ekuilibruar.


Shëndetin oral
Si metodat parandaluese për ruajtjen e shëndetit të dhëmbëve që duhet të përfshihen në higjienën e përditshme duhet të jetë brushing mëngjes dhe në mbrëmje. Mundohuni të mbani mbrëmje pasi larja nuk u hahet, për të shmangur duke futur pjesë të re të glukozës dhe bakteret në gojë. Mëngjesin pas pastrimit është e rekomanduar për pije gojën me një zgjidhje të veçantë, e cila mund të blihet në çdo farmaci. Me të njëjtin qëllim, ju mund të përdorni një zgjidhje të sode buke. Për ta bërë këtë, ju keni nevojë për një lugë çaji sode buke tretur në një gotë me ujë.