Si për të ulur temperaturën 39


Fever - një shenjë e rëndësishme e problemeve shëndetësore. Shpesh ajo shkon për ftohjet. Por në disa raste temperaturë mund të sinjalizojë inflamacion që zhvillon në trup. Në çdo rast, problemi është shumë e pakëndshme. Si për të luftuar dhe nëse për të bërë atë në të gjitha, ne do të tregojë në artikull.

Ne duhet të sjellë poshtë temperatura 39? S?Temperatura ka një arsye. Kjo sinjalizon se trupi gjetur infeksion ose inflamacion, dhe filloi për të luftuar. Në temperatura të larta trupi fillon të prodhojë substanca të veçantë - proteina interferon. Kjo substancë lufton mikroorganizmave që shkaktojnë inflamacion. Çfarë temperatura është më e lartë, më shumë proteina trupi do të bëjë.

Nëse trupi pengojnë natyrore të luftuar virusin, i cili manifestohet temperaturat deri në 39? C, dhe për të marrë antipiretik, interferon prodhuar nuk do të. Ta themi thjesht, trupi hedhur armët dhe për të luftuar me sëmundje do të ketë më vete. Mos harroni në lidhje me të, unë ngrihem për të sfiduar, të rrahur poshtë ose temperatura nën 39? S apo jo.
Ka vetëm disa kushte në të cilat antipiretik caktojë ndonjë personi:

 • Në qoftë se një person ka comorbidities që nuk mund të përballojë temperaturat e larta.

 • Kur pacienti nuk toleron ngrohjes.

 • Në këtë rast, në qoftë se temperatura e tij rregullohet gradualisht në 39 ° C.


 • Çfarë mund të sjellë poshtë temperaturën e 39? S?


  Mënyrat për të hequr qafe të nxehtit, ka shumë. Por jo të gjithë prej tyre janë ideale. Në mënyrë të veçantë, në qoftë se një metodë e ka ndihmuar një pacient, kjo nuk do të thotë se ajo do të jetë në fuqi për një pacient tjetër. Pas disa eksperimente dhe konsultimi me një mjek mund të përcaktojë mjetet më efektive të churning temperaturë prej 39 ° C ose më lart dhe të ju ndihmojë.
  Natyrisht, mënyra e parë për të shpëtuar nga nxehtësia që vjen në mendje - droga antipiretik. Ethe zgjedhja e tableta, pluhurat dhe shurupe, lehtësimin është shumë e lartë. Masat më të njohura dhe efektive janë si më poshtë:


 • Thjeshtë por efektive aspirina. Kjo nuk ndihmon çdo trup, por disa edhe pas një pritje të vetëm e një medikamenti të ndjehen lehtësim.

 • Gjithkush e di se sa shpejt të ulur temperaturën e 399? C duke përdorur paracetamol. Ky mjet është i përshtatshëm për të rriturit dhe fëmijët, shpejt heq ngrohjes dhe përmirëson shëndetin. Ajo është e kombinuar shpesh me acetaminofen aspirina.


 • TEAS bimor mëposhtme përmban disa lloj ethe-uljen komponente:

 • Ferveks;

 • Theraflu;

 • Farmatsytron;

 • Coldrex.


 • Avantazhi i madh i këtyre mjeteve është se ato ofrojnë një ftohjet gjithëpërfshirës të veprimit:


 • ulur temperaturën;

 • për të trajtuar të ftohtë të përbashkët;

 • reduktuar kollë;

 • lehtësimin e dhimbje koke.


 • Si për të ulur temperaturën e mësipërme 39? S metodat folklorike të rriturve?


  Nëse ju nuk jeni një tifoz i ilaçeve, ju mund të provoni metodat tradicionale të shpëtimit nga të nxehtit.
  Më të mirë-njohur rruga - fasha. Kjo procedurë është e rekomanduar për të përdorur nenexhik supë, por në qoftë se ju gatuaj atë të vështirë, ju mund të marrë një ujë të zakonshëm të zier. Imponojnë fasha për ballin, tempuj dhe wrists, duke ndryshuar çdo dhjetë minuta.

  Ato ndihmojnë për të ulur temperaturën e tepërt të pijshëm dhe agrume. Ejani dhe ujë të zakonshëm dhe pije të nxehtë. Kjo do të çojë në djersitje, e cila ndihmon për të hequr ngrohjes. Në këtë rast, pacienti duhet t'i përmbahet në shtrat.
  Të jetë i sigurt për të dini dhe se si për të ulur temperaturën 39 Me qyl uthull?:

 • Përzierje uthull me ujë.

 • Zgjidhja rezultuar wets një shtupë dhe fshij tempull, qafën, duart, këmbët pacientit.