Si për të ulur temperaturën e lartë


Pothuajse çdo njëri prej nesh me pamjen e tableta të nxehtë pije apo ilaçe pluhur që ndihmojnë për të përballuar me temperatura të larta. Por ka shumë mjete të tjera po aq efektive për të ndihmuar të sjellë poshtë temperaturë të lartë në të rriturit ose fëmijët.

Si për të ulur temperaturën e lartë?Para se të merrni ilaçet për të ulur temperaturën e lartë e trupit, apo të bëjë ndonjë procedurë, të japë cool:

 • Hiq veshje të ngrohtë.

 • Turn off ngrohës.

 • Të ndryshojë në një batanije të lehta.


 • Kjo do të ndihmojë për të mbajtur nxehtësinë panevojshme të lirë dhe do të ju lejojnë për të shmangur goditje nga nxehtësia. Gjithashtu, gjatë ngrohjes duhet të pini më shumë ujë, sepse pa atë trupi i njeriut mund të jetë i thatë.

  Temperatura pacienti më lart 39 gradë? Fusë në rrip në një banjë me ujë të ngrohtë. Uji duhet të jetë e këndshme për trupin, pasi të ftohtë mund të shkaktojë një ethe që vetëm do të rrisë temperaturën e trupit. Sa më shpejt që të jetë e mundur për të ulur temperaturën e mësipërme 39 gradë, masazh lëkurën e shtupë pacientit. Kjo do të përmirësojë qarkullimin e gjakut, që të rrisë transferimin e nxehtësisë. Në mënyrë tipike, në minutën e 20 të ngrohjes subsides të paktën 2 gradë. Pas dush, mos e fshij lëkurën të thatë, vetëm kohën e duhur atë me një peshqir. Nëse temperatura pas një kohe përsëri zvarriten deri procedurë mund të përsëritet.

  Të dy të rriturit dhe fëmijët mund të sjellë poshtë metoda shumë të lartë temperaturë të njohur.
  Rubdown acetik:

 • Mix 5 pjesë ujë të ngrohtë dhe 1 pjesë uthull.

 • Dip një sfungjer në të lëngshme dhe të fshijë të pacientit (stomak parë dhe prapa, dhe pastaj duart, këmbët, këmbët dhe duart).


 • Nëse ju ka ndodhur që të sjellë poshtë uthull temperaturë të lartë vetëm disa orë, sa më shpejt që ajo fillon të rritet përsëri, ju mund të përsëritni procedurën.
  Përfundon:

 • Merrni çdo kanavacë pambuku.

 • Thith atë në ekstraktet e yarrow ose ujë të thjeshtë.

 • Mbyllë strukturën e pacientit.


 • Klizmë:

 • Llokoçis në 100 ml ujë të ftohtë 2 orë. L. kripë dhe 10 pika lëng panxhar.

 • Bëni këtë zgjidhje terapeutike klizmë.


 • Compress:

 • Leckë Terry zhytem në supë të nenexhik.

 • Well shtrydhur dhe vendin e tyre në ballë dhe tempujt, dore dhe folds inguinale.

 • Paketa duhet të ndryshojë çdo 10 minuta.


 • Çfarë ilaçe për të ulur temperaturat?


  Një nga mjetet më të sigurta dhe efektive për të ulur temperaturën është paracetamol dhe ibuprofen. Sa më shpejt që të jetë e mundur për të ulur ethet, pacienti duhet të marrë 15 mg / kg të acetaminophen dhe 10 mg / kg ibuprofen. Në ngrohjes mirë përdorimin shumë të lartë të paracetamolit në formën e supozitorëve rektale.

  Në disa raste, ethe dhe temperatura janë shumë të forta, këto medikamente nuk ndihmojnë të heqin qafe e simptomeve të pakëndshme. Çfarë, atëherë, mund të xhiruar poshtë temperaturë të lartë? Nuk është një tjetër ilaç provuar - injeksion Analgin dhe dimedrol. Në mënyrë të pavarur të llogaritur dozen dhe pyesni veten këtë injeksion nuk mund të. Kjo duhet të bëjë mjeku.
  Çfarë mund të bëhet në temperaturë të lartë?
  Çfarëdo që ju vendosni për të xhiruar poshtë një temperaturë të lartë, ndërkohë që disa gjëra më të mirë për të bërë, pasi kjo do të ndikojë negativisht në gjendjen tuaj. Kështu, kur të nxehtit nuk është:


 • përdorni mustardë;

 • të bëjë alkool fasha;

 • avull ose të marrë një dush të nxehtë;

 • fshehin batanije elektrike;

 • pirë alkool;

 • pini pije me kafeinë.


 • Shumë e di se si të shpejt të sjellë poshtë temperaturën e lartë dhe se duhet të pini shumë. Por vetëm pak e dinë që në ngrohjes duhet të hani vetëm të lëngshme nuk ëmbël. Kjo mund të jetë çaj me limon, boronicë ose lëng boronicë ose ujë të thjeshtë. Pije e ëmbël "lënë" glukozës në trup, i cili ushqen bakteret në organet e brendshme, duke provokuar shfaqjen e komplikimeve.