Si për të larë off bojë me flokët në shtëpi


Çfarë ju thjesht nuk ka shkuar gratë tona në ndjekje të bukurisë. Një nga dekorimet më të madh në pjesën e jashtme është sigurisht një fije floku i bukur dhe i pastër. Prandaj, gjysma femra dhe drejtuar për eksperimentet e ndryshme me e tij e flokëve, ngjyrosje, duke theksuar, perms dhe kimike, etj Megjithatë, nëse pikturë është në shtëpi, ajo është shpesh ton bojë nuk i plotëson hije e dëshiruar ose thjesht jo të përshtatshme për llojin e paraqitjes. Kur një ngjyrosje rezultat mospërputhje dhe të zgjedhur ngjyrën në kuti, ajo mrekulli se si për të larë off bojë me flokët në shtëpi.


Së pari ju duhet për të kuptuar shkaqet e ngjyrosur dobët flokëve. Ato mund të jenë të ndryshme:
1 Pjesa e bojës këto elemente janë të pranishme dhe reagents që janë të papajtueshme me strukturën e flokëve.
2 hije zgjedhur bojë mbivendosur mbi tonin e mëparshme të flokëve, ndërsa për t'u ngjyrosur në shtëpi.
3 Nëse keni lyer flokët ngjyra natyrore (këna, Basma, balms natyrore), ose përdorin një maskë me këna pangjyrë, hije nuk mund të gënjejë në mënyrë të përkryer. Pra, menjëherë mund të mendoni se si për të larë bojë nga flokët.

4 Shkelja e niveleve të hormoneve në femra (gjatë shtatzënisë) dhe mjekim (antibiotikët) ndikon negativisht në flokët e lyer.
Përveç sa më sipër, ka shumë shkaqe të tjera pikturë pabarabartë. Ajo mund të jetë njollat ​​e bojës të ngjyrave të ndryshme dhe ngjyra të errëta tepër, në vend të natyrshme, të shkaktojnë ngjyra shumë të ndritshme në vend të mbytur. Në këto raste është e nevojshme të mendoni se si për të larë bojë nga flokët pa dëme.

Sot ka dhjetra mënyra që ju mund të del me të larë bojë nga flokët, efektiviteti i të cilit është testuar më shumë se një gjeneratë e grave. Ju vetë mund të zgjidhni metodën që ju përgjigjet. Ajo mund të jetë aq i metodave tradicionale duke përdorur sode, dhallë, kripë, vaj, birrë, etj, dhe metoda kimike që mund të aplikohen në shtëpi dhe në sallonet e bukurisë. Nëse ju vendosni të përdorë opsionin e dytë, të jenë të vetëdijshëm se lan kimike bazë mund të japë një rezultat të mirë vetëm në ngjyrë, por do të çojë në tharje flokët tuaj, i brishtë dhe i djegur kokës. Zgjidhja më e mirë do të jetë - të mbështetet në recetë shtëpi e duke u shpëtoj prej hije padëshiruar e flokëve.


Larje kefir dhe trajtimin e flokëve
Kefir ka gëzuar gjatë popullaritetin e saj në parukeri, jo vetëm si një mjet për shpëlarje ngjyrë padëshiruar e flokëve, por edhe mund të përdoret për të trajtuar zonat e dëmtuara të kokës, microcracks forcimin e flokëve. Ka një numër të madh të baktereve Acid laktik dhe shtojcave dietike.
Heq me të larë kos bojë është mjaft e thjeshtë, duke përdorur flokët kefir maskë për ndriçim apo për ngjyrë uniforme të gjithë. Ka disa mënyra:

1 Sillni 1 litër kos me një përqindje të madhe të yndyrës, derdh në një tas, shtoni 1 tbsp vajra vegjetale (ulliri, rodhe, luledielli, etj), 1 tbsp kripë. Përzierje është trazuar dhe të aplikoni në flokët e thatë. Vendos mbi kapak plastike dhe për të mbajtur maskë për rreth një orë. Nëse ju keni një dëshirë për të përsëritur procedurën, së pari ju duhet të del me të larë shampo maskë për flokët me vaj, dhe pastaj të aplikojnë kos në flokët tuaj, por jo më shumë se 1 herë në ditë. Kjo metodë është e përshtatshme për larje të lehta 2 ngjyra.

2 Në dy gota kos, shtoni 2 tbsp sode dhe 3 lugë vodka. Të gjithë këtë përzierje, ngrohur banjo me ujë në një temperaturë prej 40 gradë dhe barabartë aplikohet për të gjithë gjatësisë së flokëve. Kreu i mbuluar me celofan, mbani maskë për 2 orë.
3 përdoret vetëm kos pa shtuar asnjë përbërës shtesë. Paralelisht, maskë mund të konsiderohet kalori.

Sode larje duke përdorur flokët
Një mënyrë shumë e lehtë për të hequr qafe ngjyrë të panevojshme - përdorni këtë sode. Këtu janë dy metoda më të përshtatshme:

Merrni 1 tbsp 10 sode (në qoftë se flokët është e gjatë - 20 lugë), shtoni 1 filxhan ujë të ngrohtë dhe llokoçis, shtoni 1 lugë kripë. Në mënyrë të barabartë të aplikojnë në sfungjer flokëve ose pambuku pads gjithë. Pas aplikimit mos harroni flokët dhe do të forcojë në duaj të vogla. Ecni rreth 40 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë për 15 minuta, pastaj të përdorni shampon.
2 Në 1 litër ujë të ngrohtë të marrë 5 tbsp sode, trazim dhe flokët e lagura mbi gjithë gjatësinë e kësaj zgjidhjeje, të përfundojë në përfundojë plastike. Ecni rreth 20 minuta, pije shampo. Maskë sode përmirëson rritjen e flokëve, duke siguruar rrjedhjen e gjakut shtesë për të follicles flokët.


Lan naftës flokët
Lan bojë përdorur naftës është rruga më e sigurt. Këtu janë më të efektshme.
1 Merrni 1 filxhan çdo vaj perimesh, shtoni 30 gram yndyrë (margarinë). Nxehtësia përzierje në një banjë me ujë dhe të aplikoni në flokët me një furçë për pikturë e flokëve për gjysmë ore. Për të rritur efektin veshin një qese plastike, pastaj të përsëritur pije shampo.
2 Për të lehtë të del me të larë bojë dhe duke përdorur një përzierje e pluhur, ulliri dhe vaj luledielli (ju mund të shtoni një moisturizer pak për duar). Hidh në një enë në sasi të barabartë, përzierje, ngrohjes e flokëve dhe të aplikojnë me një furçë në gjysmë ore. Efektet e ndriçimit mund të rritet duke përdorur një tharëse flokësh, vaj ngrohje aplikuar rrymë të nxehtë e ajrit. Lahen fëmijë shampo naftës. Pas 12 orësh procedura mund të përsëritet.

3 vaj pluhur gjithashtu ndihmon ndriçim flokëve pas ngjyrosje në hije të errët. Mix 3 verdhat e vezëve me 4 lugë vaj pluhur, përzierje fshij në flokët e kokës, përfundojë celofan dhe një peshqir.
Maskë vaj jo vetëm të promovuar flokët ndriçim disa ngjyra, por ngjyrat zbardhura origjinës natyrore, të tilla si këna apo Basma dhe njom flokët me ushqyesve.