Si për të forcuar dhëmbët tuaj në shtëpi


Të gjithë ëndrrat e një dhëmbë të shëndetshëm dhe të bukur. Për buzëqeshje të bardhë instinktivisht ne shok me pasurinë dhe suksesin, veçanërisht në vendet evropiane ku ka një kult të dhëmbëve.
Sëmundjet e dhëmbëve
Në përgjithësi, edhe në komunikim të ngushtë me personin të cilit dhëmbët keq, duke shkaktuar pakënaqësi. Ajo shoqërohet shpesh nga prania e kariesit sëmurë dhëmbëve dhe fryma e keqe. Sëmundja më e dhëmbëve mund të shkaktohet nga zakone të këqija. Kariesi, paradantoz dhe stomatit janë sëmundjet më të zakonshme të dhëmbëve. Dhe në rast të shenjë të vogël të sëmundjeve të dhëmbëve duhet menjëherë të shkoni te mjeku, por ajo është frika nga dentisti bën përgjigje në pyetjen se si për të forcuar dhëmbët tuaj në shtëpi.Pse ka një dhëmb
Kariesi dentar është sëmundja më e zakonshme. Indeve të eshtrave të prishen dhe të zbutur duke rezultuar në formimin e dëmtimit të dhëmbëve në dhëmbë. Kjo sëmundje shfaqet në kequshqyerja, rritjen e përmbajtjes në ushqime, mungesa e frutave dhe perimeve, si dhe mungesa e proteinave. ARSYE karies përfshijnë mungesën e kalciumit dhe fosforit. Pra, nëse ju nuk do të përpiqet të forcojë dhëmbët tuaj dhe nuk e shohin dietën tuaj, ajo mund të shkaktojë një sëmundje shumë më e rrezikshme se prishjen e dhëmbëve. Ajo është zhvillimi i kariesit që përfshijnë mikrobet aktivitetet e të cilave mund të çojë në pasoja të këqija.


Kujdesi Dentar në shtëpi
Mënyra më e mirë për të luftuar prishjen e dhëmbëve mund të quhet qumësht. Ajo është përdorur në vend të pluhur dhëmbit. Nëse pluhur qumështi për të pastruar dhëmbët, ajo është në modë në njoftim zhdukjen e mishrat e gjakderdhje dhe fryma e keqe. E njëjta metodë mund të ngadalësojë formimin e gurit.

Nëse rregullisht të kujdesen për dhëmbët e tyre, depozitat në formën e pllakatë mund të formojnë gurë, e cila çon më tej në sëmundje gum - stomatitit.
Për forcimin e dhëmbëve dhe për të parandaluar stomatitit rekomandon mjetet juridike në vijim në shtëpi.


Duke përdorur gargarë dhe fyt infusions e bli çel. Përgatitja infuzion: Hidh ujë të ftohtë (200 ml) çel bli (1 tbsp). Le të qëndrojë për 5 orë. Pastaj thahet dhe pour zgjidhje në të sode buke (5 g).
Sëmundjet e dhëmbëve shpesh mund të shoqërohet me shfaqjen e sëmundjes periodontale. Sëmundja është shkatërrimi i rrënjës çimentos, shpesh shkon në inflamacion të mishrat, rënia e dhëmbëve dhe qelbëzim. Zhvillimi i kësaj sëmundjeje është kronike.


Parandalimin dhe trajtimin e kësaj sëmundjeje mund të bëhet në shtëpi.

Rrënjët flamur ëmbël (30 g), pour vodka (2.1 litra) në një kapacitet të ndryshme për të bërë Propolisi nxjerrjen (1/2 litra vodka për 30 g Propolisi). Të dyja mbajnë infuzion për dy javë, pastaj tendosje. Gargarë përzierje 1 lugë Propolisi me 2 lugë Acorus.

Një përzierje e mjaltit (20 g) dhe kripë (10 g) rubbed në mishrat për trajtimin e sëmundjes periodontale. Shumë e mirë ndihmon për të hequr qafe të sëmundjes çamçakëz pluhur dhëmb përzierje pluhur ëmbël flamurit.


Nënkupton forcimin e dhëmbëve
Ka shumë mënyra për të forcuar dhëmbët dhe parandalimin e sëmundjeve orale.
1. Një metodë e mirë e dhëmbëve çngjyrosje është shtimi i një paste kur pastrimi sode dhe lëng limoni.
2. Nëse përdorni pluhur filloi të errësojë dhëmbët tuaj, ju mund të vënë ato mjaltë ose vaj.
3. Të forcojë dhëmbët dhe për të ruajtur shëndetin e dobishme e tyre për të ngrënë qull misri.
4. Mos merrni ushqim të produkteve të pajtueshme (p.sh., qumësht dhe kripë).
5. Ndiqni ushqimin e duhur.

6. Disclaimer ushqime me sheqer të ndihmojë në forcimin e dhëmbëve.
7. Mos e lini dhëmbët tuaj temperaturat ekstreme. Mos hani të dy të nxehtë dhe të ftohtë.
8. Mos rozkushuvaty objekte vështirë, të tilla si arra.
9. Rregullisht lahen dhëmbët tuaj.
10. Përpiquni të shmangni hahet leeks.
11. Nga fryma mund të hiqet nëse Chew majdanoz.
12. gjumit lyej mjaltë tuaj dhëmbët, dhe u rrit vajra.
13. Nëse jeni të shqetësuar dhëmb, ju mund të bashkëngjitni atë në një pjesë të panxhar i gatuar.

14. Nëse ju pëlqen rrepkë, ju mund të hani atë pas ngrënies.

Çfarëdo rrugën tuaj për forcimin e dhëmbëve ende konsultimet duhet të vijë më parë. Nëse sëmundja juaj ende mori një hap running, kontaktoni me mjekun tuaj.