Si për të rritur prodhimin e qumështit në gratë


Me natyrën ciklike, të dhënit gji çdo gjysmë apo dy muaj mund të ulet pak. Tejkalimi i krizës së parë të tillë - më e vështirë. Përballen me atë në asgjë të ardhmen duhet të parandalohet afat-gjatë dhe të ushqyerit e duhur.
Të ballafaquar me pyetjen se si për të rritur prodhimin e qumështit në gratë, së pari duhet të analizojë cilësinë e ushqimit të konsumuar nga nëna. Studimet e kryera të shumta kanë gjetur një marrëdhënie të drejtpërdrejtë të sasisë dhe cilësisë së qumështit të njeriut nga dietën e ushqyerjes me gji. Nëse ajo ha nuk është racional, qumështi mund të jetë jo vetëm i vogël, por ndikohet edhe përbërja e tij kimike.Nënat gji përdorni kërkon një të tretën më shumë kalori se zakonisht, dhe dietë duhet të jetë aq të ndryshme dhe gjithmonë të përfshijë ushqime proteinike (peshk, shpezë, mish, djathë, djathë, qumësht ose kos). Për shumën e plotë laktacionit e lëngjeve në ditë duhet të sjellë dy litra, duke përfshirë supave, lëng, kos. Disa nëna në një përpjekje për të rritur prodhimin e qumështit, të konsumojnë më shumë lëngje, por mos harroni se varfëruar kështu përbërjen e tij - është zvogëluar numrin e vitamina, proteina dhe yndyra. Nuk bëjnë nënat abuzuar edhe karbohidratet, proteina ose në qumështin e reduktuar në mënyrë të konsiderueshme, të cilat ndikojnë negativisht në zhvillimin e fëmijës. Pirja e alkoolit dhe lactating gratë pirja e duhanit mund të shkaktojë probleme serioze me psikikën e fëmijës, zhvillimin e mbetur. Kufizimi duhet gjithashtu produkte të tilla si fruta agrume, çokollatë, vezë peshku, mjaltë, arra, kërpudha - ata mund të shkaktojnë reaksione alergjike tek fëmijët. Dhe qepë dhe hudhër ofrojnë qumësht për fëmijën shije të keqe, dhe kjo mund të plotësisht vidyazykatysya gjiri në gji.


Nëse një grua ha në mënyrë racionale, por ende vërehet se sasia e qumështit fëmija të mjaftueshme, ajo mund të rekomandohet pije me bazë prodhimin bimor nxitës të qumështit të gjirit. Ajo karrota, kopër, qimnon, rigon, kopër, acaroj, rrepkë, anise, sallatë.
Karrota integruar është më mirë të përdorni një gotë qumësht apo lëng gjysmë filxhan 2-3 herë në ditë. Për të bërë shije lëng të mirë, ju mund të shtoni një sasi të vogël fruta dhe kokrra të kuqe lëng, krem ​​ose qumësht.
Rrit prodhimin e qumeshtit edhe pije e bëra nga fara e fletë sallatë. Për ta bërë këtë, ju keni nevojë për 20 gramë farë për të shtypur në një mortajë, derdh një gotë me ujë të vluar, të lënë për 2-3 orë dhe tendosje. Pini 2-3 herë në ditë për një gjysmë filxhan.


Në mënyrë të ngjashme, efekti i pije me fara qimnon. 15 g qimnon duhet të derdh ujë të vluar, duke shtuar limon feta, 100 g sheqer dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për 5-10 minuta. Përdorni ftohtë 3 herë në ditë për një gjysmë filxhan.
Një tjetër mjet në mënyrë efektive rrit prodhimin e qumështit, lule shurup janë dandelions me limon. Të përgatisë atë si vijon: 4 gota Luleradhiqe lule (më mirë nëse ata janë zgjedhur në mëngjes në një ditë me diell) pour 2 gota ujë, shtoni limon copëtuar, vlim për 1 orë rreth ngrohjes ulët. Pastaj shtoni shurup sheqeri (800 g sheqer për pintë ujë), të sjellë një çiban. Filtruar, shishe. Ky shurup është shtuar në ujë, çaj, pije e butë. Keep it duhet të jetë në frigorifer.


Fëmija shpeshta aplikimit të gjirit rrit prodhimin e qumeshtit, duke vepruar në parim - kërkesa krijon furnizimit. Kur ushqyer kontakt të rëndësishëm të ngushtë e nënës dhe të fëmijës: prek lëkurën, sytë në sytë, stroking, shtypur dritë. Këto ndjenja pozitive si dashuri dhe butësi në gjendje të kryejë mrekulli dhe laktacionit femra. Nënat duhet të kujtojmë se të ushqyerit natën është i rëndësishëm jo vetëm për ushqim për fëmijë, por edhe për sistemin nervor. Përveç kësaj, në natën Hormoni më aktive hormon, i cili është përgjegjës për prodhimin e qumështit të grave, në mënyrë që shul natën ofron cilësi të lartë dhe laktacionit të gjatë.

Rritja e prodhimit të qumështit mund të ndihmojë në dush për gji, nuk ju duan të fle. Në një enë të madh të ujit të nxehtë duhet të jetë gjoksi ulët në mënyrë që ajo është e zhytur plotësisht në ujë, temperature duhet të ruhet periodikisht, duke shtuar të nxehtë. Kohëzgjatja e kësaj procedure - 15 minuta. Në fund - fshij gjoks të thatë dhe të mbyllë ngrohtësisht.

Rrit laktacionit dhe douches. Duke bërë ajo duhet të jetë në mëngjes dhe në mbrëmje, drejtimin e rrjedhave të ujit në gjoksin e tij dhe duke bërë masazh të lehta në një clockwise rrethore lëvizje kthen zëvendësuar të ujit dhe të kthehet në blades shpatullën.

Nënat pleqsh nuk duhet të harrojmë për pjesën tjetër të duhur dhe emocionet pozitive. Me stërvitje në natyrë (të paktën dy orë në ditë), gjumë të plotë të shëndoshë (të paktën 10 orë, duke përfshirë dremitje në të njëjtin shtrat me fëmijën), duke luajtur për shpirtrat dhe të dëgjoni muzikën tuaj të preferuar, ju jo vetëm që mund të ndjehen të relaksuar, të gëzuar dhe plot forcë, por edhe për të rritur prodhimin e qumeshtit.

Ka ushtrime të veçanta që ndikojnë pozitivisht prodhimin e qumështit në femra:
Ushtrimi 1. Bend bërryl tuaj për të rritur nivelin e gjirit, duke kombinuar duart, gishtat dërgoni deri. Fort shuplakat vzhat njëri-tjetrin në llogarinë 1-2. Pa ndryshuar pozitën e dorës në kurriz të 3-4 për t'u çlodhur ato.

2. Ushtrimi rënë në gjunjë, ngre kokën lart dhe të lëvizë nëpër dhomë. Për të arritur efektin më të madh gjatë gjimnastikës hequr bra.

Masazh gjirit është gjithashtu në gjendje për të ndihmuar gratë që vuajnë nga mungesa e qumështit. Liberally brushing vaj palme pluhur duhet të jetë për 2-3 minuta për masazh gjinjtë lëvizje të lehta rrethore, gradualisht fërkim të naftës, duke respektuar se ajo nuk bie mbi areola dhe dalë.
Duke vënë shumë pak përpjekje të ushqyerit nënë mund të ruajë atë që natyra i dha asaj.