Si për të forcuar sistemin imunitarForcimin e sistemit imunitar dhe për të ruajtur atë në një nivel të lartë është një pjesë e rëndësishme e një jetese të shëndetshme. Është më mirë të mos për të trajtuar sëmundje dhe për të parandaluar ndodhjen e saj. Ju ndoshta keni dëgjuar se në mungesë të personit imunitar nuk mund të mbijetojë edhe ftohtë të përbashkët. Detyra e sistemit imunitar është të identifikojë dhe shkatërrojë substancave të huaj për njerëzit dhe mikroorganizmave.
Si e bën sistemin imunitar?


Pengesa e parë për ndërhyrës është lëkurës dhe mukozës. Shumica e baktereve dhe viruseve nuk mund të kapërcyer këtë pengesë. Në qoftë se armiku ende mori brenda, ajo menjëherë sulmuar fagocitet - qelizat ditë dhe natë patrullë të gjitha rrugët e trupit. Me huliganët e vogla fagocitet të përballuar të tyre, përndryshe vijnë në ndihmë të qelizave të bardha të gjakut - një qelizë të bardha të gjakut, përfaqësuesit kryesorë të sistemit imunitar. Nëse shkelësi është e njohur tashmë, qelizat e bardha të gjakut lehtësisht të shpërndarë atë, por në qoftë se një i huaj vënë re për herë të parë, fillimi i leukociteve numrit të përgjigjeve komplekse imune.


Si rezultat i kësaj, trupi i prodhuar antitrupa që gjatë pushtimit të dytë ofrojnë mbrojtje. Ajo është e bazuar në këtë dhe një mënyrë për të forcuar imunitetin - vaksinim. Në trupin dozë të sigurt injektuar virusin dhe sistemi imunitar prodhon antitrupa kundër tij. Pastaj të përballen me rrezikun e vërtetë do të jetë shumë më e lehtë.


Kjo zvogëlon imunitetin?


1. Kequshqyerja. Trupi duhet të marrë të gjitha substancat e nevojshme dhe elementët gjurmë. Sidomos treguar një mungesë e vitaminave.


2. zakone të këqija. Alkooli dhe duhani të bëjë qelizat e imunitetit më pak aktive, dhe është një pengesë për thithjen e vitaminave.

3. Thekson, rritje e stresit fizik dhe mendor, mungesa e gjumit e mban sistemin imunitar pezull.

4. ekologji keqe. Banorët e qyteteve të mëdha zakonisht kanë imunitet të ulët.

5. infeksion viral.

6. Trajtimi me antibiotikë.
Simptomet e imunitetit të ulët:
Lodhje

Sleepiness konstante

Dhimbje koke

Ftohjet e shpeshta. Nëse ju jeni një tifoz i më shumë se 5-6 herë në vit, kjo nuk është normale.


Përkeqësimi i vazhdueshëm i sëmundjeve kronike


Si për të forcuar sistemin imunitar?


1. Medikamente. Nëse ju keni transferuar sëmundje, aq më mirë për restaurimin dhe forcimin e imunitetit ju më mirë të përfitojnë nga droga të veçanta (ilaçe vështirë për të thirrur ata). Përshkruara zakonisht "Immunal." Zbuloni sekretin: drogës ka asgjë si një tretësirë ​​të zakonshëm të echinacea në një paketë të bukur. Avantazhi i vetëm është tubth saj disponueshmëria superudobnoy dhe kushton disa herë më të shtrenjtë.

2. Një dietë e ekuilibruar. Trupi juaj po bëhet mjaft vitamina, ndikim të veçantë mbi imunitetin ofron vitaminë C. Ajo stimulon prodhimin e qelizave të imunitetit. Dietë duhet të jenë të ndryshme: ju duhet të hani mish dhe peshk. Trupi ka nevojë për proteina si perime dhe shtazore. Fruta dhe perime thelbësore, ata duhet të gatuaj apo të ngrënë të papërpunuara në mënyrë që ata të mbajnë pronat e tyre të dobishme (me avull ose merak). Agjërimi dhe të ngurtë dietë efekt të keq në imunitet.


3. Probyotky dhe preboytyky. Ish përfshijnë kos, kefir, gjizë dhe lakër turshi, në të dytë qepë, hudhër, banane, bollgur.

4. forcim. Dousing më popullor me lavazheve vagjinore ujë të ftohtë. Forcim është shumë i dobishëm, por ka contraindications të mjaftueshme, kështu që pa u konsultuar me një mjek nuk mund ta bëjë.

5. Ushtrimin e rregullt përmirëson metabolizmin dhe aktivizon sistemin imunitar. Angazhohen vrapim, not, gjimnastikë, palestër ose bëni shëtitje të gjata.


6. Pushim dhe fle çlodhës. Merrni pushime të shkurtra gjatë ditës së punës dhe kohë të mjaftueshme të lirë për t'u çlodhur. Trupi duhet të shërohen forcën shpenzuar. Përveç kësaj, stresi i vazhdueshëm dhe mungesa e gjumit është një bazë e shkëlqyer për të stresit, të cilat në masë të madhe zvogëlon imunitetin.