Si për forcimin e enëve të dobët të gjakut në hundë


Në adoleshencë, fëmijët shpesh kanë nosebleeds. Disa të rritet më shpejt atë në moshën e tij, ndërsa të tjerët janë këto probleme për jetën. Shumë njerëz nuk e di edhe se si për forcimin e enëve të dobët të gjakut në hundë dhe çfarë shkakun e kësaj sëmundjeje. Kjo nuk është vetëm dëme të trupit, por mbi të gjitha, vetë njeriu krijon siklet kur gjakderdhje nuk fillojnë në kohën e duhur dhe në vendin e gabuar.
Shkaqet
Enët e dobëta të gjakut lindin dietë kur dobët, mungesa e vitaminave dhe mineraleve. Ju mund të transferohen nga trashëgimi nga prindërit. Anijet nuk tolerojë ndryshime të papritura në temperaturë, veçanërisht në qoftë se ju keni qenë në të nxehtit, dhe pastaj shkoi në të ftohtë ose anasjelltas. Nuk ka vlerë të vogël ka tension të lartë, në krahasim me sëmundje të tjera. Maloruhlyvist një nga shkaqet e mundshme të dobësisë së mureve kapilar. Sëmundje të shpeshta hundës si rinitit dhe nazofarenhyt të shkaktojnë edhe enët dobësi në hundë.Klinikë
Njeriu ndjen hundë vazhdueshme zihet fryma, është e vështirë për të marrë frymë, pika japin lehtësim vetëm rreth pesë orë, dhe pastaj kthehet përsëri. Kjo shkarkimi është vërejtur nr. Gjakderdhje të pranishëm të vazhdueshme, në ngarkesa të ulëta, të lehtë për të goditur maja e hundës, duke hapur pasazhe të hundës, eksitim, ose në bazë të një avari nervor. Vëllimi i vogël dhe u vendosën shpejt duke përdorur tamponade ose anije ngushtimi drogë. Dobësi, dhimbje koke, vjellje dhe humbja e vetëdijes janë shenja të tjera të sëmundjes. Ne duhet të sunduar nga sëmundje të tjera të mundshme si gjaku onkologjisë, krizë hypertensive, anemi apo purpura trombocitopenike.


Parandalim
Për enët e dobët të gjakut në hundë për të konsoliduar, ju duhet të fillojë të merret me sport vrapim në mëngjes ose para shtrat. Klasat duhet të kryhet me ngarkesa më të vogla dhe ngadalë i bëjnë ato më të fortë. Ne duhet të mësojmë për të marrë frymë, inhaling hundë dhe exhaling nëpërmjet gojës tuaj. Distancat shkon duhet të jetë e vogël, ju mund të përdorni vetëm ecje të shpejtë. Bad forcojnë kapilarët duke përdorur valle dhe mësimet not. Ajri në banesë është njomet me humidifiers veçanta, kondicionerët, apo edhe të përdorni një enë të mbushur me ujë, të vënë në një apartament, ku ju fle, veçanërisht në qoftë se shtëpia panel, atëherë ju keni nevojë për të vënë ato në çdo dhomë. Kjo metodë e mirë hidratues që i bën enët e gjakut të thyer, por vetëm moisturizes dhe ato bëhen më fleksibile dhe elastike.

Lavazheve vagjinore duhet të kryhet çdo ditë në të gjithë trupin dhe fytyrën, ujë alternativ ftohtë dhe të ngrohtë. Procedurat e tilla duhet të bëhen rreth gjashtë muaj, por ju mund të mbajnë ata të gjithë kohës, kështu që ju vetëm të përmirësojë gjendjen tuaj të dobët të sistemit të enëve të gjakut jo vetëm në hundë, por në të gjithë trupin. Në verë ajo është e dobishme për të shkuar në lumë dhe duke notuar në dimër mund të fillojë zahartovuvatysya, kështu që ju mund të shpejt të forcuar trupin tuaj.

Merrni vitaminë komplekse nëse nuk ka para mund të blejnë "askorutin" ose "Vitamina C". "Askorutin" përfshin jo vetëm acid Askorbik, por rutinë, ata ndërveprojnë dhe për të zvogëluar pėrshkueshmėrisė e capillaries dhe nuk e thyejnë. Kjo përgatitje duhet të marrë 4-5 muaj tabletë dy herë në ditë. Kjo është vetëm e nevojshme të marrin në konsideratë contraindications e saj dhe reagimet e mundshme alergjike. Nuk rekomandohet për të përdorur për njerëzit me një formacioneve trombozë dëshirë ose venat me variçe, dhe zvogëlon efektin e anticoagulants. "Vitamina C" të marrë një gjysmë gram në ditë, si gjatë. Ajo është e mirë jo vetëm për shkak se ajo mund të forcojë enët e gjakut të dobët, por ka efekt anti-alergjik dhe burytysya viruset dhe rrit imunitetin. Ky medikament kryesor në trajtimin e anijeve të dobëta të gjithë trupin.


Ushqimin e duhur, të gjitha varet mbi gjendjen e trupit tuaj dhe të organeve të brendshme. Ne kemi nevojë për të shmangur ushqimet sasi të lartë të acidit Askorbik:
- lakër;
- piper i kuq;
- lulelakër;
- radishes;
- lëpjetë;
- spinaq;
- portokall;
- luleshtrydhe;
- limon;
- ferrë;
- Tharë rose;

E pra të përgatisë komposto, përdorni bimëve të freskëta, ose, salads. Në dimër ju mund të vendosni fruta dhe perime në frigorifer dhe gjatë gjithë vitit për të përgatitur ushqimin. Pas të gjitha, nuk ka të drogës do të ketë thithjen e vitaminave dhe mineraleve si produkte të freskëta.

Në Dobi të inhalimi i bimëve dhe në këtë mënyrë forcimin e enëve të gjakut, të lehtësojë inflamacion dhe ënjtje në pasazhet e hundës, përdorni kamomil, Calendula, i urtë. Në disa qytete janë minierat e kripë, e dobishme të sjellë fëmijët atje dhe të marrë frymë e ajrit për 10 ditë, këto miniera gjithmonë temperatura të ulëta dhe ata janë në thellësitë e tokës. Ata janë shumë të mira për rinitit kronike, sinusit apo, si ajo ndihmon për të forcuar kapilarët në nasopharynx. Nuk është një efekt i keq gjithashtu kanë banja kripë ju mund të merrni një pushim në verë në det. Ju duhet për të mbajtur ujë pije detit, picking përmes hundës dhe gojës nëpërmjet splovuyuchy. Këto procedura mund të kryhen aq kohë sa ju jeni me pushime dhe të kombinuar biznesin me ata që u pëlqen.


Në shtëpi, në periudhën e zyyazykay ose kur tamponade ajri i thatë për të bërë me vaj, vaj buckthorn detit mund të përdoret dohtove ose të përdorë "Aekol" - një vitaminë A dhe E në formë të naftës, ata nuk kanë erë, pa shije. Por hidratues, shërimi dhe efektet anti-inflamator janë të larta. Swabs pambuku të bëra në formën e shkopinj zhytur në vaj, vë në secilën vrimë hunde në orë, gjatë gjithë ditës dhe kështu gjatë gjithë kohës deri sa ajri bëhet i lagësht në apartament. Ju mund të përdorni vaj ose gjalpë lope ulliri që është vetëm thjesht të vajos Bud pasazhe hundës pambuku tri herë në ditë.


Kryer mirëmbajtjen parandaluese në kohën e duhur mund të shmangur sëmundje të mëtejshëm ndodhin kundër sfondit të anijeve të dobëta. Dhe që ju të krijoni emocione vetëm pozitive dhe shëndet të mirë.