Si për të forcuar sistemin imunitar - vitamina dhe droga që rrisin imunitetinNë mjetet Latine imunitetit "duke u shpëtoj prej çdo gjë". Sistemi imunitar formojnë organet dhe indet në mënyra të ndryshme të luftuar faktorë të ndryshëm të jashtëm që mund të shkaktojnë dëme, të shkaktojë një sëmundje të veçantë. Mbrojtëse që synojnë një zbulimin në kohë dhe për të luftuar viruset, bakteret, kërpudhave, worms parazitare, qelizat e tumorit, si dhe prion veçantë proteina, shkakton sëmundje të rënda të sistemit nervor qendror. E di se si për të forcuar sistemin imunitar, është e nevojshme për të gjithë, sepse metodat e infeksionit janë vazhdimisht në evolim, duke komplikuar njohjen në kohë të kërcënimeve. Përveç forcimit të tij të rregullt rrit efikasitetin e reagimit imunitar të lindur ose të fituar përgjigje.


Pse është e rëndësishme për të forcuar sistemin imunitarEdhe pse sistemi i imunitetit dhe sistemi imunitar është rezultat i evolucionit, ata vazhdimisht ndryshojnë dhe përshtaten, në mënyrë efikase parandalon vendbanim të veçantë agresive ose të pafavorshme që mund të shkaktojë shëndetit të dobët. Në mënyrë tipike, forcimin e sistemit imunitar është dhënë gjendjen e përgjithshme të trupit që ndodhin në atë reaksionet metabolike dhe faktorëve të trashëgueshëm.
Organet e sistemit imunitar - një shpretkë, palcës së eshtrave, gjakut, timusi. Ky sistem është i lidhur ngushtë me sistemet e tjera, të tilla si nxjerrës, të frymëmarrjes, endokrine, nervor dhe enëve të gjakut. Nga ana tjetër, në qoftë se një rënie në imunitetin apo dështimin në punën e tij, vuan tërë trupin, buds keq fillojnë të pastër e gjakut, mëlçisë neutralizon substanca të dëmshme keq Keqësimi cilësinë e shkëmbimit të gazit në mushkëri, bilanci zorrëve microflora është e shqetësuar

.
Imuniteti i mirë, sidomos nëse forcohet, nuk mund të merrni të sëmurë në kontakt me një infeksion të veçantë ose perebolet një formë të butë.
Imuniteti i lindur është në gjendje për të luftuar çdo patogjene, duke përfshirë edhe në qoftë se ata duhet të merren për herë të parë, edhe pse ata janë të njohur me shumë më pak saktësi se sa ka fituar imunitet.
Imuniteti fituar është një rezultat i luftimeve u bë një herë një agjent të veçantë. Për shembull, u zhvendos në fruthi fëmijërisë apo dhenve nuk jeni të shkaktojë sëmundje.

Nëse molekula është i njohur si një agjent i huaj, ajo quhet një antigjen. Interesante, antigen mund të jetë një molekulë e prodhuar nga trupit. Në këtë rast nuk është një reagim autoimune që rezulton në indet e shëndetshme janë të shkatërruar, nuk ka inflamacion. Shembuj të sëmundjeve autoimune janë diabeti tip parë (insulin-i varur).
Mbrojtëse aktive imunitetit janë quajtur si të lindura dhe të fituara. Imuniteti pasiv është formuar nga vaksinimi, duke marrë drogë veçanta mjete popullore.

Në qoftë se trupi kthehet antigjenin për luftimin dhe neutralizimin antitrupat janë proteina komplekse. Në mënyrë tipike, vaksinimi futur dobësuar ose të vrarë bakteret tensionet për të formuar një rezistencë ndaj sëmundjeve të caktuara.

Si për të forcuar sistem të dobësuar imunitar - parandaliminSë pari, është e nevojshme për të eliminuar faktorët dhe shkaqet e rënies së saj apo dobësuar: prohudyvshuyusya për të mbushur një fuçi me ujë, ju duhet së pari të hiqni rrjedhjen, sepse përndryshe përpjekjet do të jetë një humbje e përpjekje, kohë dhe para.

Prandaj, edhe përdorimi më efektiv i vitaminave mund të mos jenë të mjaftueshme, si dhe trajnim të rregullt fizik. Në "real" forcimin e sistemit imunitar, nuk stimulimi i saj i vazhdueshëm nga të ndryshme do të thotë të nevojshme për të adresuar këtë problem tërësisht.
Rivendosja e imunitetit duhet të fillojë normalizimin e jetës, duke eliminuar çdo e mundshme rrjedhjet e burimeve mbrojtëse. Ndoshta për të forcuar nevojën e tij për të parë regjimin e punës dhe pushimi:
Është e nevojshme për të eliminuar ngarkesën shpeshta nervor dhe mendor. Nëse ju duhet të ndjehen vazhdimisht stresi është në shpirtrat e ulët, ajo dëmton aftësinë për të përballuar në mënyrë efektive me kërcënime të ndryshme për shëndetin.

Punën e përditshme me sayazytsiddacheyu plotë, lodhje e rregullt të shkaktojë lodhje kronike. Në mënyrë tipike, mbrojtjet e trupit të lodhur reduktuar.
Mund të përmirësojë shëndetin duke hequr shkelje të ndryshme të së drejtës së zorrët:
dysbiosis, e cila është rezultat i dietës të pahijshme, antibiotikët. Kur dysbiosis është thithjen çrregullim vijnë nga përbërësit e ushqimit me anë të furnizimit me gjak kthen mbetjet e jetës mikroorganizmave zorrëve dhe toksina dhe helmet formuar kalbur dhe fermentues mbetje të ushqimit. Natyrisht, në qoftë se shumë nga mbrojtjet e marra për të neutralizuar pasojat e dysbiosis, ato mbeten shumë më pak për të luftuar viruset dhe infeksionet.

prania e numrit të madh të toksinave zorrëve, toksina dhe parazitëve të zorrëve (worms ose worms). Substanca të ndryshme të dëmshme, parazitët mbeturinave gjetur përfundimisht në gjak. Për të neutralizuar këto efekte negative të aktivizuar pjesë të caktuar të sistemit imun. Për të mos humbur mbrojtëse për asgjë, ju duhet rregullisht të pastruar trupin e toksinave dhe toksina.
Interesante, në Klasifikimin Ndërkombëtar të Sëmundjeve rritje e jashtëzakonshme nuk është përmendur. Zorrës së trashë ekspertëve dysbiosis është quajtur zakonisht gjendje kronike e cila është korrigjuar "zbatim" mikrobe të caktuara. Edhe pse në gjendje për të normalizuar pavarur çekuilibër gut, do të krijohet një herë uyazyka përkatës.

Reduktuar shpesh imuniteti shkaktuar zakon të hequr vetëm simptomat e një sëmundje duke mbante atë në këmbët e tij. Si rezultat, burim i infeksionit mund të mbetet. Burimet e shpenzuara për të filluar infeksionit vazhdueshme të opozitës, dhe ata kanë nuk është e mjaftueshme për të qëndruar të shëndetshëm, për shembull, gjatë një epidemi gripi.
Kundërt ndikon në mjedisin e sistemit imunitar, prevalenca e ushqim të konservuar në dietë, e varfër në vitamina dhe elementët gjurmë. Për të përmirësuar shëndetin, të shkojnë për ushqim të cilësisë, e cila është e dominuar nga produktet natyrore herë pas here të marrë vitaminat.

Si rezultat i mutacionit të shpejtë të viruseve dhe baktereve të shkaktuara nga antibiotikët aktive dhe degradimit mjedisor, sistemi imunitar nuk ka gjithmonë kanë kohë për t'iu përshtatur një lloj të ri të virusit. Duhet të jetë i sëmurë më shpesh. Ajo rezulton se mbrojtjet më të këqija në detyrat e tyre, dhe për këtë arsye them se imunitet të ulët dhe duhet të forcohet. Në disa raste, shkaktoi mutacion i virusit të ndryshme, të bëhet kronike.

Në çfarë simptome duhet të forcuar sistemin imunitarFlasin të pasakta në lidhje me restaurimin e imunitetit në rastet kur, për shembull, ARI ndodh mjaft shpesh - dhjetë herë në vit, dhe pa marrë parasysh të rrituri ose fëmije. Shifra më e rëndësishme - aftësia për të në mënyrë të pavarur dhe pa përpjekje të konsiderueshme për të shërohen. Nëse është kështu, çdo droga për të forcuar mbrojtjet nuk janë të nevojshme.
Simptomat e imunitetit të ulët dhe nevojën e forcimit janë:
lodhje konstante, përgjumje, të qenët i përgjumur, nuk duan të bëjnë;
dhimbje koke të shpeshta, dhemb muskuj dhe nyje në sfondin e letargjisë dhe sleepiness;

ftohjet e shpeshta, rinitit, otitis, sinusit, grykët dhe grykët kronike të cilët janë të gjata;
përsëritura qelb ose sëmundjet fungale mukoze (candidiasis);
Sëmundjet përsëritëse e lëkurës - si zoster korrente herpes;
Ethet (37C).

Ju duhet të keni statusin e imunitetit, për të forcuar sistemin imunitar?Ajo do të duket se nëse ka simptoma të tjera ose ulur mbrojtjet përpara se të bëjnë përgatitjet e veçanta për të forcuar ato, ju duhet të shqyrtojë treguesit themelore ndërtuar imunohramu (statusin imunitar). Ajo rezulton se ky studim është e padobishme në shumë raste, për më tepër, ai nuk është i lirë.

Në mënyrë tipike, analiza japin gjak nga një gisht apo venë. Materiali hetuar mund të jetë pështyma, mukusit nga hundë dhe fyt, në qoftë se ju doni të dini më shumë në lidhje me imunitetin mukozale. Në analizën e lëngut cerebrospinal mund të merret nëse është e nevojshme për të përcaktuar tregues të veçantë sistemin nervor.
Në immunogram shfaqur karakteristika të ndryshme. Siç mund të zbulojë shkeljet e mundshme dhe të vendosë nëse pacienti duhet të forcojnë imunitetin.
Njohuri statusi imunologjik duket me të vërtetë e dobishme në një numër të vogël të rasteve:

në imunitetit primar, i cili manifestohet në një moshë të re dhe është i lidhur me dështimin gjenetik. Trajtohen me transplant palcës kockore ose administrimin e imunoglobulinave.
nëse fituara imunodeficiencave (e mesme). Këto kushte rezultojnë nga marrë drogë që shtypin sistemin imun në rastin e infeksionit HIV, kanceri, sëmundje rrezatimi, sëmundjeve të sistemit imun.
në rastet e sëmundjeve të dyshuar autoimune.
në qoftë se transplantet e organeve të kryera.
Në shumicën e rasteve të tjera, dështimet mund të zbulohen mënyrë shumë të thjeshtë, të tilla si e gjakut komplet. Prandaj, para se studimin e statusit të imunitetit kërkon domosdoshmërisht një konsultim me immunologist. Për më tepër, në disa raste në pacientët me shëndet të mirë mund të jetë disa variacione në ymmunyhoramme, njohin këtë të drejtë vetëm mund të specializuara.

Mund të forcojë sistemin imunitar duke marrë stimuluesve?Adjuvants, i quajtur gjithashtu immunomodulators, kryejnë një lloj të trajnimit sistemin imunitar pa rrezikun e sëmundjes. Në mënyrë tipike, këto veti janë fonde Origjina bakteriale (Broncho-munal, IRS-19 Imudon, Biostym, Ribomunil). Sipas një mjeku që ata duhet të marrin gjatë vaksinimit, si rrit efikasitetin e vaksinimit. Gëlltitja ndihmon në forcimin e imunitetit të dy lokale dhe të përgjithshme, këto fonde janë përdorur zakonisht në ARI dhe sëmundjet kronike Ent: faringjit, grykët, sinusit.

Immunostimulants Veprimit përfituara artificialisht (Arbidol, Amixin, Anaferon, Cyclopheron), që synon nxitjen e prodhimit
interferon - proteinat specifike të lëshuar nga qelizat për të luftuar virusin. Gjatë pritjes, drogave sintetike dhe disa muaj më vonë imunitetit rrit aktivitetin, ai në fakt arrin të konsoliduar. Pastaj vjen rënia, gjatë së cilës trupi duket edhe më pak të mbrojtur se para trajtimit. Përveç kësaj, kurse të përsëritura immunomodulators sintetike mund të kërkojë rritjen e dozave. Në disa raste, pas marrjes sistemin e tyre imunitar mund të luftojë vidyazykatysya antigjene vetë.

Merrni ndonjë adjuvants duhet të jetë e përshkruar vetëm nga mjeku, dhe jo për parandalimin e ftohjet individuale apo sëmundjeve virale. Kujdes të veçantë është e nevojshme në lidhje me fëmijët, si sistemi imunitar fëmijës kompleton formimin e vetëm 14 vjet. Gjithashtu të jenë të vetëdijshëm se disa sëmundje - të tilla si kanceri apo autoimune - nuk ka nevojë për të stimuluar mbrojtjen e trupit, por më tepër të shtypur. Në këtë rast mjeku përshkruan ymunnodepressantы.
Për të parandaluar ftohjet mirë provuar drogë Immunal për të rritur imunitetin bazuar në purpurea bimor Echinacea. Produkti forcon dhe mbron kundër infeksioneve të ndryshme.

Si për të forcuar sistemin imunitar forcim e fëmijësPas lindjes së një fëmijë është pothuajse e njëjtë imuniteti si nënë. Kur gji, kjo situatë vazhdon për disa muaj. Pasi duhet të mbështetet në mbrojtjet e tyre. Për të forcuar imunitetin duhet të fillojë forcim nga fëmijëria e hershme.
Perandoresha Elizabeta, Catherine II duke larguar djalin e saj Pali, e gjeti atë në kujdesin emergjent. Catherine II shkruante:
Ai ishte shtrirë në një dhomë shumë të nxehtë, pelena fanellë në shtrat, mbuluar me gëzof të zi dhelpra; ajo ishte e mbuluar me një batanije me kulmin saten në leshi, dhe në këtë batanije e kadife rozë, Dhelprat e zezë djersën veshur me gëzof të teknologjisë nga fytyra e tij në të gjithë trupin, në mënyrë që kur ai u rrit, të ftohtë dhe era vogël sëmurë.

Future Alexander Unë, biri Pali Petrovich, Catherine II solli ndryshe:
Një krevat i vogël i z Aleksandrit, pasi ai e di as tub as lëvizje sëmundje - hekur, pa shpërndarjen; Ai fle në një dyshek lëkure, i mbuluar me një fletë, ajo ka një jastëk dhe një batanije të lehta angleze nga lindja e tij për të mësuar në ablutions përditshme në banjo, nëse ai është i shëndoshë; Fillimisht, uji ishte i ngrohtë, tani ajo është e ftohtë, solli vetëm para se ai e di të ftohtë, e plotë të madh, të shëndetshme dhe shumë e gëzuar, as edhe një dhëmb të vetëm dhe britmat pothuajse asnjëherë.

Për të forcuar forcën që është e nevojshme për të shpenzuar më shumë kohë në rrugë, tre ose katër orë në ditë. Në rast të kushteve të pafavorshme të motit - era e fortë, acar nën-15C - ende duhet të ecin të paktën gjysmë ore disa herë në ditë.
Shumë nëna mosbesues frika panik shumë i ftohtë dhe kështu këndi i fëmijës. Ajo rezulton se çfarë disa ajo fillon ftohjet, duke hequr vetëm jashtë apo shtëpi mitts probihshys në dysheme të ftohtë pa pantofla. Është e nevojshme për të mësuar fëmijërinë e hershme në flladin e tij të ngurtësohet gradualisht.

Fëmijët veshin e nevojshme duke pasur parasysh faktin që ato janë në lëvizje të vazhdueshme. Aktiviteti Motor është forcimi imunitetin natyror. Sa më shumë që një fëmijë në rrugë shpesh nxehtë jo, të ftohtë. Mbinxehje edhe të dëmshme për shëndetin si hipotermi.
Për të përmirësuar shëndetin, dridhura të dobishme duke përdorur trajtimet me ujë. Ju mund të marrë dush çdo ditë për gjithë trupin ose vetëm të ndaluar. Në rangun e parë të temperaturës mund të jetë i vogël, me 36-38S të 23-25S. Pastaj ju gradualisht ulur kufirin e poshtëm. Të përfundojë procedura nevojë për ujë të ngrohtë.

Një mënyrë e thjeshtë për kalitje, kështu që ju nuk keni për të trajtuar pectoris, është një gargling rregullt me ​​ujë të ftohtë në mëngjes dhe në mbrëmje. Ju duhet të fillojë me ujë me temperaturë dhome, pastaj ngadalë ulur atë.
Përveç kësaj, sëmundje të shpeshta në fëmijët mund të shoqërohet me praninë e krimbit, adenoids kronike, sinusit, grykët dhe madje edhe dhëmbët e keqe. Gjetja dhe eliminimin vatra e infeksionit kronik, të paaftë për të rritur imunitetin, forcimin atë, dhe më pak gjasa për t'u ulur në pushim mjekësor.

Si për të forcuar sistemin imunitar të të rriturve dhe fëmijëve mjetet juridike populloreIlaç i thjeshtë popullore për forcimin e sistemit imunitar - varrose hundën në një zgjidhje të dobët të kripë deti sodium ose normën e 1 lugë çaji në një gotë me ujë. Kjo zgjidhje është gargarë e dobishme që në moshën katër. Ju mund të blej të gatshme kripur llak hundës - Akvamaris, Akvalor, SALINA Marimer. Vaj Popular oxolinic nuk duhet të përdoret gjatë shtatzënisë dhe lyej hundës mucous fëmijët e saj të vegjël.
Në peshku vaj përmban vitamina A, D, minerale dhe acide yndyrore. Në veri, ky mjet të marrë të gjitha muaj, titullin e të cilit përmbante letrën "p"Janar, shkurt, mars, prill, shtator, tetor, nëntor, dhjetor.

Ilaç me përvojë popullore për imunitetin është trëndafil. Ky ilaç natyral përdoret në rast të mungesës së vitaminave, veçanërisht vitaminës C. Përveç kësaj, Rose është një efekt diuretik, choleretic, plagë shëruese. Katër fruta lugë të thata derdhur pintë e ujë të valë dhe të insistojnë në një termos jug. Është e dobishme për të pirë mjaltë në mëngjes dhe në mbrëmje.
Një tjetër mjet i dobishëm për përmirësimin e sistemit imunitar njerëzve - hudhër. Është e dobishme për të shtuar pak ushqime, sidomos gjatë epidemive. Gjithashtu, nuk më pëlqen parazitëve të zorrëve hudhër të shkaktojë një rënie në mbrojtjen.

E mirë për të gatuaj pije frutash me ijet u rrit, Kastrati, Kastrati, raspberries. Ju duhet të përgatisin lëndën e parë - manaferrat, i nevrikosur me sheqer. Një kilogram manaferrat (Kastrati, raspberries) të përziera me 1.5-2 kg sheqer. Për të shpërndarë sheqer të shpejtë, kapacitetin në të cilën përzierje mund të jetë pak më e ngrohtë, por jo për të sjellë përbërjen në një çiban. Jam rezultuar dekompozuar në kavanoza të pastër të thatë dhe të mbyllur me kapak polietileni dhe për të mbajtur në frigorifer.
Një mulli mishit të humbasë një kile Kastrati, një limoni pafarë, përzierje, duke shtuar mjaltë për shije. Merrni çaj me 1-2 tbsp

Useful ekstrakt hithër: 1 tbsp Gjethet e thata brewed filxhan me ujë të valë, infused për 10 minuta. Merrni filxhan tretë tri herë në ditë.
Por recetë është mjet e shijshme dhe e dobishme për imunitet: kajsi mish i grirë, kumbulla të thara, arra, rrush, lëvore limoni në. Në përzierje gatuar shtoni mjaltin në shije, të hedhur në një kavanoz qelqi dhe dyqan në frigorifer. Merrni në një stomak bosh 1 tbsp. l. disa herë në ditë.
Produkte për imunitetin që të jenë të ndryshme janë të larta në zink. Ky element është veçanërisht e nevojshme për të siguruar mbrojtje antioxidant. Shumë fara kungull zinku, arra pishe, bajame, thjerrëzat, orizi, Turqi rosto, sardelet, kos.