Si për të zvogëluar presionin - presionin e ulët në shtëpiPresionin e lartë të gjakut të shkaktuara nga hipertensioni
(Hipertensionit) prek rreth gjysma e njerëzve në Rusi. Kjo vlerë konsiderohet ngritur lart 140/90 mm Hg, pavarësisht nga mosha. Mënyrë që të reduktojë presionin, ne e dimë shumë. Në çdo rast, trajtimi i hipertensionit është e rëndësishme për të kuptuar se një arsye e mundshme - rezultat i punës intensive të zemrës, e cila ka për të nxitur përmes enëve të gjakut të trurit sasinë e nevojshme të gjakut në tru ngushtuar nuk ndihen uria oksigjenit. Kështu enët e gjakut dhe zemra mund të jetë e shëndetshme dhe nuk vuajnë nga ndonjë sëmundje organike.


Simptomet e presionit të lartëKur tensioni i gjakut, veçanërisht dhimbje koke. Më shpesh në qafë, dhe dhimbje mund të shfaqen pas zgjimit në mëngjes.
Simptoma të tjera të zakonshme janë rritur presionin:
pagjumësi;
nervozizëm;
ulje në mprehtësi vizuale;
dhimbje në zemër, të fillojnë të jenë të palpitations ndjerë, gulçim;
humbjen e kujtesës;
marramendje, nosebleeds.
Në mënyrë tipike, simptoma ndodhin kur drejtimin e hipertensionit. Ne duhet të vuajë atë për vite për të marrë këtë çrregullim shëndetësor.

Gjithashtu kriza hypertensive mund të ndodhë - rritje të papritur në presionin e gjakut. Shpesh ato shkaktojnë është stresi, lodhje e tepruar përpjekje fizike që kishin grumbulluar si rezultat i pushimit të pamjaftueshëm.

Si për të ulur presionin në shtëpiUlja e normave të larta të nervit ndihmon në eliminimin e ngjeshur në shtëpi dhe në punë. Një kusht i detyrueshëm për trajtimin e suksesshëm të presionit të lartë të gjakut është një sfond pozitive emocionale.
Një nga kushtet e gjendjes optimale mendore të pacientit kanë një profesion të preferuar. Ju gjithashtu duhet të mbajë marrëdhënie miqësore dhe për të siguruar harmoninë e jetës seksuale.

Shpesh luan rolin e faktorëve të trashëgueshëm. Kjo është në qoftë se prindërit apo të afërmit janë të prekur nga kjo shkelje e shëndetit yyazytsirnist dukuri e saj tek fëmijët është në rritje.
Ajo ka filluar për të kontrolluar peshën dhe të heqin qafe e yndyrë të tepërt. Ndërsa, në mënyrë për të siguruar ushqim të gjitha indet e trupit, zemra ka të bëjë shumë punë për të pompimit deri më enëve të gjakut.
Ulja e normave të larta shpesh të jetë e mundur përmes ushtrimeve atletike që mund të bëhet në shtëpi. Jetese më të ulur në zemër dobëson dhe pesha - rritje.

Është e njohur se kripa mban sasi të tepërta të lëngjeve të trupit. Është më mirë për të krejtësisht vidyazykatysya nga përdorimi i tij.

Sa shpejt reduktojë presioninPër uljen e presionit të shpejtë mund të përdorni metodat e mëposhtme:
Njomet në uthull molle, napkins letër dhe atyre të bashkëngjitni këmbët për 10 minuta.
Një përzierje e tretësirë ​​së sanëz, Leonurus, nevoja murriz dhe valokordin që vazhdimisht të kryer rreth. Kur simptomat e presionit në rritje për të marrë një lugë çaji të përzierje, përhapur atë në pak ujë.
Ulja e normave dhe të shpejtë për të përmirësuar Korvalol mundur. Për këtë Korvalol 45 pika përzier me një kupe çerek e ujit të nxehtë që temperatura e ujit të mund të ketë një pije në një gllënjkë. Rreth gjysmë ore status përmirëson.

Kryejnë ushtrime të thjeshta të frymëmarrjes. Për ta bërë këtë, të ulen të qetë, të pushojnë trupin tuaj, merrni frymë thellë dhe ngadalë nxjerr 7.10 sekonda. Metoda më e lehtë kryer dy ose tre minuta, zvogëlon vlerën e kufijve sipërme dhe të poshtme e 20-30 njësive.
Vëzhgoni kujdes dhe në çdo rast jo për panik, sidomos kur presioni papritmas bëhet e lartë. Nëse kjo është shumë e ashpër të ulët, ju mund të vjella, marrje mendsh, humbje të vetëdijes deri në. Sidomos në qoftë se ju teproj me dozen, pasi shumë shpesh pas një dozë të vetme në një periudhë të shkurtër kohe të marra në një tjetër, sepse pacienti duket se doza e parë nuk kishte efekt. Rezultati mund të prishin në masë të madhe sistemin kardiovaskular deri në gjendje kome.

Si për të ulur presionin me anë të ushqimit të përshtatshëmNë trajtimin e hipertensionit është e rëndësishme për të vëzhguar dietë e duhur. Ju duhet të hani sa më shumë perime të jetë e mundur dhe vidyazykatysya e ushqimeve yndyrore. Sigurisht, të kufizojë futje kripë.
Veçanërisht e rëndësishme për të vëzhguar futje bilancin e kalium, kalcium, magnez dhe sodiumit. Në të rriturit kanë nevojë për 1500 mg 1200mh përditshme kalium kalcium, magnez 450mh dhe 1500 mg e sodiumit.
I cili produkt është më e dobishme elementët gjurmë hipertensionit
Kaliumi. Shumë nga kaliumit gjenden në kajsi, fara kungull, bajame, rrush, kumbulla të thara, arra, hikërror, avokado, lakër brukseli, selino, kërpudha;

Kalciumi. Ky mineral gjurmë gjendet në lakër, fasule, djathë të ulët yndyrë, kos, karkaleca;
Magnezi. Ajo është gjetur në fara kungull, farat e susamit, bajame, kikirikë, bollgur, fara luledielli;
Natriumi. Burimi i natriumit - kripë, por ajo mund të marrë jo më shumë se gjysmë lugë çaji në ditë dhe është duke shqyrtuar kripëra janë gjetur në ushqime të konservuara - të tilla si majonezë ose ketchup.
Ushqimi për hipertension duhet patjetër të përfshijnë acidet yndyrore polyunsaturated bëjë enët e gjakut elastike. Për ta bërë këtë, përdorni vaj ulliri, salmon, shojzë e Atlantikut Verior, skumbri dhe peshk tjetër yndyror.

Në produktet detyrimisht duhet të përmbajnë vitamina E, C dobishme për trajtimin e hipertensionit të hanë blueberries, lakër jeshile, majdanoz, spinaq, frutave agrume, speca të kuq, luleshtrydhe.
Hulumtimi i kryer nga London School of Medicine, demonstroi se uljen e presionit të quhet me një gotë lëng panxhar. Efekti zgjat për rreth një ditë. Pas gatimit lëng panxhar duhet t'i jepet 02:00 qëndrojnë të heqin qafe e substancave të dëmshme të paqëndrueshme. Pastaj holluar në gjysmë me ujë dhe lëng holluar pi gjatë ditës në doza të ndara.

Rritja ose rënie në presion shkakton konsumin e kafe?
Shumë mosmarrëveshje ngre pyetje në lidhje me ndikimin e kafesë në rritjen e presionit të gjakut. Besohet se disa gota e kafe marrë gjatë gjithë ditës, duke rritur normat nga 2-3 mm Hg. Natyrisht, kjo është shumë e vogël për të seriozisht të folur për rreziqet e hipertensionit kafe.
Studimet në vende të ndryshme, të çojë në përfundimin e qartë që redukton ose rrit presionin e kafesë. Ekspertët britanikë besojnë se zakon të marrë kafe performanca përditshme vështirë rritur, por mund të rritet menjëherë pas pranimit. Vlerat e saj e sipërme dhe të poshtme janë rritur me 5 mm Hg dhe mbajtur për një orë në tre orë.

Mjekët holandezë të cilët bindin pinë kafe të shkojnë për të pirë pa përmbajtjen caffeine gjithashtu arriti në përfundimin se rritja kafe praktikisht asnjë tregues në të gjithë vënë re se ka mbetur afërsisht në të njëjtin nivel.
Pirja Hibiscus çaj
Shumë prej tyre kanë dëgjuar versionin se çaj Hibiscus ftohtë ul presionin e gjakut, dhe e nxehtë - rritje. Edhe pse përvoja tregon se çdo gjë është shumë individuale. Sipas hulumtimit nga mjekët amerikanë, çaj Hibiscus është treguar rregullisht marrin pacientët hypertensive gjithë. Megjithatë, studimi nuk specifikon në çfarë forme - Vlerësimi i nxehtë ose të ftohtë. Në grupin e testuar pas gjashtë javësh të përdorimit të rregullt të Hibiscus çaj tri gota në ditë normat e reduktuar me një mesatare prej 6-13%. Më tej, çaj, ul presionin e gjakut, është i dobishëm për zvogëlimin e rrezikut të goditje, aritmia dhe sëmundjeve të ndryshme të zemrës.

Mjete Hipertensionit Trajtimi populloreTrajtimi i hipertensionit është e rëndësishme jo vetëm për të hequr qafe dhimbje koke dhe simptoma të tjera të pakëndshme, por edhe për të zvogëluar barrën në zemër, e cila në rrethanat është i detyruar të punojë më intensivisht.
Përvojë ilaç popullore për hipertension - chokeberry
të normave të ulëta për çdo ditë për dy javë në një rresht të dobishme për të ngrënë manaferrat 10g 30g ose presion për të bërë lëng;
Manaferrat aronia mund të jetë përzier me sheqer per 1 kg rërë manaferrat 700g. Mbani përzierje duhet të jetë në frigorifer. Merrni dy lugë dy herë në ditë;

në rastin e diabetit mbipeshë ose mund të përgatisë infuzion, derdh një lugë gjelle e manave të thata të malore filxhan hirit ujë të valë. Pas gjysmë ore filtër infuzion dhe të marrë 2-3 lugë Tabela 2 herë në ditë. Gatuar dhe ftohur infuzion për të mbajtur në një vend të ftohtë.
Si për të reduktuar lëngje presion
dy gota vendosën 02:00 lëng panxhar përzier me 250 g mjaltë, shtoni copëtuar lëvozhgë limoni me 300 ml lëng boronicë, 250ml vodka. Merrni në lugë gjelle presion të lartë për orë para ngrënies;

pije çdo ditë një gjysmë gotë me lëng boronicë;
trajtimi i hipertensionit të mjeteve juridike popullore mund të mbrojë lëng panxhar përzier me lëng karrote, shtoni një gotë me mjaltë, një gjysmë gotë me lëng boronicë dhe të njëjtën sasi e vodka. Tre ditë të këmbëngulë në një vend të errët të ftohtë për të marrë presionin e një lugë gjelle tri herë në ditë.
Lemon ul presionin e gjakut
Në shtëpi, do të përgatisë një përbërje të dobishëm terapeutik e limon dhe hudhër. Ju duhet të lëvizni nëpër një mulli mishit me tre lëvore limoni, tre krerët e hudhër. Hidh përzierje pesë gota ujë të valë dhe të lënë për ditë në një enë të mbyllur, nxitje herë pas here. Ditën tjetër, thahet. Për të ulur presionin e gjakut, të marrin një lugë gjelle tri herë në ditë për një orë para ngrënies. Goja shpëlarje pas marrjes më të mirë për acid limoni nuk është gërryjtem smaltin e dhëmbëve.

Murriz reduktuar presion dhe boronicë
duke e bërë në bazë të manaferrat murriz 100g pour 2 gota ujë të ftohtë. Në mëngjes, kokrra të kuqe gjatë kuzhinier në të njëjtin ujë, thahet.
një kile përzierje boronicë me sheqer, të marrë në presion në sasi të vogla ore para ngrënies;
dy gota boronicë derdh 250 ml ujë, shtoni gjysmë gotë me sheqer dhe vlim. Pini për të ulur normat e në vend të çajit;
kile Kastrati kilogram kilogram me sheqer dhe ftoh. Merrni një lugë gjelle tri herë në ditë për një orë para ngrënies 20 ditë. Bëni një pushim prej shtatë-ditore dhe për të vazhduar trajtimin.