Si për të ulur presionin në shtëpi Si për presionin e ulët të gjakut shpejt


Ne vazhdojmë të flasim për rritjen e presionit. Sot, do të përpiqen të kuptoj se si të merren me të.
Nga rruga, nëse ju mendoni se për shkak se ju jeni të rrezikut të rinj jashtë, të detyruar të ju zhgënjej: hipertension ri dhe gjithnjë e më shumë viktimat e saj janë fëmijët. Por, si të rriturit, por - sipas statistikave 40% e të rriturve vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut.
Prandaj, unë ju këshilloj në çdo rast të dhënë për të shkruar më poshtë: Këto këshilla do të ndihmojë në uljen e presionit e presionit të lartë të gjakut dhe njerëzit e shëndetshëm për të mbajtur atë normale.





Si për të ulur presionin në shtëpi?





Siç mund ta kujtoni nga artikullin e fundit, shumica shkaqet e hipertensionit në zonën e ndikimit tonë. Prandaj është e logjikshme të supozohet se heqja e të njëjtat arsye - ky është hapi i parë në luftën kundër presionit të lartë të gjakut.
1. Shpëtoj kilogram.
Peshë të tepërt është ngarkesës shtesë në zemrës dhe enëve të gjakut. Si të shpëtoj prej tij - është një temë për një tjetër artikull apo edhe një libër
2. Hani e drejtë.
Thonë "jo" kripur, skuqur, i tymosur, yndyrë. Jeta juaj nuk duhet të jetë më shumë se patate të skuqura, burgers dhe rreziqet e ngjashme (e mundur vetëm në raste të rralla ku në fakt të marrë kënaqësi nga ajo). Jo kafe mirëpritur, alkooli, biskota konservuar. Preferojnë perime, fruta të thata, peshk.

Në përgjithësi, tema është mjaft voluminoz, kështu që unë do të shkruaj një artikull të veçantë mbi të. Por disa pika veçanërisht të rëndësishme unë dua të tërheq vëmendjen tuaj më poshtë.
3. A nuk SOLITE.
Salt meriton vëmendje të veçantë. Sasia e rekomanduar ditore "vdekja e bardhë" - '15 di që përmbajnë shumë kripë në salcice dhe i konservuar. Pra edhe një herë tregoni atyre "jo." Nëse ju ndjeni shijen e kripur është shumë e rëndësishme për ju, atëherë vdavaytesya disa truket.
Së pari, ushqimi SOLITE kur ajo flaunts në një pjatë. Së dyti, përdorni kripë diete me pak sodium.

Minerale 4.Dobavte.
Elementi më i rëndësishëm gjurmë për sistemin kardiovaskular - është kaliumi. Ai, që ra fjala, siguroj ju në rast të punës së dobët të rekomandimeve të mëparshme (kalium heq kripë tepërt nga trupi).
Gjithashtu nevojitet për zemër të shëndetshme dhe magnez, që e bën "motor" tuaj të fortë dhe parandalon mpiksjen e gjakut.
5. Hani peshk.
Omega-3 acide që përmban sasi të mëdha të peshkut të kuqe, të ndihmojë për të zvogëluar presionin. Nëse ju nuk më pëlqen peshku, ju mund të përdorni vaj peshku

6. për të harruar e zakonshme.
Armiku kryesor - është duhani. Unë kurrë nuk kanë pasur zakone të tilla, sepse përvoja e tyre vidyazyka pirja e duhanit nuk mund të ndajnë. Por, në afërsi time të menjëhershme ka disa njerëz që lënë duhanin. Dhe unë do të ndajnë eksperiencat e tyre në të ardhmen e afërt. Pra, mos harroni të regjistroheni për përditësime, në qoftë se ju nuk doni të humbasë këtë artikull.
Alkooli, droga, bixhozi - mos presion miqtë tuaj
7. Leviz!
Të presionit të ulët të gjakut kërkon stërvitje të rregullt dhe të moderuar. Për trajnimin sistemin kardiovaskular not aftë, biking, vrapim ose në këmbë, klasa yoga dhe si. Por tyahanye pesha apo krah mundje nuk do të përshtaten.

Në çdo rast, gjatë ushtrimit të ndjeheni keq nxitim për të përfunduar atë.
8. Phytotherapy.
Ulja e presionit në shtëpi ndihmon këtu është një recetë e thjeshtë: një grusht u rrit hips, murriz dhe një pjesë të vogël pak e kajsi të thata të plotësoni në një termos dhe i hedh ujë të nxehtë gjatë natës. Çdo dimër unë pi një pije.
9. Më pak nervoz, buzëqeshje më shumë!
Nuk është sekret se stresi rritet seriozisht presionin. Provoni çdo gjë negative stresit në jetën tuaj kanë qenë më pak. Më e keqja, kur diçka i mërzitur me ju, atëherë ju ende të ulen dhe të shikojnë "erë" një problem.

Por shkencëtarët besojnë se qeshurit është në gjendje për të trajtuar hipertensionit, si dhe përmirëson elasticitetin e enëve të gjakut dhe qarkullimit.


Sa shpejt reduktojë presionin?





Të gjitha këshilla e mësipërme do të sjellë rezultate vetëm nëse ata plotësojnë një kohë të gjatë. Por, çfarë nëse ju duhet të shpejt të reduktuar presionin në shtëpi? Ka disa këshilla për këtë çështje!
1. Ushtrime të frymëmarrjes.
Brenda 2-3 minuta mbajë nxjerr frymë tuaj për 5-10 sekonda. Trupi duhet të jetë i qetë: më shpjegoj këmbët në gjunjë, duart të ngjashme me bërryla.

2. Uthulla e Molles.
Të njom molle uthull kompresë apo leckë fashë dhe e vënë atë në dysheme, në katin e para se të vënë polietileni. Vini këmbët tuaja mbi rroba dhe të mbajë për 5-10 minuta. Kaloni matje presion, dhe në qoftë se ajo ka rënë në normale, pastaj të përfundojë procedurën.
3. Ohladytes.
Për të ulur presionin e rekomanduar për pije fytyrën me ujë të ftohtë dhe do ta mbajë atë në duart e saj në bërryla. Ju gjithashtu mund të njomet leckë dhe atë të bashkëngjitni pleksus diellore apo qafë (vendin ku gjëndrën tiroide).

4.What diçka kosi.
Kjo do të zvogëlojë mund të pini çaj jeshil brishtë me limon presionin.
5. "Chernoplodka."
Ajo ka qenë prej kohësh i njohur për vetitë e presionit chokeberry ulët. Për ta bërë këtë shpejt, ju duhet të pini një gotë me lëng frutash ose komposto me të.
6. Massage.

Kërkoj artikull online në "sa shpejt reduktojë presionin në shtëpi", gjeti një mënyrë shumë interesante. Për të normalizuar presionin e nevojshme për të ndikuar në pika të caktuara akupunkturë.
Gjatë llapë e veshit të gjeni thellimin dhe shpullë nga kjo pikë në mes të klavikul, siç është paraqitur. Kaloni në këtë linjë 10 herë në çdo anë. Ajo duhet të jetë stroking e lehtë, duke shtypur është e nevojshme.

Shumë interesante, të vërtetë e ndihmon në këtë mënyrë? Nëse dikush provuar atë, ju lutemi shkruani në komente.
E pra kjo është e gjitha për sot!