Si të hiqni një dhimbje koke gjatë shtatzënisë


Gratë shtatzëna i trullosur dhe i lënduar jo vetëm nga kujdeset. Shumë nënat e ardhshme janë të njohur me migraines. Migrenë lind nga trazirat biokimike në tru dhe ndryshon tonin e enëve cerebrale. Migrenë zakonisht fillon në femra gjatë ovulacionit dhe menstruacioneve - por këta faktorë shkaktojnë migrenë shtatzënisë pamundur. Pse, atëherë nuk ka dhimbje në kokë nënën shtatzënë, dhe duke hequr dhimbje koke gjatë shtatzënisë?
Shkaqet e dhimbje koke
Shkakton shumë dhimbje, stresi, tepërt ose mungesa e gjumit, lodhje, ndryshimeve të motit, dritat shumë të ndritshme, lëshojnë zë të lartë, uria, tymit të duhanit. "Fajtorët" e sulmeve migrenë mund edhe të produkteve në vijim: çokollatë, enët kineze, djathë, arra, kos, avokado, mëlçisë pule, qentë e nxehtë, përfaqësuesit e agrume, banane, turshi dhe mallra të konservuar, kafe, çaj, Coca-Cola.


Ndryshimi ndryshimet hormonale gjithashtu të ndikojë në parametrat e ndryshme biokimike. Gratë më shtatzëna që vuajnë nga migrenë, harrojmë për atë në 2-3 trimesters.

Simptomet e sulmit migrenë
Migrenë është i ndarë në migrenë të rregullt dhe të ashtuquajturën "atmosferë". Së pari, nuk ka "Aura" - flashes e dritës, melteshaschye sytë, zigzags shkëlqen, shimmering pikë lundrues, dhe ndjeshmëri mund të ndryshohet. Një orë pas "atmosferë" në kokën time fillon të rrahë fort dhimbje, zakonisht e njëanshme, të shoqëruar nga të vjella, vjellje dhe fotofobi.


Si shtatzënia shpëtoj migraines?
Për të thënë lamtumirë për migraines, ju duhet së pari të hiqni faktorët e saj provokimin e ndodhisë - të tilla si dietë qartë i produkteve të "rrezikshme". Gjatë shtatzënisë mund të trajtimin e migrenës "paracetamol", në qoftë se antihistamines përshtatshme ("suprastin", "diazolin", "fenkarol"). Nënat e ardhshëm nuk mund të marrë "Nurofen", "aspirina", "ergotamine", "propranololi".

Dhimbje koke si një simptomë e sëmundjeve të rrezikshme
Për fat të keq, natyra e dhimbje koke nuk është gjithmonë e sigurt. Ndonjëherë dhimbja në kokë mund të sinjalizojë sëmundje të rrezikshme. Gratë shtatzëna duhet të mbani mend këtë. Pra, në 2-3 tremujorin rrit rrezikun e goditje, clots gjakut në venat e paraqitjes së trurit, rrit presionin brenda kafkës, gjakderdhje.

Dhimbja në kokë mund të sinjalizojë një rritje të presionit të gjakut. Rritur presioni - është simptomë kryesor i hipertensionit, sëmundjeve të veshkave, preeclampsia (preeclampsia - toksikoz vonë) shtatzënisë.

Metodat e trajtimin dhe parandalimin e dhimbje koke gjatë shtatzënisë

Ushqim
Duke ulur nivelin e sheqerit në gjak mund të shkaktojë dhimbje koke, kështu që gratë shtatzëna janë të rekomanduara për të ruajtur atë në një nivel konstant. Ushqimi duhet të merret shpesh preferojnë të energjisë-ushqime të pasura më të mirë, të tilla si përmbajtje të lartë të karbohidrateve komplekse.


Ajri i freskët
Nxehtë, sweltering, pluhur, tym-mbushur dhe dhomë të ventiluar rrallë mund të shkaktojë dhimbje koke. Nëse ju gjeni një dhomë të mbushur me njerëz shumë, duhet të zgjidhni një vend në vendin fqinj - kështu që do të jetë më e lehtë për të largohen nga dhoma dhe të bëjë një frymë e ajrit të freskët.
Në dimër, apartament me ngrohje qendrore përfshihet më shumë roztashovuytesya pranë dritareve të hapura për të reduktuar ndikimin overdried ajrit në apartament. Ionizer dispozicion.

Mjetet juridike në shtëpi

Metoda më e mirë për të luftuar dhimbje koke gjatë shtatzënisë - një masë parandaluese. Por shumë gra shtatzëna, por jo nervor, hani siç duhet dhe shpesh jashtë, megjithatë, ndjeni dhimbje në kokën time. Ju mund të provoni një qasje të ndryshme ndaj luftimeve dhimbje. Provoni metodat e mëposhtme të tërheqje dhimbje koke, të sigurt për të dy ju dhe fëmijën.Kreu massagingGënjeshtër apo roztashuytesya karrige të rehatshme, të pushojnë, dhe të ketë një të dashur që ju masazh zonën e kokës, ku dhimbja është ndjerë. Lëvizjet duhet të jetë rrethore dhe shumë energjike. Në rast dhimbje koke të shpeshta mund të kthehet për të profesionistëve me teknikë acupressure e qafës dhe tempujt.
Pastrimi sinusetShtatzënia rrit hormon konhestyya sinuset. Gjithashtu këtë gjendje rritet duke qenë në një, të zihet fryma, dhomë të nxehtë unventilated, sidomos në dimër. Ju mund të përdorni "sauna fytyrës", është shitur në dyqanet e bukurisë. Për të marrë më shumë kënaqësi nga ajo kthehet pajisjen tuaj në tryezë, të përballet me anim përpara dhe zoom për 5-10 minuta rastrubu që ajo të "sauna", i cili do të largohet nga palë. Emision televiziv emocionuese dhe muzikë relaksuese për të ndihmuar të kalojë procedurën e sinuseve pastrimin, dhe mos e ndërprisni atë para kohës dëshiruar.
ÇlodhjeNjerëzit që shpesh vuajnë nga migraines, e dinë se mënyra më e mirë për të hequr dhimbje koke - një gënjeshtër poshtë në një dhomë të qetë dhe të errët.
Nëse keni provuar të gjitha këto metoda dhe kostot e trajtimit, por dhimbja në kokën time ende të shqetësuar, konsultohuni me mjekun tuaj për mjekim dhimbje të sigurt për gratë shtatzëna. Për shembull, nëse gjatë shtatzënisë herë pas here përdorë "acetaminophen" ("Tylenol") - kjo është e sigurt, por pritja e drogës mund të shkaktojë dëm. Shumica droga janë trajtimi i migrenë, veçanërisht ato që përmbajnë shtatzënisë ergot rrezikshme. E njëjta gjë vlen edhe për shumë painkillers përbashkëta të tilla si "ibuprofen".


Shëndeti për ju dhe fëmijën tuaj!