Si për lehtësimin e stresit në shtëpi


Jeta në kushte moderne dhe stresi - për kolegët. Veçanërisht e rëndësishme kjo ishte për qytetet e mëdha, me ritmin e saj të harbuar të jetës. Periferikësh çështje nuk është anashkaluar, sepse njerëzit jetojnë kudo, dhe nga stresi askush nuk është imun. Njerëzit e mirë jetuar shekujt e kaluar - ata nuk e dinë se çfarë e stresit, dhe në qoftë se ju mendoni atë dhe pastaj përsëri nuk e di se çfarë është. Popull i ditur thonë se nuk është çudi - më pak se ju e dini, gjumi është më e fortë. Sa më shumë media thonë se rreth nesh sëmundje të ndryshme që tani janë në "modë", aq më shumë gjejmë ato. A nuk është ajo?


Stresi quhet sëmundje ndonjëherë. Ai është subjekt i shumë njerëzve në mbarë botën. Shmangur atë ndoshta nuk do askënd (përveç fiseve të egra të Afrikës), për shkak se ajo është e lidhur me progresin, dhe ajo nuk mund të ndalet. Le të mos panik dhe të mësojnë se si për të reduktuar stresin në shtëpi.
Çfarë është stresi dhe se si ajo ndikon në jetën tonë? Sipas këtij koncepti, e kuptojnë presionin e ushtruar mbi njeriun i cili i dha ekuilibrin e sistemit tonë nervor (dhe jo vetëm psikologjike, ne zakonisht përdoret për të imagjinoni veten time). Kush apo çfarë është aq në gjendje të ndikojë në një person? Çdo gjë - vetë jeta.

Por disi në të njëjtën situatë, disa mund të ndjehen tensione, por jo të tjerët. Sepse ne jemi të gjithë të ndryshëm - karaktere, bilanci psikologjike, rrethi i brendshëm, ekzistenca tashmë e kryer ndjenjat emocionale - e gjithë kjo ndikon në frekuencën dhe kohëzgjatjen na subjektet e stresit. Natyrisht, shumica e njerëzve ndjehen të theksuar kërcënimin për jetën apo situatë të rrezikshme, por problemet e brendshme që ndodhin me rregullsinë palakmueshme duke u ndjerë. A nuk mendoni se vetëm emocionet e këqija mund të shkundur sistemin tonë nervor. Gëzimi ose lumturi e madhe për të shkaktuar të paktën ide.

Sigurisht, më mirë të ndjehen stresin e ngjarjeve të lumtur, por jeta nuk është gjithmonë mënyra që ne duam. Për të reduktuar stresin në shtëpi, provoni duke përdorur disa teknika që mund t'ju çojë me siguri nga ky kusht ose parandaluar atë në të ardhmen.


1 ditë pa pagesë
Të gjitha sëmundjet e nervave. Shpëtuar ata "operacional" - përgjegjësinë tuaj të drejtpërdrejtë. Por si mund të thyejnë edhe ata nuk i japin. Ju jeni aq të zënë orarin tuaj është pikturuar për dy javë përpara, dhe ju nuk mund të gjeni edhe një moment të lirë. Ne do të duhet për të gjetur, dhe as edhe një minutë, dhe një ditë të lirë. Kuptojnë të gjitha rastet nuk riciklojnë thjesht të jetë e mundur. Mos planifikoni atë ditë dhe të marrë kohën tuaj, dhe ju jetoni në një ritëm të furishëm. Kaloni një ditë vetë! Shko ku jo shumë kohë më parë, por të kërkuar për të vizituar. Ose anasjelltas - Rri në shtëpi, kthehet në muzikën tuaj të preferuar dhe lirisht relaksohuni nga puna. Vetëm një ditë, por ndonjëherë është aq e rëndësishme në jetë.Organizoni një masazh
Provoni një masazh. Ju do të gëzojë dhe për të hequr tensionin nervor.
Hidhni një çorapë dhe të vënë 2 me 1 topa tenisi në secilin. Roztashuytesya në krevat ose në dysheme (si ju e gjykojnë të arsyeshme) dhe vënë nën shpinë, në shpinë, këto topa, një në çdo anë të shtyllës kurrizore. Bëni lëvizje të ngadaltë e trupit në drejtime të ndryshme, pa marrë prapa nga Simulators rrumbullakët.


Mos harroni fëmijërinë e artë
Fëmijëria është e të gjithë të ndryshëm, por gjithmonë do të ketë një kujtim që do të mbahet mend për një jetë. Për disa kjo është një rritje në sallon akullore, dhe dikush vetëm çiklizmit në parkun pranë qytetit. Pse të mos i mbledh kujtime të këndshme?

Ju të bëhet një i rritur, njeri i respektuar dhe do të duket i trashë në sandbox? Ju ndoshta keni djem a nipa, shko me ta në park ose në shesh lojërash, duke luajtur me ta, ju nuk do të duken "dele e zezë". Një kap dhe të shkojnë në plazh - për të ndërtuar kështjellat e rërës. Kujtimet e fëmijëve e mbushur me emocione pozitive, dhe në këtë mënyrë të ndihmojë për të shmangur stresin.


Shëndoshë Pleasant
Melodi të shëndosha e dobishme të këndshme nuk mund të pirë e të ngrënë, por edhe për të përmirësuar shëndetin. Pse jo vetëm të dëgjojnë për të, atëherë zemra është e mbushur me gëzim, por nuk këndojnë vetë, edhe në qoftë se ju nuk gjithmonë merrni në muzikë? Le emocionet tuaja të dalë. Nëse ka një dëshirë - për të kërcyer.Të menduarit
Edhe në qoftë se ju kurrë nuk kam medituar, aq më shumë ajo është një vlerë të provoni. Nuk ka nevojë për të shkuar diku të veçantë apo të presë për momentin e duhur. Pse të mos i bëjë meditim në shtëpi, për shembull, në kuzhinë, në përgatitjen e sallatë. Qëndro disa minuta, të gëzojnë ngjyrat e ndryshme të perimeve tuaja. Paramendoni se si ata u rrit nën rrezet e diellit, nalyvalysya dhe të bëhet më mirë dhe më të bukur. Mendime mbi diçka të ndritshme, një mendje e bukur një mënyrë pozitive. Në një moment problemet janë zakonisht problemet e vogla që janë të lehta për të mbijetuar.

Mundohuni sa më shumë të jetë e mundur në ngutje dhe nxitim e përditshme dhe për të gjetur kohë për reflektim të tillë. Ato ndihmojnë për t'u çlodhur, dhe në këtë mënyrë të japë pjesën tjetër të sistemit nervor.


Vetëm 1 ditë e mirë gjë
Besoni mua - kjo nuk është e vështirë. Askush nuk ju pyet për të hedhur një flakë zjarri dhe të shpëtimit dikush jetën e njeriut. Quite një akt i vogël, por që me dashuri do të kujtohet dita. Ndihmojë për të sjellë qese panjohur gjyshja. Ju bëni nuk është e vështirë, por ajo është e bukur. Fjalët e sajë shqiptuar atë në adresën tuaj, do të ngrohtë shpirtin tuaj, jo më keq se një filxhan çaj të nxehtë në një ditë të ftohtë. Vendi Postupitsya në transportin publik, të ndihmojë nënën e re të tërheqë ose të heqë karrocë fëmijësh shkallë. Natyrisht të gjitha këto gjëra, por ata e bëjnë jetën tonë.Në natyrë, pylli
Edhe pse ne jemi të gjithë fëmijët e qytetërimit, por marrëdhëniet me natyrën nuk është e humbur. Për t'u çlodhur, mbush me gëzim, vetëm të mendojnë dhe të sjellë mendimet në mënyrë - një shëtitje në pyll. Ajër të pastër të freskët, zogjtë kënduar - do të bëjë punë.
Edhe në qoftë se ju jeni në prag të një avari nervor, ka gjithmonë një mënyrë për të ndihmuar veten - kjo do të dëshirojnë.