Si të hiqni kongjestion i hundës


Si është e mundur të na pengon të jetojnë kur hundë jonë nuk marrë frymë! Veçanërisht e vështirë për të fjetur me një hundë të zihet fryma. Në mënyrë tipike, shkaku i ngjeshur hundës janë ftohjet, dhe nganjëherë ne jemi ballafaquar me këtë problem disa herë në vit.
Mjekësisë tradicionale e di shumë truket që mund të ndihmojnë të shpejt të kthehen në punën e ish dhe të shpëtoj nga siklet.
Mënyra më e lehtë për të shpejt të "thyer" hundë - një shtupë pambuku të lagur në alkool ose vodka dhe vënë në hundë. Alkooli ose vodka bërë ngrohja efekt, në mënyrë që hundë menjëherë do të fillojë të marrë frymë, madje edhe në raste shumë të avancuara. Por kjo metodë ka disavantazhet e saj: për shkak të alkoolit mund të ndjeni një ndjesi djegie në lëkurë, përveç kësaj, kjo metodë vetëm lehtëson simptomat Sigurisht jo duke luftuar me të njëjtën sëmundje.


Trajtimi me ndihmën e KalanchoeKjo bimë thjeshtë në shtëpi është një ilaç shumë i mirë për kongjestion nazal. Për trajtim ju duhet të shtrydh lëng nga gjethet e Kalanchoe dhe këtë hundë pikoj lëng. Pas një kohe të shkurtër lëng fillon të irritojë mukozën e hundës, dhe ju filloni për të teshtij në mënyrë të vazhdueshme dhe me shpejtësi. Pra, ju lirimin e mukusit nga hunda e tij dhe do të jetë në gjendje të marrë frymë. Kjo procedurë mund të përsëritet disa herë në ditë, por të cilat nuk mbahen shumë larg.

Trajtimi me infuzione të naftësPër prodhimin e tinctures medicinale kundër kongjestion i hundës që ju duhet të marrë një lugë gjelle rrënjë sanëz dhe gjysmë filxhan vaj. Vaj mund të jetë një luledielli, canola, flaxseed, por ullirit më të mirë. Tërësisht përzierje përbërësit dhe të lënë përzierje në një vend të errët për dhjetë ditë. Më shumë filtër mjet e nevojshme për nxjerrjen rrënjë sanëz.

Ky medikament futur hundët: të rriturit duhet të dalë në dy pika të natës, si dhe për trajtimin e fëmijëve duhet së pari të shpërndarë drogë mori vajra të freskëta në raport 1: 1.

Trajtimi i dhjami i deshve


Kjo metodë e trajtimit nuk është aspak e këndshme, por efektive. Merrni një shkop për pastrimin veshët as pak e as era leshi mbi një ndeshje apo kruese dhëmbësh dhe dip atë në deleje yndyrë. Si ju ndoshta mendoi, është e nevojshme për të përshtatur për të vajosur yndyrë brenda hunda. Kjo procedurë duhet të bëhet para gjumit për 3 ditë me radhë.

Trajtimi i zier patate


Një metodë e njohur e duke u shpëtoj prej kongjestion i hundës: të gatuaj patate në lëkurat e tyre, pastaj të përfundojë atë me një peshqir apo leckë, të aplikojnë për t'u përballur dhe për të mbajtur edhe deri në patate fitilin poshtë. Patate në këtë procedurë mund të zëvendësojë vezë.
Ju gjithashtu mund të mbajë mbytje në shtëpi me ndihmën e njëjta patate në lëkurat e tyre. Për ta bërë këtë, një tenxhere me patate e nxehtë mbi harkun e saj, dhe nga lart veten e tij dhe të mbuluar pan me një kapak ose leckë të trashë dhe të marrë frymë e ajrit nga patate e nxehtë. Procedura Inhalimi duhet të zgjasë rreth dhjetë minuta. Në këtë rast, patate mund të zëvendësojë vezë të ziera.

Mjekimi me Aloe


Aloe - një bimë që është e dobishme për të bërë në shtëpi, sepse ajo ju ndihmon të shërohet nëse është e nevojshme ngjeshur, hundës. Ne kemi nevojë për të shtrydh lëng nga gjethet e kësaj bime, pak i holluar lëng zier me ujë dhe të varrosur rezultuar hundë lëngshme tri herë në ditë deri sa simptomat zhduken.
Disa të varrosur hundë tuaj në lëng hundës qepë, por lëng ka një erë të tmerrshme dhe shkakton ndjesi të pakëndshme në hundë. Aloe - një alternativë e madhe për të hark. Lëng i kësaj bime ka absolutisht asnjë erë djegës dhe nuk sjell ndonjë siklet.

Trajtimi me mustaqe ari


Për trajtimin e kongjestion i hundës me fletë ari mustaqe shtrydhur lëng, pak i holluar me ujë të ngrohtë zier dhe të varrosur hundë tuaj përzierje.
Mustaqe artë mund të përdoret gjithashtu për të bërë decoctions ndryshme dhe tinctures alkoolit. TEAS dhe tinktura e tilla në mënyrë efektive ta redukuar inflamimin dhe sinuset thatë të pastër.

Trajtimi me vajra esenciale


Vajrave esenciale të ndryshme - një mbështetës i besueshëm në luftën kundër kongjestion nazal. Vajra esenciale mund të jetë përzier me vajra të tjera thelbësore, vaj ulliri ose luledielli, alternativ në aplikimin.


Për t'i përdorur ato për trajtim, dip një vaj q-tip dhe yndyrat brenda hunda. Vaj esencial fillon të irritojë mukozën e hundës, kjo shumë ju filloni teshtitjes ose mukusit fillon të derdh, në kova. Por hundë zihet fryma mbahet menjëherë.
Por të jenë të kujdesshëm! Vajra esenciale mund të shkaktojnë reaksione alergjike. Prandaj, para se të përdorni këtë metodë të trajtimit, sigurohuni që ju nuk jeni alergjik ndaj tyre.

Massage Therapy


Ju gjithashtu mund të bëjë një të thjeshtë por efektive hundë masazh. Ajo përbëhet nga vetëm dy ushtrime. Së pari, një masazh pak krahë tuaj hundë. Më e mirë për të bërë atë me dy gishta. Lëviz alternative clockwise dhe kundër akrepave të sahatit. Pastaj butësisht çik hundë.