Si për të ndaluar gjakun nga hunda


Të gjithë ne kemi ballafaquar vazhdimisht me nosebleeds. Arsyet për këtë fenomen mund të jetë shumë - nga efektet e ajrit të thatë në praninë e sëmundjeve të rënda të organeve të brendshme. Shumica e gjakut rrjedhin nga hunda e shkatërrimit të capillaries rreshtim Mukoza.
Pse është gjaku nga hunda?
Ndër faktorët që çojnë në rrjedhjen e gjakut, lirim:

 • Sëmundjet virale (p.sh., gripi);

 • Sëmundjet që ndodhin me çrregullime gjakderdhje (probleme me mëlçi, shpretkë);

 • esophageal, mushkërive, gjakderdhje intracranial;


 • patologji, i shoqëruar osablennostyu mureve të enëve (me vitaminë mangësi dhe atherosclerosis);

 • Gjaku nga hunda, marramendje dhe të përzier mund të tregojë presionit të lartë që ndodh kur presionin e lartë të gjakut;

 • sëmundjet e zemrës dhe veshkave probleme;

 • prania e tumoreve në zgavrën e hundës (pappyloma, polip, kancer) gjithashtu provokon nosebleeds;

 • Dështimi hormonal (gjatë shtatzënisë apo menopauzës);

 • Fëmijët shpesh vjen gjak kur picking hundë dhe dëme mucous me objekte të huaja.


 • Gjaku nga hunda - ndihmës së parë


  Për të ndaluar gjakun nga hunda është një veprim i rëndësishëm i ndihmës së parë. Për të ndaluar gjakderdhje të hundës, ndiqni këto hapa:

 • Uluni poshtë dhe të anim kokën tuaj pak përpara, ulur në atë pozitë për disa minuta. Në mënyrë tipike, këto veprime të ndihmojë për të përballuar me gjakderdhje.

 • Shpejt të ndaluar gjakun nga hunda mund, zhytje në pasazhe hundës mbarsur me copa peroksid hidrogjeni e leshi pambuku ose një çikë duart e krahut hundë për dy minuta.

 • Organizimi i qetë rëndësishëm pacientit. Është e rëndësishme për të parë për atë që ai nuk e hodhi kokën e tij për të shmangur derdhjen e gjakut në pasazhet e hundës. Nëse kjo nuk ndodh, atëherë ajo duhet menjëherë të pështyj.

 • Ndalohet defekt, si ajo ngadalëson formimin e një mpiksje që mund të bllokojë anija dëmtuar për të ndaluar.

 • Nëse ju nuk ndalet gjak nga hunda për pesëmbëdhjetë minuta, ju duhet të telefononi një ambulancë.


 • Ne duhet të shohim në atë se pacienti ishte shtrirë në shpinë, dhe koka e tij u kthye në anën. Në hundë imponojnë kompresë të ftohtë me akull. Nëse ka plogët për gjak, ju mund të provoni për të ndaluar atë, duke mbajtur hundën e tij për një kohë.

  Gjaku nga hunda - trajtim


  Pacienti imponojnë ftohtë presion dhe krahët e hundës në mur. Nëse gjaku fillon të rrjedhë përsëri, zona e prekur e hundës thaj acid kromor ose nitrat argjendi, dhe të trajtohen atij acid aminocaproic (5%).

  Nëse zjarri është gjakderdhje në shpinë ose në pjesën e mesme të hundës, kryerjen e tamponade huaj të hundës. Kjo procedurë kryhet si më poshtë:

 • Për mukozës anestezi trajtohen dikaina zgjidhje (2%).

 • Garzë Gjatësia jastëk prej rreth 70 cm vajra lagësht vazelinë.

 • Ajo është injektuar në kalimin hundës.

 • Ekstrakte shtupë pas një ose dy ditë.


 • Tamponade Rear kryhet nëse gjakderdhja ndodh në pjesën e prapme të hundës:

 • Prezantua të parë përmes kateterit hundë huyazykay përmes gojës dhe për të eleminuar jashtë.

 • Pastaj lidhin fije të tubit dhe shtupë tërheqë atë.

 • Të bësh tamponade para.


 • Dërgo swabs për jo më shumë se dy ditë për shkak të ekspozimit të zgjatur rrit rrezikun e infeksionit të veshit të mesëm.
  Për të përmirësuar të gjakut koagulimit pacientit kalcium injektuar intravenoz etamzilat dhe sodium, vitaminë C, acid aminocaproic, vikasol intramuskulare. Në raste të rënda, situata kryer gjakut, plazma dhe trombotsytnoy peshë dhe të bëjë ligation e arteries karotide.