Si të shpoj veten


Injeksion është një nga më të shpejtë mënyra rrjedhën e barnave në trupin e njeriut. Kur trajtimin e bronkit, pneumoni ose sëmundje të ndryshme kronike nevojë injeksione të përditshme që të drogës që do të dërgohen në organet e veçanta. Dhe në qoftë se ju keni një familje askush nuk e di se si të bëni ato, ne duhet të thërras një tajë paguar apo vizitë klinikës që shteti i dobët i shëndetësisë është shumë problematike. Është më mirë për të mësuar për të bërë vetë.
Para se të marrë një shiringë dhe plotëso atë me mjekësi, ju duhet të mësojnë se si për të marrë një e shtënë vetë në vende të ndryshme.


Si Injeksioni intramuskular?
Ajo është e përshtatshme mirë për vithe intramuskular injeksion. Në një mjekim shiringë, le të gjithë e ajrit dhe të mbuluar kapak gjilpërë. Akt tjetër si më poshtë:

 • Bend një këmbë, vithe e cila do të shtyjë dhe të lëvizin qendrën e gravitetit të tjera, është e nevojshme për t'u çlodhur muskujt, dhe gjilpërë bë më e lehtë.

 • Vend i preferuar fshij shtupë lagur me alkool.

 • Merrni shiringë dhe hiqni kapakun nga gjilpërë.

 • Fut gjilpërë pingul në muskujve, makinë duhet të jetë 2/3 e gjatësisë së përgjithshme.

 • Ngadalë futur ilaçe.

 • Dramatike të marrë jashtë gjilpërës nga trupi dhe presion ndaj vendin e injektimit kalonte në shtupë alkool.


 • Për rozsmoktavsya drogë dhe, në qoftë se birë nuk është gjak, duhet të dalin apo masazh mollaqe.
  Si për të bërë një e shtënë në krah nënlëkurës veten?
  Pra:

 • Marrë shiringën vogël me një gjilpërë, të tilla si insulinës.

 • Të jetë i sigurt për të kontrolluar lëshuar prej saj të gjithë e ajrit.

 • Dezinfektoj faqen injeksion, dhe pastaj në 45 °, të futur një gjilpërë nën lëkurë. Prerë në gjilpërë duhet të kërkoni.

 • Ilaçe të prodhuar dhe për të marrë jashtë e gjilpërës, mban shtupë birë. Mbani ajo merr 5 minuta.


 • Si të merrni një e shtënë vetë në këmbë?
  Injeksion Gatim (ilaçe rekrutojnë dhe lirimin afër ajrit). Në këmbë shpesh bëjnë të shtëna në frontin e hip ose pjesën e prapme të viçit. Për të marrë një e shtënë në kofshën duhet:

 • Uluni poshtë dhe të përkulem këmbën në gju dhe viçi - vënë në një karrige në një kënd prej 40-45 °.

 • Në prodezynfytsyrovannoe vend për të futur gjilpërë 2/3 gjatësinë dhe llojin e barnave shpejtësia e nevojshme (kjo duhet të tregojë mjeku).

 • Atëherë hiqni gjilpërë dhe menjëherë të shtyjë shtupë. Mbani ajo duhet të jetë për të ndaluar gjakun.


 • Si të bëni vetë një injeksion intravenoz?
  Kjo procedurë është pak më e komplikuar:

 • Përgatitja shiringë Drag një rrip të veçantë apo krah instalime elektrike në vendin e biceps. Fixing instalime elektrike, të fillojnë cam punë për të fryrë venat.

 • Zgjedhja e venë më të gjerë lubricates bërryl e saj në një zgjidhje dezinfektues.

 • Hiqni kapakun dhe të futur një gjilpërë në venë. Identifikimi i mundur për gjakun që duhet të merrni në shiringë në qoftë se ajo është një tërheq pak. Nëse gjaku nuk është, ju keni për të tërhequr gjilpërë dhe do të çojë përsëri.

 • Pasi që ju goditi venë, hiqni ngushtim (tërheqje) dhe të shkruani numrin e kërkuar të drogës. Cover vend me një shtupë alkool, dhe duke mbajtur të qëndrueshme, të marrë nga qoshe.

 • Për të shmangur bruising dhe për të ndaluar gjakun, dorë të bëj në bërryl dhe të mbajë për 5 minuta.


 • Nëse bëhet si duhet injeksion
  Injeksione duhet të bëhet me shumë kujdes, sepse ju mund të dëmtojë shëndetin tuaj:

 • Me injeksion intravenoz, ajri i pabotuar mund të jetë fatale, dhe në qoftë se ju bëni atë të gabuar, do të plagosësh se do të marrë një kohë të gjatë dhe të lënduar.

 • Injeksion intramuskular mund të rezultojë në hematoma ose mavijosur, ajo razrыvanyy ndodh kur enët e vogla të gjakut të lëkurës. Nëse ju shkruani kurë shumë shpejt, ajo mund të shpërndajë dobët dhe do të përplasem keni nevojë për të vajosur vendin ointments absorbable apo të aplikojnë një kompresë, apo abscesi mund të zhvillohet.

 • Shpesh shtënë gabuar përfundon formularin në këtë faqe compaction, e cila kompresa duhet të zbatohet ngrohjen ose rrjetit jodit.


 • Por injeksione janë lënë më e mirë për të vënë profesionistët e shëndetit.