Si për të ndaluar vjella


Të vjella mund të ndodhë për arsye të ndryshme. Kjo dëbimi i detyruar nuk kontrollohet nga ushqim i patrazuar nga stomak, stimuluar tkurrje të muskujve të barkut dhe diafragmë. Përkundër faktit se të vjella mund të ndodhë për arsye të ndryshme, një prej tyre është nauseated. Para se të mendoni, çfarë mund të ndaluar vjella, për të gjetur shkakun e shfaqjes së saj. Nëse këtë proces një-off, arsyet për shqetësim nuk mund të jetë. Por në qoftë se vjella nuk ndalet për disa orë apo edhe ditë, ju duhet të ndërmarrë veprim.


Si për të ndaluar të përzier dhe të vjella?


Me të vjella të shpeshta gjatë ushqimit shtatzënisë duhet të shtoni një pak rrënjë integruar xhenxhefil. Si dhe ndihmon infuzion i nenexhik ose kamomil.
Si për të ndaluar vjella në helmim nuk e di se të gjithë. Prandaj, vini re se ju duhet së pari me kujdes larë nga uji stomak ngrohtë zier, atëherë pini disa tableta të karbonit aktivizimit. Replace ujë të zakonshëm mund të jetë zgjidhje e dobët kripë.
Kur sëmundja e të vjella sistemit nervor ndodh zakonisht në mëngjes, për shkak të ndryshimeve në horizontale në pozicion vertikal të trupit. Ju mund të pini çaj të ngrohtë të dobët në një stomak bosh ose infuzion të bimëve që rregullojnë presionin e gjakut.

Përzier dhe të vjella shpesh ndodhin në kundërshtim me zgavrën e barkut. Në këtë rast, trajtimi në shtëpi mund të jetë i suksesshëm, kështu që është më mirë që të konsultoheni me mjekun.
Gjithashtu, shenjat e përzier të zgjatur dhe të vjella parashikojnë përhapjen e sëmundjeve të rënda, kështu që kjo shaka është e nevojshme - ju lutem më ndihmoni në spital.

Si për të ndaluar diarre dhe të vjella?


Në shumë raste të diarre dhe të vjella është pasojë e helmimit infeksionit. E ashtuquajtura mënyra për të mbrojtur trupin. Nëse ushqimi ishin ushqim ndenjur, kimikate të ndryshme apo diçka tjetër, atëherë, natyrisht, trupi ka nevojë për të hequr qafe të asaj që nuk mund të tretet. Në situata të tilla, ju duhet të veprojnë shpejt dhe në mënyrë efektive për të parandaluar pasoja të rënda. Si për të ndaluar vjella, ne tashmë e dimë se, ky Lavage drejtpërdrejtë stomakut dhe të pijshëm kripur. Sa për diarre, ndërkohë që nuk duhet të marrë masa shtesë. Ju mund të merrni rehydron, oralyn ose hlyukosolan sipas udhëzimeve. Këto barna janë mjaft të pastrohen mirë traktit dhe eliminimin e substancave të panevojshme të trupit, atëherë të ndaluar ndarjen e stol të lirshme. Një zgjidhje e dobishme mund të jetë i gatuar në shtëpi:


  • Në 1 litër ujë të zier, shtoni dy lugë sheqer dhe një lugë çaji sode pjekje dhe kripë.

  • Kjo përzierje tërësisht dhe i japin pacientit një pije të ngrohtë.

  • I tërë vëllimi i lëngut është e rekomanduar për të pirë tri masa.


  • A nuk mendoni se në diarre e parë ose të vjella duhet ky proces menjëherë të ndalet. Trupi duhet t'i jepet mundësia për t'u marrë me këtë problem. Dhe vetëm pas dy ose tre lëvizjet zorrë bëjnë masat terapeutike.

    Si për të ndaluar vjella pas të pijshëm?


    Një mbidozë e alkoolit nuk është krejtësisht një gjë e mirë dhe e dobishme për trupin. Gjithkush reagon ndryshe, duke përfshirë takohen shtetërore dhe intolerancës akute. Si një protestë dobëson trupin, e cila në shumicën e rasteve është e shoqëruar me të vjella, dobësi dhe të përzier. Në këtë situatë është e nevojshme të zbrazët stomakun nga alkooli tepërt dhe pije me ujë të ngrohtë zier. Në rast se retching është zhdukur, pacienti mund të pini çaj të dobët të ngrohtë apo të japë ujë mineral. Me të vjella të shpeshta dhe të zgjatur pa përmirësime duhet të kontaktojnë në spital për më shumë ndihmë.