Si u shfaq Viagra


Immunologist dhe mikrobiologu Louis Pasteur ka thënë se çdo zbulim shkencor - është kryesisht një pushim me fat, dhe vetëm pastaj - të inteligjencës dhe njohurive. Ai gjithashtu vuri në dukje se mundësia paraqitur i lumtur duhet të jetë në gjendje të përdorin me kompetencë. Historia e Viagra - shembull i pakrahasueshëm rast kombinim dhe zgjuarsi e studiuesve.


"Fatkeq" eksperiment


Kompania pavënë re britanike Pfizer International Inc në vitin 1992, synon të zhvillojë një ilaç i ri për anginë. Laboratori ishte sintetizuar Sildenafil substancë sildenafil. Shkencëtarët kishin shpresuar se droga do të përmirësojë rrjedhjen e gjakut në muskujt e zemrës, enët e gjakut të zgjeruar, të reduktojë presionin e gjakut.


Për të marrë pjesë në eksperiment ishte mbledhur një grup i grave dhe burrave. Efekti, të cilat shkencëtarët kanë regjistruar, dukshëm i ndryshëm nga sa pritej. Drogës ka dështuar, nuk ndikojnë në furnizimin e të përzemërt të gjakut, goditje nuk lehtësohet. Por, për disa arsye, njerëzit e "eksperimentale" pas eksperimentit nuk duan të pjesë me ilaçe. Përgjigja ishte e thjeshtë: pas subjektet që marrin përjetuar një rritje të pazakontë forcë seksual - nxitojnë të fortë të gjakut në penis dhe një mbledhje vijim të fortë.
Shkencëtarët krijues kanë identifikuar mendjemprehtësi të biznesit, e kuptuar se efekti i papritur i dobishëm mund të përdoren. Ndërhyrje e zhurmshme në arenën e konsumatorit paraardhës 5 vjet kërkime eksperimentale. Për të hyrë në një shpikje në treg, në fazën përgatitore, shpenzuar rreth 500 milionë dollarë. Re-gjetur drogës iu dha emri "Viagra" dhe shkencëtarët me fat në vitin 1998 mori një çmim të merituar - Çmimin Nobel.


Viagra - një ujëvarë e dashurisë


Një histori interesante është e lidhur me origjinën e emrit. Forcë - Fuqia energjisë. Sildenafil pushteti është aq e habitshme që shkencëtarët në krahasim me Niagara. Me kombinimin e dy fjalëve - energji dhe Niagara - lindur "Viagra".

Zbulimi i Viagra - një revolucion në problemet seksuale. Drogës rrit rrjedhjen e gjakut në penis dhe zgjasin një mbledhje, ruhen më shumë se një familje. Për këtë ngrerë mosfunksionim luftohet nëpërmjet injeksione, implantet. Medikamente të ngjashme Viagra (të cilat mund të marrin me gojë) nuk ekzistojnë. Tabletë, rrit potencë, ka shkaktuar një shpërthim në mendjet e miliona.
Sot ka shumë analoge nga Viagra, paraardhësi, por jo vetëm që nuk do të humbasin pozitat e tyre, por çdo vit merr miq të rinj.

Duke përdorur drogë para një datë romantike, mos harroni contraindications. Marrja e një pilulë magjike ndaluar përdorimin e ilaçeve me nitrateve. Përndryshe, data mund të përfundojë deri në kujdesin intensiv.