Si dhe çfarë trajtuar kollë e thatë dhe i lagësht


Vjeshtë dhe dimër është në aktivitet të plotë në hundë - i afrohet një kohë kur të gjitha llojet e viruseve janë aktivizuar dhe numri do të kalojë epidporog zabolevaemыh gripit. Gjatë kësaj periudhe më e lehtë për të bërë kollë kur periudha e luhatjeve të mprehta në temperaturën e ajrit.
SARS - një nga simptomat më të zakonshme të një numri të sëmundjeve: tracheitis, gripit, pezmatim i fytit, faringjit, pneumoni, funksion tuberkulozi pulmonar. Megjithatë, kollë mund të them shumë për sëmundjen dhe për të lehtësuar përcaktimin e shpejtë të diagnostikimit të saktë.


Kollë normale është një mbrojtje e rëndësishme: ai pastron traktit respirator, largon grimcat e tymit dhe pluhurit, germs, mukusit. Ajo mbron mushkëritë nga infeksionet dhe inflamacionet.
Në kohën e shpejtësisë kollë kalimin e ajrit nëpërmjet rrugëve të frymëmarrjes në 20-25 herë më shumë se në frymëmarrje normale. Por nëse kollë shkaktuar sëmundje, ju së shpejti duhet të gjeni atë në këshill. Për çdo lloj të kollës aplikon trajtimin e saj.

Kollë e thatëNë fazat fillestare të ftohjet (SARS, tracheitis, bronkit, pezmatim i fytit akute, faringjit) do të paraqesë nadsadnyy thatë pa ndarë gëlbazë, kollë.

Ftohjet konverton mukozës të laring dhe litarët vokale në vendin e ndritshme - të kuqe me një sasi të madhe të mukusit. Gjatë gjithë kohës që unë dua për të hequr qafe pengesat dhe vidkashlyatysya. Kjo nuk duhet të bëjë atë, sepse një kollë mund të "thyejnë" anije të brishta dhe të vogla të gjakut pranë litarët vokale dhe ju ohrypnyte ose humbja e zërit.
Kollë e zgjatur mund të shkaktojë dhimbje të muskujve në bark, pagjumësi, sistemin nervor, duke rritur presionin e gjakut dhe madje edhe zhvillimin e dështimit kardiopulmonare.

Kollë e thatë mund të hiqet dhe droga antitussive si Stoptusyn, tusupreks dhe libeksin. Ata eliminuar spazma bronkiale dhe zbutur Mukoza e traktit respirator. Kollitjes bëhet me zë të lartë, i lagësht, me shumë gëlbazë, verdhë-gjelbër në rreth 2-3 ditë.
Kollë zakonisht zgjat 5-7 ditë ftohjet. Nëse kolla nuk është këto ditë kaluan, thith dhe nxjerr frymë shoqëruar me fishkëllima dhe wheezing, gulçim ishte nevoja për të kërkuar urgjentisht këshilla mjekësore (specialist të mushkërive, mjek i përgjithshëm).

Ne duhet të jetë shumë vigjilent, si sëmundjet e frymëmarrjes, veçanërisht pneumonia, shpesh ndodhin pa temperaturë apo rritje të lehtë nga 37 dhe 37,2 gradë.

Për të shmangur ndërlikimet e ndryshme të ndihmojnë bronchoscopy, fluoroscopy, dhe ekzaminimin bakteriologjike dhe citologjike e pështymë ndihmojë në identifikimin inflamacion.

Kollë lagësht


Ajo pastron mushkëritë e mukusit. Për zhvillimin e mikroorganizmave patogjene, ajo është tokë pjellore. Por në qoftë se kollë zgjati, pështymë ndarë dobët dhe sëmundja mund të shkojë kronike.

Për të përmirësuar një pështymë shkarkimit duhet të marrë drogë expectorant që ndihmojnë për të reduktuar viskozitetit të saj dhe shkarkimin e më të mirë. Ilaçet duhet të zgjedhin mjekun, bazuar në natyrën e sëmundjes dhe shëndetit. Në emërimin Bromhexine, ju duhet të pini shumë lëngje, ujë mineral, pije frutash, pije frutash, TEAS bimor, lëngje.
Në trajtimin e expectorant lagësht kollë të përdorura, lidhësit, dhe bimëve të thata, të cilat ofrojnë performancë të plotë. Ata redukuar inflamimin e mukozën e laring, trake dhe hedh lëng gëlbazë.

Përdorni dhe, provuar, mjete të vjetra popullore të mira. Ata janë të ngrohtë dhe të zbutur Mukoza. Kjo mjaltë dhe limon, qumësht, mjaltë dhe infuzion të ngrohtë të kënaqur.

Pije Kollë


Merrni një lugë gjelle copëtuar fiq e frutave të thata, derdh 300 ml ujë, të vënë në ngrohje të ulët për 10 minuta të valë. Përgatitur pije të ftohtë, filtri dhe pini 1/2 filxhan 4 herë në ditë, pas ngrënies, duke shtuar 5-6 pika lëng limoni të freskët.

Një përzierje me kollitet me lagështi


Përzierje me qumësht të ngrohtë zier lëng rrepkë e zezë në një raport prej 1: 2. Ata gjithashtu shtoni një lugë çaji mjaltë hikërror ose gëlqere. Merrni një lugë gjelle pas ngrënies.