Si dhe pse concretions formuar në veshka


Indeksi artikull

Pse është formimi i gurëveSi karakterizohet nga patologji, simptomatNgjarjet e diagnostifikimitKryerja e trajtimit të duhur të concretions veshkaveOrganizimi i masave parandaluese


Concretions në veshka shfaqen për shkak të shkeljes së proceseve të filtrimit në trupin dhe metabolike çrregullime të në trup. Në gjendje normale në një person të shëndetshëm të gjitha komponimet kimike patogjene excreted në urinë. Por me mosfunksionim renal dhe ata janë të depozituar në kupave dhe kupa në formë të kristaleve të vogla. Tashmë në përhapjen, ata bëhen si një gur.


Në varësi të përbërjes kimike të gur të klasifikuara si urate, oxalate dhe fosfat llojeve.
Gurë Urate janë të formuar nga kripërat e acidit urik dhe kanë një ngjyrë të verdhë ose të kuqe, sipërfaqe e lëmuar dhe cilësi të dendura. Veshkave Urate formë me rritjen e aciditetit të urinës.
Gurë oxalate janë formuar nga kripërat e oksalik. Ata gjithashtu kanë një qëndrueshmëri të trashë, sipërfaqja e tyre është e ashpër dhe hije - gri-zi. Oxalates janë në gjendje për të formuar dhe në reagimin alkaline dhe acid në urinë.

Përbërja e shkëmbinj fosfat jeni kripa e acidit fosforik, të cilat janë karakterizuar nga një qëndrueshmëri të butë, sipërfaqe e lëmuar dhe ngjyrë të lehta gri. Gurë të tillë shkërmoqet lehtë, i formuar më shpejt dhe të rriten në urinë alkaline, kështu që shpesh shoqërojnë pyelonephritis.
Pavarësisht seriozitetit të sëmundjes, gur e të dy veshkat dhe për trajtim, dhe mjekët zhvilluar parandalimin veçantë rikthim për pacientët e tyre.


Pse është formimi i gurëve


Shkaqet e gurëve në veshka nuk janë kuptuar plotësisht. Faktorët kryesorë të rrezikut për sëmundje përfshijnë:
çrregullimeve metabolike në trup;
Problemet që lidhen me shkarkimin e urinës për inflamacionet e ndryshme;
Dëmi infektive veshkave dhe të kanaleve urinare.Shkaku i tërthortë i gurëve është konsideruar si një mënyrë e jetës, dmth dietë, pasionet e këqija, uyazyka motit, përbërja kimike e ujit të pijshëm në vendin e banimit. Në vende ku uji është i vështirë, rastet më të regjistruara të urolithiasis.
Concretions ose la veshkave veshkave drejtë është në gjendje për të formuar në të lartë apo edhe në përqendrimin normal të kalciumit në urinë, oksalik dhe komponimeve të tij, urinës. Këto substanca të kontribuojnë në shfaqjen e zakreplyayuschyhsya kristal në strukturën e trupit dhe përfundimisht të rritet në madhësi.


Kjo është e rëndësishme! Në situata tipike guri fillon të lëvizë përmes uretrës dhe excreted me urinë. Por ky gur mund të merrni mbërthyer në rrugë dhe të shkaktojnë dhimbje të forta. Gurë të mëdhenj nuk mund të shfaqet myyazytsilno si kirurgji të nevojshme për heqjen e tyre nga trupi.Si karakterizohet nga patologji, simptomat


Shenjat kryesore të gurëve në veshka janë:gjak në urinë;
dhimbje barku në veshka,
dhimbje në rajonin e mesit;
shkarkimin e gurëve me urinë.
Dhimbje e shurdhër dhemb në zonën e mesit për shkak të shkeljes së shkarkimin e urinës. Kur gur merr mbërthyer në uretër ose në një enë, rezulton dhimbje barku veshkave, e cila është karakteristikë për një, dhimbje të mprehtë torturues në prapme dhe në drejtim të uretër. Ndonjëherë veshkave dhimbje barku shoqëruar me ethe të fortë, lëvizjet shqetësim, nauze me të vjella, dhe vanitet.
Mes dhimbjes zbuluar asnjë urinë ose zvogëluar volumin e përditshme të urinës. Ndonjëherë dhimbja është aq e fortë që të eliminohen vetëm me ilaçe narkotike dhimbje. Pas sulmit të dhimbje barku nga trupi me urinë mund të largohet rërë apo concretions vogla në veshkat.

Ju duhet të dalluar dhimbje barku nga sëmundjet e veshkave shkakton dhimbje akute. Concretions veshkave e drejta është në gjendje për të nxitur simptoma të ngjashme me simptomat e formave akute të cholecystitis, apendiksit. Concretions në anën e majtë mund të ngatërrohet me infarkt miokardi apo komplikimet e ulcerat stomak.


Ngjarjet e diagnostifikimit


Zbulimin e pranisë së gur në veshka bazuar në historinë mjekësore të pacientit, simptomat dhe metodat tipike të hulumtimeve instrumentale dhe laboratorike. Gjatë inspektimit vizual dhe prekje diagnostikuar dhimbje në vendndodhjen e veshkave dhe ureters.

Nga laboratori Studimet përfshijnë si në vijim:Gjaku i përgjithshëm dhe urina;
Analiza biokimike të gjakut dhe të urinës;
marrjen e mostrave urinar.Me metoda instrumentale përfshijnë si në vijim:Ultratinguj për veshkat në fshikëz dhe organet e tjera të vendosura në zgavrën e barkut për të shmangur të ngjashme manifestimeve klinike patologji.
Ekzaminim X-ray është metoda kryesore e diagnozës - Kjo përfshin: urography nxjerrës dhe ndonjë gjë, pyelography. Falë tyre, mjeku mund të vendosni vendndodhjen, madhësinë, konkrementa formë dhe ndryshimet në strukturën e veshkave.

Në situata të vështira, bëhet CT ose MRI nga veshkat.

Kryerja e trajtimit të duhur të concretions veshkave


Procesi terapeutik përfshin heqjen e gurëve. Në vetvete, trajtimi mund të jetë konservative ose kirurgjikale. Në qoftë se gurët janë të vogla, trajtimi i gur në veshka përfshin rritjen e stresit ujit dhe përputhjen me dieta të veçanta. Dietë do të varet mbi përbërjen dhe strukturën e shkëmbinj.
Në mjekësi janë droga të veçanta që ndihmojnë për të shpërndarë gurë të përbërjeve të ndryshme. Varësisht nga shenjat e sëmundjes dhe të komplikacioneve të saj një pacient mund të shkarkohet drogë antibiotik, antispasmodic dhe droga të tjera.

Kjo është e rëndësishme! Në nevojë për dhimbje barku i veshkave marrjen painkillers fuqishëm, shpesh në një situatë të mbajtur novokaina bllokadën e pleksus nervore.

Concretions mund të hiqet duke përdorur metodën endoskopik duke përdorur një kateter. Ndonjëherë concretions mëdha hequr gjatë operacionit, qasja në internet do të varet nga cila anë e plagë dhe vendndodhjen e gurit.
Trajtimi konkrementa veshkave drejtë shpesh e kuptojnë nga lithotripsy jashtëtrupor kur tumoret razdrablyvaetsya në grimca të vogla dhe myyazytsilno excreted.Organizimi i masave parandaluese


Në diagnozën e urolithiasis tek njerëzit së pari duhet të kalojë urinë dhe gjak për të gjetur problemet e mundshme shëndetësore që provokuar këtë patologji.
Nëse ju gjeni gurë tërhoq kërkojnë llojin e instalimit, dhe rezultatet e mjekut të tillë hulumtues i jep rekomandimet e pacientit specifike për këto gjëra:Përdorimi i barnave për të zvogëluar rrezikun e gurëve të përsëritura.
Ne rekomandojmë marrjen e shumë lëngje për të rritur volumin e urinës përpunuar nga veshkat dhe për të reduktuar përqendrimin e substancave që ndikojnë në formimin e gurëve.

Pas vendosjes së gurëve të tilla mjeku rekomandon një ndryshim dietë.