Si ushqim mund të ndikojnë në veprimin e ilaçeve


Ndonjëherë ilaçe mund të ndikojnë në procesin e asimilimit të disa ushqyesve. Megjithatë, enzimat e tretjes dhe lëng stomakut janë gjithashtu në gjendje për të ndryshuar vetitë e barnave të përdorura brenda. Për të gjetur se si ushqimi mund të ndikojë veprimi i ilaçeve duhet të jetë njohur me informatat e përmbajtura në udhëzimet e bashkangjitura për çdo medikamente.
Kur droga përdoret shkurtër, dështimi rregullat themelore të zbatimit të saj nuk do të çojë në pasoja serioze. Efektet anësore të ndërveprimit të barnave dhe ushqimeve janë më shumë të ngjarë kur drogës është e vazhdueshme. Nëse ka një numër minimal bosh stomak aty stomakut lëng, i cili përmban një sasi të vogël acid klorhidrik. Sapo vakt tjetër po vjen, sasia e rritet enzimë stomakut, veçanërisht përzgjedhja e saj e madhe, kur goditi ushqimet e para. Gjatë vakt, aciditetit shtypur gradualisht dhe neutralizuar nga ushqimi, por në fund - fillon përsëritur lëng stomakut, e cila zgjat rreth dy orë.Medicines përdoren për ushqim
Një stomak bosh është e rekomanduar për të përdorur decoctions, tinctures dhe ilaçe të tjera bimore. Ato përbëhen nga përbërësit aktiv, shumica e të cilave janë të tretur nën veprimin e acidit në stomak dhe bëhet formë joaktive. Enzimë stomakut mund të ndikojnë në veprimin e drogës, duke thyer absorbability e komponenteve individuale. Me stomak bosh ju duhet të marrë një shtesë kalcium, dhe për të shtypur droga tyre irrituese mirë pini pelte, supë oriz apo qumësht.


Një stomak bosh marrë drogë që relaksoheni muskujt normal të sistemit të tretjes dhe të pengojnë tretjen dhe ilaçe, të cilat janë zhytur përmes sistemit të transportit membranën qelizore. Këto ilaçe përfshijnë: madopar, Nakom, synemet, riboflavin, dopegit, hekur dhe Digitalis, dhe acid Askorbik.

Aspirina është gjithashtu i përshtatshëm për të marrë para ngrënies, dhe në kombinim me droga të tjera, ajo është më mirë për të pirë një zgjidhje e bikarbonat natriumi, pelte neutrale ose qumësht. Enveloping, absorbues dhe lidhësit janë marrë gjithashtu në një stomak bosh, ose përzierjen e tyre me ushqim në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon efikasitetin terapeutik. Duhet të theksohet se hastroprotektorы tilla si subcitrate bismut koloidale dhe sucralfate caktuar të ushqimit, si dhe për veprim të tyre efektiv farmakologjike kërkon një mjedis acid. Gjysmë ore para një vakt antacid përdoret për të trajtuar urth, mostretje dhe ulcerat, dhe për 15 minuta përpara se të hahet Bile marrë drogë.


Ilaçet me ushqim
Gjatë enzimë vakt stomakut rritur ndjeshëm, e cila ka një efekt negativ në absorbimin e ilaçeve. Mjedisi acid zvogëlon efektin e hydrochloride lincomycin, erythromycin dhe antibiotikë të tjerë. Së bashku me ushqim duhet të merret enzimat ndihmon tretjen e ushqimit që ndihmojnë në stomak për të përballuar më mirë me funksionin e tij. Këto barna përfshijnë: panzinorm, pepsinë, enzistal, digestal dhe festive. Këto laxatives si fruta buckthorn, buckthorn leh, sanë dhe rrënjët e raven inkurajohen gjithashtu për të marrë gjatë vakt.


Duke mjekësi pas ngrënies
Ushqimi nuk mund të ndikojnë gjithmonë veprimin e ilaçeve, nganjëherë ajo vepron me një funksion mbrojtës. Pra, pasi të hahet këshilluar që të marrë drogë që irritojë stomak - indometacin, Metronidazole, hormonet, steroid; mjekësi anti-inflamator - droga trihopol, Nitroxoline, Reserpine, dhe jod që duhet të pini pelte, supë oriz apo qumësht. Për efikasitet më të madh pas një vakt duhet të pini ftohjet kurë dhe dhimbje koke, zemra dhe diuretics dhe antibacterial dhe hormoneve drogë.


Si për të marrë ilaçe
Kapsula xhelatinë duhet të merren ulur ose në këmbë, larë poshtë me ujë për të parandaluar kapsula Gjueti në muret e ezofagut. Në pozicionin e shtrirë në shpinë është e rekomanduar për të marrë Clonidine, pasi ajo mund të zvogëlojë shpejt presionin në hipertensionit. Zemra bie mirë të marrë para nakapavshy tyre në sheqer dhe antitussive tableta rekomanduar fillimisht tretur në ujë të ëmbël.
Pavarësisht nga herë vakt mund të marrë bronchodilators, droga që përmirësojnë qarkullimin e trurit, antibiotikë, vitamina komplekse, droga antihipertensive, mjetet anti dhe disa antacids.


Në mënyrë që të mos provokuar një reagim negativ në stomak duhet shmangur medikamente të pini lëngje të gazuara joalkoolike dhe lëngje. Sidomos nuk inkurajohet për të shmangur ndërveprime grejpfrut me drogë, sepse lëng grejpfrut përmban një substancë të mos lejojë të mëlçisë të prishen ilaçe efektive. Grejpfrut kundërindikuar kombinuar me antibiotikë, anticancer dhe zemrës medikamente, ilaqet kundër depresionit dhe më shumë.

Tabletë padëshirueshme pini limonadë ëmbël sode apo ujë mineral, sepse prania e dioksidit të karbonit në mënyrë dramatike mund të ndryshojë disa prona të drogës dhe aciditetit të tij. Qumështi është në gjendje për të neutralizuar efektin e barnave që përmbajnë kafeinë, kështu që nuk pijnë atyre antibiotikët si askofen, tsitramon dhe kaffetyn. Gjithashtu nuk rekomandohet për trajtimin e qumështit anemi, pasi ajo mund të ndikojë në asimilimin normal të përgatitjeve hekurit. Lëngje të ndryshme në gjendje për të zvogëluar efektin e Nospanum dhe pronat antibiotik dhe agjentët antifungal, në të kundërt, u rrit.