Si ndikon kafeja në shëndetin e njeriut


Një filxhan kafe - një fillim i mirë për ditë, dhe pastaj një tjetër në punë dhe një në mbrëmje. Kur ne shikojmë në një grumbull e kafe e zezë, ne mund të kërkoni këtë pyetje: Si ndikon kafeja në shëndetin e njeriut? Cilat janë efektet e kafesë të ndikojnë në shëndetin e përgjithshëm? Zbuloni të vërtetën në këtë artikull, por kjo nuk është në lidhje me kafe çastit, e natyrshme.
Sot, në mbarë botën çdo vit është përdorur më shumë se 400 miliard gota e kafe. Ka dy lloje kryesore: arabica dhe robusta. Cilësia robusta hidhur përmban 2 herë më shumë kafeinë. Arabica cilësisë sipas butë dhe pak kosi. Fara janë ovale Arabica, robusta - rrumbullakët. Kafe Ground në cilësinë e grurit nuk mund të shihet sepse njohësit e vërtetë të blerjes së fasule kafe vetëm. Shumica kafe terren që përmban 2 klasit - Arabica dhe robusta.Kafeina është e dëmshme? Për fat të keq shumë njerëz mendojnë kështu. Ndërkohë kafeina gjendet jo vetëm në kafe, por edhe në pije të tjera, të tilla si çaj. Ajo përdoret gjithashtu në përgatitjen e drogë. Një dozë e vogël e caffeine redukton tensionin e muskujve, soothes dhe përmirëson mirëqenien.
Kafeina gjithashtu përmirëson vëmendje dhe rrit përqendrimin, përmirëson kujtesën dhe të menduarit logjik. Prandaj, shoferët drejtuar në kafe dhe njerëzit që punojnë për orë të tëra në fund. Abuzimi thotë pini kafeinë 10 gota e kafe në ditë - 750 mg të substancës. Kafeina është i tretshëm në krem ​​karamel dhe kafe, çaj, pije të energjisë, Coca-Cola, çokollatë.

Prandaj, në qoftë se ju jeni të shëndetshëm, nuk ka hipertension, aritmi kardiake dhe ankthi, atëherë ju mund të sigurtë të pini pije që përmbajnë kafeinë për vite me rradhë. Studimet tregojnë se doza të vogla të kafeinë nuk përfaqësojnë një rrezik për shëndetin, por moderim e nevojshme dhe sens të përbashkët.

Është kafe një burim i pasur i kafeinë? Asnjë. Shumica e caffeine përfshira në Guarani, fara përmbajnë 5% kafeinë. Next në linjë gjethe çaji - 2-5%, mate gjethe - 3%, arra cola - 15-25% fasule kafeje - 06-28%. Një sasi e vogël e caffeine përfshira në fasule kakao - 03%, përmbajtja e caffeine në pije ndikon metodë gatim. Për shembull, një filxhan kafe përmban 2 herë më shumë kafeinë se të njëjtën sasi e çaj, edhe pse kafeinë në fasule kafe më pak se gjetheve të çajit.

Si ndikon kafeja në shëndetin e njeriut? Një filxhan kafe stimulon qarkullimin, dhe është mënyra më e lehtë për të hequr qafe të qenët i përgjumur. Dy gota e kafe nuk shkakton shqetësime ritmin e zemrës. Shuma maksimale e sigurt e kafe - ajo 3-4 gota në ditë. Një sasi e vogël e caffeine ul rrezikun e shumë sëmundjeve të rrezikshme. Kafe të pijshëm rekomandohet veçanërisht për gratë. Ul inflamacionin në trup, zvogëlon rrezikun e obezitetit dhe diabetit të tipit të dytë.
Kafe - një aleat i madh në luftën kundër humbjes së peshës. Gratë që ndjekin dieta të lëvduar kafe, sepse ndihmon zorrët, parandalimin e kapsllëk. Sipas shkencëtarëve Brazilian kafe mund të ndihmojnë në trajtimin e infertilitetit mashkullor lidhur me lëvizshmëri dobët spermes. Sipas një studimi në kafe Harvard Medical School zvogëlon rrezikun e kancerit të zorrës së trashë, formimin e gurëve të tëmthit dhe sëmundjes Parkinson.


Kafe Rrit performancën mendore? Po. Përpara se të shkruajë një raport apo tezë të pirë një filxhan kafe. Ajo përmirëson të menduarit duke bllokuar receptorët adenosine, i cili informon organizmin në lidhje me nevojën për gjumë. Në Shtetet e Bashkuara ishte një eksperiment që ka konfirmuar këtë.
Ju mund të kenë varësinë në kafe? Dhe, po dhe jo. Ndërsa studimi nuk e ka konfirmuar se kafeja është e varur. Sigurisht, ju mund të merrni përdorur për kafe, por mund të përdoret për të ritualit të çfarë saktësisht për kafeinë. Nëse një person papritmas u ndal duke pirë kafe, ai mund të ndjeni disa siklet, e cila do të mbahet brenda 2-5 ditësh. Megjithatë, më shumë kafeinë është përdorur, simptomat më të vështira tërheqjes. Pra, në një kuptim, kafeina mund të shkaktojë varësinë, por kjo varet nga personi dhe numri i përdorur kafeinë.


Në të vërtetë kafe rrit presionin e gjakut? Për njerëzit e shëndetshëm të përdorin dy gota e kafe në ditë zakonisht nuk ka dëm. Pije salcë përmban shumë flavonoids, të cilat pengojnë zhvillimin e arteriosklerozës. Kafeina rrit presionin pak, por këtë fakt të shkurtër të ngjashme me atë që jep, për shembull në këmbë deri në shkallët apo ecje të shpejtë.
Në një revistë mjekësore amerikane publikoi se kafeina nuk do të rrisë rrezikun e zhvillimit të hipertensionit. Në dozë të shëndoshë të kafeinë përshpejton rrahje zemre në një masë shumë të vogël, dallimi është madje edhe e vështirë për të matur dhe efekti zgjat vetëm disa minuta. Megjithatë, ajo u gjet se presioni ngre pijeve të tjera të ëmbla gjithashtu përmbajnë kafeinë. Ju lutem vini re se pirja e duhanit në meshkuj rrit sasinë e caffeine dhe shkalla e zemrës në mënyrë të konsiderueshme rrit presionin.


A mund të pi kafe në mbrëmje? Kafeina shpejt bie në gjak. Dhe të depozituara në trup për 4 orë. Pra, nëse ju pini kafe për 4 orë para gjumit, ose edhe më pak të jetë e mundur që të ketë probleme me gjumin. Megjithatë, ka njerëz që kanë një filxhan kafe në mbrëmje nuk do të shkaktojë probleme të mbuluara. Por nuk e marrin shanset, pini atë në mëngjes ose pasdite, jo në mbrëmje.