Si për të trajtuar sores ftohtë në fytyrë


Agjent shkaktar është virus herpes, e cila është e quajtur - virus herpes. Ky virus shkakton mukozës së trupit dhe flluska të lëkurës që të bashkojë së bashku. Sipërfaqja e lëkurës ose mukozës kështu bymehet.
Për fat të keq, herpes nuk mund të shërohet plotësisht. Infeksioni mori në trup jeton atje përgjithmonë, por sistemi ynë imunitar është i shtypur. Megjithatë, në rast të imunitetit të dobët dhe kushtet e tjera të favorshme për ndodhjen e herpesit menjëherë bën vetë ndihet. Droga të ndryshme mund të përshpejtojë vetëm procesin e shërimit dhe për të parandaluar përhapjen e infeksionit dhe riprodhimit. Në mënyrë tipike, shërim ndodh brenda shtatë ditëve.


Shumica e sulmeve herpes konturet e buzëve dhe lëkurës rreth tyre, si dhe hundë, qepallat dhe veshët mbytet.

Shkaqet e sores ftohtë në fytyrëPër fat të keq, infektues virusi herpes është shumë e lehtë - ai transmetohet nga kontakti i prekshëm me njerëz apo gjëra të tjera, i cili gëzonte një personi të infektuar.
Duke zvogëluar virusin e imunitetit gjithashtu mund të bredh. Zakonisht kjo ndodh pas një periudhe të fortë të hipotermi ose vitaminë mangësi.
Kushte të favorshme për riprodhimin e virusit herpes janë edhe faktorët e mëposhtëm:


 • stresi të vazhdueshëm

 • lodhje të përgjithshme dhe lodhja

 • ftohjet

 • ekspozimi i tepruar në diell

 • ditët kritike të seksit të drejtë


 • Herpes Simptomat  Simptomat e para të herpes - një skuqje të lëkurës dhe kruajtje e saj të mëtejshëm. Në të ardhmen mund të ketë ndjesi shpimi gjilpërash. Në qoftë se ju të vazhdojë me trajtim tashmë në këtë fazë, ne mund të parandaluar flluska shëmtuar në lëkurë.
  Sidomos këmbanat alarmuese kanë simptoma të tilla si:

 • përsëritje shumë të shpeshta sëmundje

 • përkeqësim të sëmundjes zgjat më shumë se një javë

 • ka ndjeshmëri e tepruar në dritë, pa shkak sy i lënduar


 • Trajtimi i herpesit në fytyrën e mjekësisë tradicionale


  Mjekimi me kafe


  Sapo simptomat e para të sëmundjes, nuk e mëposhtme:

 • kafe organike kuzhinier

 • Kur ajo ka ftohur, pour atë në një enë për akull

 • pastaj në kafe frigorifer ngrirë

 • Pastaj shtoni kubike rezulton në vendin e inflamacionit - kjo do të parandalojë përhapjen e virusit


 • Trajtimi me ndihmën e Melissa • dy lugë limon ca balsam, oe drogës derdh një pintë ujë të valë

 • pastaj të lënë të mbush për një mjet orë

 • pastaj tendosje e drogës rezulton

 • pini atë tri herë në ditë racionet e gjysmë filxhan përpara se të hahet


 • Trajtimi përdorur vjollcë trengjyrësh


  Shtrydh lëng nga gjethet dhe lulet e kësaj bime. Lëng rezulton lyej zonë përflakur të lëkurës.

  Trajtimi me lule kumak dhe vaj ulliri


  Mix lule kumak dhe vaj ulliri, vaj duhet të jetë dhjetë herë më shumë. Përzierje rezultuar atëherë është e nevojshme që të përdorni një krem ​​kundër herpes lyej fushave të saj problemin 3-4 herë në ditë.

  Mjekimi me çaj


  Pasi të keni regjistruar në simptomat e para manifestimet e virusit herpes bashkëngjitni pokrasnevshemu dhe zonat itchy e qese çaj dhe do ta mbajë atë për një kohë. Pas kësaj zone e problemit mund të aplikoni një kub akulli.

  Trajtim duke përdorur Calendula


  Trajtimi kumak ngjashme me trajtimin me violets. Ju duhet të shtrydh lëng prej disa lule kumak dhe do të vajosh këtë inflamacion lëng.

  Mjekimi me hi • djegur një copë letër

 • ndërsa të gjitha hiri i tij duhet të bjerë në pjatë

 • kur fletë është djegur plotësisht, hiri që rezulton të mbledhur me kujdes dhe hedhin

 • pjatë fund, atëherë duhet të mbeten gjurmë kafe të hirit

 • marrë një Q-tip dhe vыmazhte e këtyre mbetjeve

 • atëherë kjo duhet të rrinë për të vajosur herpes

 • Përsëriteni këtë procedurë disa herë


 • Trajtim duke përdorur alkool kamfor


  Armë efektive në luftën kundër herpes është alkool kamfor. Çdo ditë, disa herë ata trajtojnë zonat e problemit të lëkurës ose mukozës. Ky mjet në mënyrë të konsiderueshme përshpejton procesin e shërimit.

  Vezë pule trajtim


  Film të veçantë, e cila është e vendosur në brendësi të vezës. Pastaj bashkëngjitni anën ngjitës të këtij filmi në vendndodhjen e herpes.

  Mjekimi me karafil • Merrni një karafil në shumën prej pesë pjesëve

 • parë rassosite goja pak bimëve, dhe pastaj përtyp dhe gëlltitje të gjatë

 • droga të tilla jo vetëm të ndihmojë të kapërcyer sëmundje më të shpejtë, por edhe për të parandaluar ndodhjen e saj në të ardhmen e afërt


 • Trajtimi me kos, kafe, mjaltë dhe miell misri


  Për të prodhuar përzierje të drogës që ju nevojitet komponentët e mëposhtëm:

 • 100 gram kos

 • dy lugë ëmbëlsirë e kafe çastit

 • mjaltë një lugë gjelle

 • një lugë gjelle miell misri


 • Tërësisht përzierje të gjithë përbërësit - dhe një medikament i gatshëm për përdorim. Marrë vaj duhet të vajos zonat e problemit. Kur ajo është e kore e thatë dhe vjeshtë - furçë herpes përsëri, dhe kështu të përsëritur procedurën disa qasje.

  Nga rruga, ky krem ​​është një masë e shkëlqyer parandaluese dhe një balsam mbrojtëse lip kundër Frost.

  Trajtimi i lugë të nxehtë


  Gjatë ditës, ngroh lugë ëmbëlsirë të zakonshme në një tenxhere me ujë të valë dhe të bashkangjisë në vendin e herpes.