Si për të trajtuar sores ftohtë mbi buzët e mjeteve juridike popullore


Viruset që shkaktojnë herpes janë ndër organizmat më të zakonshme që jetojnë në botë. Studimet epidemiologjike tregojnë se transportuesit e saj janë 80 për qind e të gjithë njerëzve që banojnë planetin tonë (në rastin e vendit tonë, kjo përqindje është më e lartë dhe arrin në më shumë se 90 për qind), edhe pse, natyrisht, jo gjithmonë është fjala për zhvillimin e infeksionit çelur.
Studimet kanë treguar se bashkatdhetarët tanë rrallë të kthehet në një dermatolog ose një specialist në sëmundjet infektive, sepse njerëzit e dinë shumë mënyra për të shpejt kuruar një plagë të ftohtë në korrik. Megjithatë, është e rëndësishme të dini se kjo sëmundje nuk mund të shërohet plotësisht, por më tepër, mund të lehtësojë simptomat dhe të shkurtojë kohëzgjatjen e sëmundjes. Pse? Fakti se virusi është gjithnjë "vendosur" në sistemin imunitar të njeriut dhe aktivizon në rastet kur trupi është i dobësuar.Përmbajtje
 • Simptomat


 • Simptomet e herpes simplex

 • Simptomet e herpes zoster


 • Pse duhet të prishin pamjen e herpesit?

 • Komplikimet e virusit herpes

 • Faktorët që ndikojnë në zhvillimin e sëmundjes

 • Trajtim


 • Hudhër

 • Qepë

 • Aloe

 • Limon

 • Uthull

 • Mjaltë

 • Pastë dhëmbësh

 • Pemë çaji vaj

 • Pjekje sode

 • Aspirinë

 • Melissa


 • Parandalim


 • Simptomat  Ne duhet të bëjnë dallimin midis herpes simplex dhe herpes zoster (lloj kompleks i virusit).

  Simptomet e herpes simplex • acarim kruhet dhe të lëkurës në buzë (ndonjëherë - në organet gjenitale dhe zona të tjera);

 • ethe;

 • gjendja e keqe;

 • paraqitja e flluska të vogla në lëkurë inatosur (por përmbajtjen e kapsulave - të lëngshme të qarta).


 • Simptomet e herpes zoster • dhimbje nevralgjike përgjatë nervore;

 • dhimbje koke;

 • letargji të përgjithshme dhe gjendja e keqe;

 • paraqitja e vezikulave të mbushura me qelb;

 • gjendje e dhimbshme vonuar për disa javë ose edhe muaj.


 • Pse duhet të prishin pamjen e herpesit?  Herpes ose shëmtuar blisters dhe plagë në korrik, shpesh shihet si një defekt kozmetike. Ndërkohë, shpesh rikthim - është një sinjal i rëndësishëm se trupi na dërgon. Pse?
  Fakti që herpes ndodh kur sistemi ynë imunitar është dobësuar, dhe virusi lehtë mund të sulmojnë atë. Mos injoroni këto simptome - të kujdeset për forcimin e sistemit imunitar. Dhe si për të trajtuar sores ftohtë në buzë, ju do të mësoni më poshtë.

  Komplikimet e virusit herpes


  Komplikimet pas sulmeve të virusit herpes ndodhin në buzë, për fat të mirë, shumë të rralla. Ata janë njerëz me të vërtetë të sistemit të dobësuar seriozisht imunitar. Kjo është arsyeja pse ajo është aq e rëndësishme për të mbështetur mbrojtjen e trupit tuaj. Pra, herpes mund të shkaktojnë sëmundjet e mëposhtme:


 • paronychia akute (ënjtje, skuqje dhe dhimbje rreth gishtit tuaj);

 • herpetike Keratitis (një sëmundje serioze sy që mund të shkaktojnë verbim);

 • herpetike encefalit (një gjendje e rrezikshme që mund të çojë në paralizë dhe vdekje);

 • mielit;

 • eritemë


 • Faktorët që ndikojnë në zhvillimin e sëmundjes


  Është e rëndësishme për të kuptuar arsyet përse nuk ka herpes. Kjo mund të jetë:

 • dobësuar sistemin imunitar (gratë shtatzëna, fëmijët, droga, atletët dhe pacientëve të diagnostikuar me AIDS);

 • Abuzimi i sunbathing;

 • stresi;

 • lezione të vogla të lëkurës


 • Duke e ditur arsyen pse ju shpesh ndodhin në të pamend cik, ju mund të parandaluar përsëritjen në të ardhmen.
  Kjo është ajo që ka thënë në lidhje me herpes njohur Dr Komarovsky:  Trajtim


  Zakonisht trajtimi i herpesit në buzë është i shpejtë dhe pa asnjë problem. Për këto qëllime, mjekësia tradicionale ka një shumëllojshmëri të mjeteve. Pra, ne ofrojmë disa receta provuar.

  Hudhër


  Hudhra është një mjet për Sëmundjet shumë, pasi ka antifungal natyrore dhe pronat antibacterial. Ky produkt punon edhe kur keni nevojë për të kryer trajtim të shpejtë të përhapjes së herpesit në buzë. Pra, sa më shpejt që ju të ndjeni një ndjesi djegie rreth gojës, lëng të trajtuar zonën e prekur me karafil të hudhër. Natyrisht, produkti duhet të jetë e plotë të lëng, që është, ju nuk duhet të marrë të vjetër dhe nuk ka hudhër thatë. Aplikoni atë në cik sa më shpesh të jetë e mundur për të hequr qafe të sores ftohtë të shpejtë. Nëse ju filloni këtë procedurë në fazë qerja, ju mund të parandaluar formimin e flluska dhimbshme. Disavantazhi i këtij produkti është, natyrisht, të këqija, të cilat ne jemi të dënuar. Megjithatë, ajo është një trajtim efektiv të përhapjes së herpesit në korrik, në mënyrë që rezultati të na shpërblejë për bezdisjen.

  Qepë


  Nëse përmend antivirale efektiv dhe antibacterial, është e vështirë për të gjetur më të mirë se konkurrentët e hudhër dhe qepë. Por qepë, ndryshe nga "vëllai" i tij, ka shumë më të butë. Pra, le të përdorim këtë pronë për trajtimin e herpesit në buzë. Mënyra më e lehtë - është për të vënë copa e qepë direkt në zonën e prekur. Pjesë duhet të ndryshohet sa më shpesh të jetë e mundur, sepse lëng të freskët ka efektin më të fortë.
  Onions trajtojnë mund të jetë metodë tjetër - lubrifikuar lëng herpes ose shurup i këtij produkti. Si të gatuaj shurup? Vetëm prerë disa feta qepë, sasi e vogël me sheqer dhe e vendosi atë mënjanë për 24 orë në një vend të ngrohtë. Pra, ne të merrni medikamente të shkëlqyera që yndyrat zonën e prekur.

  Aloe


  Aloe Vera është një specie bimë që është i njohur për shekuj me radhë për pronat e saj medicinale. Pra, nëse ju e vlerësoni trajtimet e njerëzve, ne rekomandojmë që të rriten aloe në shtëpi. Është e dobishme në shumë situata, duke përfshirë, kur për të trajtuar sores ftohtë mbi buzët. Para së gjithash, lëng nga gjethet me mish e Aloe ka antibacterial dhe pronat antimicrobial, dhe në këtë mënyrë, kjo nuk është e rrezikshme edhe për fëmijët e vegjël. Ajo është përdorur shpesh për të shpejtuar shërimin.

  Pra, ju mund të yndyrat bubbles prerë virus Aloe fletë të shpejt të të shpëtoj prej tyre. Ju gjithashtu mund të përgatisë një locion me aloe. Thjesht përzierje aloe grimcuar me një gotë me ujë të valë dhe të lënë të mbush për rreth një orë. Pastaj tendosje përzierje nëpërmjet napë. Kjo do të thotë që disa herë në ditë, larë plagë mbi buzët e tij.

  Limon


  Nëse ju shpesh duket herpes, ju duhet të mbani gjithmonë në limon tuaj frigorifer. Zakonisht ajo është përdorur në të ftohtë, sepse ajo ka veti shumë të vlefshme antiseptik dhe spastrimit. Acidet, ngopur limon të verdhë i cili gjithashtu të sigurojë trajtim efektiv blisters shëmtuar në buzë. Përveç acide organike, limon përmban vitaminë C, e cila është e dobishme në luftimin e sëmundjeve virale. Parimi i trajtimit është jashtëzakonisht e thjeshtë. Vetëm prerë feta limoni, dhe atyre të bashkëngjitni gojën tuaj sa më shpesh të jetë e mundur.

  Uthull


  Ndërsa kjo mund të duket e çuditshme, por për të trajtuar blemishes disfiguring fytyrës dhe plagë mund edhe uthull. Cili është sekreti i fondeve? Uthull vepron si një limon, por nuk përmban vitaminë C. Acidet që janë në këtë produkt, dezinfektoj plagë, mos lejuar virusi të shumëfishohen. Zonën e prekur me uthull lyej rekomandoj duke filluar sa më shpejt që ju mendoni kruar mbi buzët e tij. Kjo do të ndihmojë në parandalimin e flluska shëmtuar. Megjithatë, djegia nevojë për të bërë uthull delicately, si një mjet thaj lëkurën delikate të buzëve, të cilat pas zhdukjen e herpes do të shërohen.

  Mjaltë


  Trajtimi me mjaltë - është ndoshta trajtojnë më të shijshme që ju mund të mendoni. Nga ana tjetër, mjaltë nuk është vetëm i këndshëm, por edhe shumë efektive. Kjo ndihmon për të shpejt dhe në mënyrë efektive të merren me blisters në gojë. Herpes përgjigjet aktivitet anti-inflamator dhe antibacterial e mjaltit. Përveç kësaj, mjaltë heq dhimbjen, rikthen dhe ushqen lëkurën përreth zonës së prekur. Aplikimi recetë e këtij mjeti është shumë e thjeshtë: zona e prekur sa më shpesh që të jetë e mundur nevojë për mjaltë yndyrat. Ekspertët thonë se të limonit më efektive. Ju mund të rrisë efektin anti-inflamator mjaltë, duke shtuar disa pika të tij në vaj peshku. Përzierje e këtyre dy komponente - një balm reale nga çdo plagëve.

  Pastë dhëmbësh


  Pastë dhëmbësh që është në secilin prej nesh në banjo, gjithashtu ndihmon për të shpejt të shëruar plagë të ftohtë mbi buzët. Kjo është për shkak se ajo është e pasur me fluoride, kështu që ka efekte toksike herpes. Fakti që flor pengon frymëmarrje qelizore, duke mos lejuar indeve të dëmtuara për të zhvilluar. Pastë dhëmbësh në zonën e prekur është aplikuar më së miri në mbrëmje, t'i jepte të thatë, dhe të shkoni për të fjetur. Kështu, gjatë gjithë natës në këtë mënyrë do të ndikojë në qelizat e infektuara. Megjithatë, të jenë të kujdesshëm dhe të kontrolloni sasinë e fluorit në pastë dhëmbësh tuaj, si sasi të mëdha të këtij komponenti mund të shkaktojë nekrozë e indeve.

  Pemë çaji vaj


  Rreth Kjo do të thotë të them se kjo është një çantë e vërtetë e parë e ndihmës në një shishe. Pemë çaji vaj pastron plagët freskëta, soothes dhe heq dhimbjen. Kështu, ajo mund gjithashtu të përshpejtojë rigjenerimin dhe shërimin e lëkurës të prekur me herpes. Para së gjithash, pemë çaji vaj dries atë, kështu që blisters dhimbshme të fillojë të zbehet shpejt. Kështu, plaga nuk zbatohet për buzët.
  Aplikimi recetë e këtij produkti nuk është e komplikuar. Një disa pika të pemë çaji vaj esencial të përzier me krem ​​ose salcë kosi. Duke rezultuar slurry kontaminuar vend yndyrat. Sigurisht, ajo është mirë të përdorni këtë recetë para se të blisters shfaqet në buzë - që është, në fillim herpes.

  Pjekje sode


  Tjetër recetë për trajtimin e herpes në buzët - kjo eshte nje ushqim ose sodë sodium bikarbonat zakonshme. Kuzhinë ka një mënyrë pothuajse çdo shtëpiake. Të përshtatshme jo vetëm sode, por pluhur ushqim dhe pjekje, të përdorura për pjekje. Ku nevoja për të siguruar ndihmën e parë për djegiet, sode ndihmon hequr shpejt redukuar inflamimin apo skuqje të lëkurës.

  Si të përdorni bikarbonat natriumi? Është shumë e thjeshtë. Nëse ju doni të heqin qafe e virusit, kuzhinier me sode buke ose slurry pluhur pjekje - vetëm të shtoni disa pika ujë. Masë që rezulton duhet më shpesh të aplikuar në zonën e prekur në buzë. Pas një kohe të shkurtër ju do të vini re se herpes fillon të zbehet.

  Aspirinë


  Trajtim efektiv të përhapjes së herpesit mundshme me mjete të tilla të thjeshta si aspirina. Zakonisht ajo është në çdo kabinetin e mjekësisë në shtëpi. Pra, le të përdorë aspirinë sa më shpejt të kuqe të parë në korrik. Kjo ndihmon, sepse aspirin është një agjent anti-inflamator që do të largojë gjendjen e shkaktuar nga një sulmi viral. Për të nisur një trajtim, të shtypur një aspirinë një lugë dhe përzierje me disa pika të ujit të ngrohtë. Pra, ju merrni qull me miell misri për të lubrifikuar herpes në buzë. Gradualisht blisters dhe skuqje zhduket. Trajtuar herpes duhet të aspirina, derisa të gjitha shenjat e dukshme nuk zhduket nga lëkura.

  Melissa


  Dhe në fund, ne do të ju tregojnë se si për të trajtuar sores ftohtë duke balsam limon. Në kohët e lashta ishte një bletarë preferuar bimore. Ndikimi mbi balsam bee njohur mrekulli. Pra, në qoftë se ju fshij dhe shtrydhje e gjethe të freskëta të kësaj bime, dhe të lënë zgjua, bletët do të kthehet. Nuk është çudi, emri i përbashkët "Melissa" "vjen nga fjala greke" bee. " Trajtimi Melissa krahasueshme me trajtimin me mjaltë. Kjo barishte ndihmon luftën e herpes në buzë, kryesisht për shkak të veprimtarisë së tij antivirale.
  Si të aplikoni balsam? Zaparte disa gjethe me ujë të valë, dhe pastaj atyre të bashkëngjitni lip. Mundohuni të bëni një kompresë sa më shpesh të jetë e mundur për herpes zhduk shpejt.

  Parandalim


  Sigurisht, parandalimi i përhapjes së herpesit - një shumë më efektive dhe më të mirë se sa flluska kurë janë shfaqur në buzët e tij. Si të mbroni veten nga rikthim? Këtu janë disa këshilla të vlefshme:

 • Mbani sistemin tuaj imunitar;

 • Mundohuni t'i merrni mjaft gjumë;

 • hani ushqim të shëndetshëm;

 • Mos harroni për aktivitet fizik;

 • vishen sipas kushteve atmosferike, për të mos mbiftohem;

 • Shmangni situatat stresuese;

 • Shmangni kissing dhe ndërmjetësuesi tjetër të drejtpërdrejtë me lëkurën e njeriut, i cili ka herpes;

 • Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet gjatë seksit - virusi mund të shkaktojë herpes gjenital i rrezikshëm;

 • ndjekin higjienën - lani duart shpesh, mos e përdorni sytë, gota, takëm njerëzve të tjerë dhe peshqir

 • kur simptomat e para të kohës të përpiqet për të trajtuar metodat e herpes përshkruara në këtë nen.