Si për të trajtuar drogë e zorrëve dysbiosis dhe të ushqyerit e duhur


Gut njerëzore mjaft "dendur" populluar me microflora që promovon tretje, ndarë atë në një proces të jetës në komponentët lehtësisht të tretshëm. Shumica bakteret janë oportuniste.
Kjo është, në një trup të shëndetshëm, ata nuk shkaktojnë ndonjë dëm. Por kjo të ndodhë ndonjë dështim, dhe fillon të shumohen një grup të caktuar të mikroorganizmave, për shembull, promovon procesin e kalbje dhe gazit formimit. Ajo shtypur të gjitha grupet e tjera të mikroorganizmave.Tip! Në jetën e patogjene oportune dhe mikrobet jashtë substancave toksike që shkelin kapacitetin thithje të mureve të zorrëve dhe mund të lidhin disa vitamina, të cilat nuk i lejojnë ata për të marrë në gjak. Si rezultat - dysbiosis zorrëve, dobësi, diarre, kapsllëk, fryrje, beriberi.


Para se të vendosni se si të trajtojnë nevojën dysbiosis zorrëve për të gjetur shkaqet e saj themelore. Trajtimi do të jetë e përshtatshme vetëm kur ajo është e përcaktuar shkakton.Shkaqet e dysbiosis


Kështu, shkaqet e dysbiosis përfshijnë:antibiotikët;
alkooli;
mosfunksionim të mëlçisë, tëmthit, stomakut, pankreasit;
sëmundjeve infektive;
të ushqyerit e dobët;
stresi.Kështu, duke gjetur shkaqet e sëmundjes, ne mund të kuptojmë se si për të trajtuar dysbiosis zorrëve.
Trajtimi i sëmundjeve


Ndonjë nga këto arsye, të çon në shuarjen apo shkatërrimin e zorrëve natyrore. Prandaj, trajtimi duhet të synojnë në rimëkëmbjen e saj. Për këtë kulturat e gjalla të përdorura drogës: lactobacterin, bifidumbacterin, Linex, Enterol, bificol etj
Pranimi Kursi është zakonisht 1-2 muaj.
Sigurisht nuk roli i fundit në trajtimin e dysbiosis dhënë ushqimin e duhur. Plotësisht duhet të përjashtohen pije të gazuara, ushqimet pikante dhe yndyrore, alkool (si edhe antibiotikët, alkooli shkatërron microflora), ëmbëlsirat.

Për të krijuar uyazyka normale per edukate gut natyrore, ju duhet të hani ushqime të pasura me pektin, fibër dietik dhe aminoacidet. Këto produkte përfshijnë: fruta, perime, alga deti. Dhe drithëra, qepë, hudhër, çikore përmban një numër të madh të të ashtuquajturit prebiotics - substancave që janë një terren ushqyes për kultivimin e mikroorganizmave të dobishme.
Rivendosja microflora dhe për të promovuar kulturat e mikroorganizmave pasuruar produktet e qumështit që jetojnë: Biokefir, kos, djathë.

Që zhvillimi i dysbiosis gjithmonë ulur imunitetin, nuk do të jetë i panevojshëm për të kontaktuar imunomodulator, tretësirë ​​e Echinacea, lemongrass, Eleutherococcus do të përballen jo vetëm me ftohjet, por edhe të kontribuojnë për rivendosjen e bilancit natyrore të mikroorganizmave zorrëve.


Mjetet juridike popullore


Për trajtimin simptomatik të manifestimeve të dysbiosis mund të përdorin metodat e mjekësisë tradicionale. Kur diarre: 1 lugë gjelle lisi leh, derdh një gotë me ujë të vluar dhe të lënë për 15 minuta në ngrohje të ulët. Pas 45 minuta tendosje dhe për të marrë një gjysmë gotë 3-4 herë në ditë.

Nëse kapsllëk mund të përdoren buckthorn leh zierje: 2st.l. papërpunuara derdh një gotë me ujë të vluar, të qëndrojë në një banjë me avull për 15 minuta. Pastaj insistojnë 1 h dhe filtri. Merrni një gjysmë gotë me natën.
Tip! Në çdo rast, mos harroni se para se të fillonte ndonjë trajtim, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Vetëm një specialist mund të diagnostikojnë dhe të përshkruajnë trajtim adekuat.