Si për të trajtuar ftohjet, të mësojnë të rëndësishëm në trajtimin e ftohjet


Ftohjet shall përafërt rreth fytit dhe çaj me raspberries, tabletë paracetamol Disi Historikisht, njerëzit trajtojnë ftohtë të rëndë. Kjo nuk është një dhimbje të fytit dhe nuk e bëri të gripit, por vetëm hundë zihet fryma, ethe, dhe fyt ashpër. Sigurisht, asgjë të keqe nuk ka, por mos harroni në lidhje me komplikimet e mundshme që mund të ndodhë në qoftë se një të ftohtë trajtohet si duhet ose nuk trajtohet.
Në mjekësinë popullore, ka dy opsione më të zakonshme për trajtimin e ftohjet:
 • Të gjitha llojet e mënyrave për të shpejt të "mbyten nga" simptomat, duke blerë të gjitha mjetet në farmaci, dhe duke marrë drogë në doza të larta, dhe të angazhohen në punën e përbashkët.


 • Në përgjithësi, të bëjë asgjë. Tip - "a javë do të jetë i njëjtë".

 • Është e qartë se njerëzit të cilët mbështeten në një ose opsionin tjetër - të bërë të keqen. Këtu janë disa rekomandime se për të trajtuar ftohjet. Së pari, nuk do të ndërhyjë me trup të përballen me një infeksion akut të frymëmarrjes. Në raste të tilla, ju mund të:
 • Shoot down e treguesve të temperaturës dhe të cilat mund të arrijnë 388 ° C (vetëm më të madhe se kjo shifër mund dhe duhet të marrë antipyretics);

 • përdorni në pika të ftohta që kanë efekt vasoconstrictor;

 • marrë drogë antitussive.

 • Temperaturë


  Pijshëm bollshme promovon djersitje dhe në këtë mënyrë zvogëlon temperaturën e trupit. Ju mund të bëni TEAS bimor, pije frutash dhe pije frutash, ujë të rregullt. Mirë temperaturat pije është ai që është i afërt me temperaturën e trupit - do të veprojë në mënyrë të shpejtë. Siç e dini, mënyra më e mirë është raspberries djersitës. Ju gjithashtu mund të shpërndajë mjaltë në ujë ose qumësht. Një më të mirë të lexuar postin se si të shpejt kuruar një të ftohtë ku ju do të mësojnë në lidhje me supë lamskyy dhe mjete të tjera popullore trajtimin e shpejtë të ftohjet.

  Në dhomën ku ju jeni të duhet të jetë i freskët dhe të ftohtë. Pra, vishem me rroba të ngrohta dhe prochynit dritare. Por nuk e teproj atë, për të mbajtur ngrohtë, dhe të vijnë në shprehje në vijim "si të mirë, por doli e kundërta".
  Në temperaturë të lartë duhet të marrë një ul temperaturën pilulë. Për shembull, paracetamol, por mos harroni para se të përdorni ndonjë ilaç të konsultoheni me mjekun.

  Të ftohtë


  Njerëzit atje është një thënie që thotë: ". Nëse ju trajtoj një të ftohtë, ajo do të marrë një javë, dhe nëse nuk trajtohet - për shtatë ditë" Mukusit është e natyrshme hundës mbrojtje zgavër nga depërtimit të mëtejshëm të infeksionit. Prandaj, ju duhet të moisturize kripur mukozën e hundës. Edhe pse ju mund të përdorni ujë të zier të zakonshme, duke shtuar kripë atje. Kërkesa dhe mjete të tjera, vaj mente, vaj rosehip ose buckthorn detit.

  Ginger ka ngrohjen pronat dhe prandaj pini xhenxhefil është vetëm mënyrë, ftohjet trajtimit. Në e tij recetë pije xhenxhefil dhe natyrisht pronat e saj të dobishme mund të lexoni më shumë këtu.

  Kollë


  Ashtu si në prani të ftohtë, nuk duhet të lejohet të mukusit që grumbullohet në rrugët e frymëmarrjes tharë. Mos e merrni veten do të thotë kundër kollë. Në prani të kollë e thatë janë mjete të efektshme mucolytic që kanë efektet e mëposhtme: mukusit hedh lëng dhe për të rritur shumën e saj. Kur kolla është bërë e lagësht, ajo duhet të marrë expectorants.

  Më të mirë dhe të provuar ilaç popullore për një shkarkim të mirë të mukusit është mbytje. Ju mund të blej një aparat për thithje ilaçi të veçantë, ose thjesht frymë nën një batanije mbi një tigan në të cilën brewed mente, kamomil ose trumzë. Nuk do të jetë një dobishme infusions pije e kamomil, nënës dhe njerkës.
  Tani ju e dini se si për të trajtuar një të ftohtë, kështu që nuk e vënë atë, duke iu referuar harmlessness e sëmundjes. Në fund të fundit, ftohjet dobësuar mbrojtëse, e cila është një faktor për t'u bashkuar me infeksion tjetër, kështu forcimin e sistemit imunitar luan një rol të rëndësishëm në mbrojtjen kundër ftohjet. Dhe, në çdo rast, në qoftë se ju keni shëndet të keq, të konsultoheni me një specialist. Por kur ju shkoni te mjeku mund të gjeni se duke shikuar një video të vogël.